Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polanka nie istnieje? Gdzie są granice osiedla Różanka? (NOWY PODZIAŁ WROCŁAWIA)

Weronika Skupin
ZOBACZ MAPĘ W POWIĘKSZENIU
ZOBACZ MAPĘ W POWIĘKSZENIU infografika Maciej Dudzik
Różanka, Polanka czy Osobowice? Mieszkańcy głowią się nad granicami. Bardzo wiele osób upiera się, że Polanka istnieje i potrafią wskazać, gdzie leży. Na mapach miejskich jej jednak nie ma.

Mieszkańcy osiedli na północ od mostu Osobowickiego głowią się, jak przebiega granica między nimi i spierają się, czy Polanka istnieje. Nie ma jej bowiem na mapach miejskich - zarówno geodezyjnej w Systemie Informacji Przestrzennej, jak i stworzonej na potrzeby Systemu Informacji Miejskiej. Na obu są Osobowice i Różanka, choć inaczej biegnie granica między nimi.

Uchwalając podział do map SIM, radni przesunęli Różankę nieco na południe, co nie niesie jednak dużych zmian, bo znajdują się tam nadodrzańskie wały. Różanka nie obejmuje cmentarza Osobowickiego i tym samym "oddaje" go Osobowicom. Według map geodezyjnych cmentarz leży na Różance (tam powstał, patrząc historycznie).

A gdzie się podziała Polanka? Okazuje się, że takiego osiedla nigdy nie było na mapach. Jednak niektórzy ludzie z Różanki uważają, że mieszkają na Polance. - Najbliżej mostu jest Polanka, zaś Różanka to okolice ulicy Obornickiej - przekonuje Sylwia Wilk.

Henryk Klamecki, historyk z komisji nazewnictwa ulic przy Towarzystwie Miłośników Wrocławia, potwierdza, że formalnie osiedla Polanka nie ma, ale zwyczajowo przyjęło się nazywać tak tereny tuż nad Odrą. Różanką określa się obszar za Polanką.

Nazwa mogła wziąć się od ulicy Na Polance. Gdy mieszkańcy zapytani o to, gdzie mieszkają, odpowiadali: "Na Polance", powstało wrażenie, że chodzi o osiedle. Natomiast formalnie jest to Różanka. Problemów przysparza też fakt, że istnieje spółdzielnia mieszkaniowa Polanka. Jej bloki znajdują się w granicach ulic: Na Polance, Bałtyckiej, Obor-nickiej i Żmigrodzkiej, co zaznaczyliśmy na mapie.

Opisując w innym tekście osiedle Południe, zwróciliśmy już uwagę, że jest ono sztucznie stworzone przez urbanistów, podczas gdy nazwy powinny być historyczne.

Historycy mogą znaleźć uzasadnienie dla nazywania tej części miasta Polanką. Wcześniej tereny nad Odrą nazywały się Polinke - na przełomie XIX i XX wieku są widoczne na mapach "polinkowe pola" rozpościerające się po obu stronach rzeki (zaznaczone jako Polanka). Droga Na Polance - Polinke Weg - prowadziła właśnie na te tereny.

Między nią a ul. Pieszą powstały po wojnie trzy charakterystyczne budynki stojące prostopadle do rzeki, o których mówiło się, że tworzą osiedle Na Polance. Wiele lat później dobudowano kolejne - w myśl tej samej koncepcji. Dziś budowane są tam apartamenty "Na Polance", ale już o innym kształcie.

Według nas warto ten teren formalnie nazwać Polanką, oddając rację mieszkańcom. W końcu potrafią powiedzieć, gdzie ta część miasta się znajduje.

POCZYTAJ TEŻ O INNYCH OSIEDLACH
Grabiszyn. A może Grabiszynek. Wiesz, gdzie biegnie granica? (NOWY PODZIAŁ WROCŁAWIA)
- Borek na Gaju i dworzec na Tarnogaju. Południe to niesłychany mętlik (NOWY PODZIAŁ WROCŁAWIA)
- Osiedla Rakowiec nie ma na mapach. Jest komisariat (NOWY PODZIAŁ WROCŁAWIA)

- Gdzie jest Wielka Wyspa? Co to za osiedla? (ZOBACZ MAPĘ)
- Szczepin według nowego podziału Wrocławia. Zobacz, gdzie przebiegają granice osiedla (NASZ CYKL)
- Gdzie się kończy stare a zaczyna nowe miasto? Nowy podział Wrocławia (NASZ CYKL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska