Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połączą dwa szpitale kliniczne. Co się zmieni?

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
W przyszłości przy ul. Borowskiej ma powstać pawilon "C", do którego zostaną przeniesione kliniki SPSK nr 1.
W przyszłości przy ul. Borowskiej ma powstać pawilon "C", do którego zostaną przeniesione kliniki SPSK nr 1. Fot. Polskapress
W grudniu nie będzie już Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul.Curie Skłodowskiej. "Kliniki" połączą się z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym przy ul. Borowskiej i powstanie jeden szpital. Jego dyrektorem będzie Piotr Pobrotyn, obecny szef USK. Zniknie też nazwa SPSK nr 1. W rozmowie z GazetaWrocławska.pl Piotr Pobrotyn mówi, jakie zmiany czekają pacjentów i personel szpitala.

Adriana Boruszewska: Kiedy nastąpi oficjalne połączenie szpitali?
Piotr Pobrotyn: Rekomendowana data przyłączenia Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej to 1 grudnia 2017 roku. Wtedy też nastąpi wykreślenie nazwy SPSK nr 1 z KRS-u.

Od 1 grudnia będzie jeden szpital czy dwa?
W pierwszym okresie każda placówka będzie działała w swoich obecnych lokalizacjach. Docelowo jednak chcemy dobudować do USK przy ul. Borowskiej pawilon „C”, do którego zostaną przeniesione wszystkie kliniki z SPSK nr 1. To jednak przyszłość, gdyż koszt budowy nowego pawilonu to 550 mln zł.

Co zmieni się w grudniu?
Zacząłbym od tego, co się nie zmieni. Pacjenci przyjmowani będą jak dotychczas przez swoich lekarzy. Zmiany mają charakter administracyjny. Od grudnia oba szpitale się konsolidują i działają po jedną nazwą. Oznacza to też optymalizację kosztów administracyjnych, co spowoduje, że będzie więcej pieniędzy na leczenie pacjentów. Będziemy mieli jedną dyrekcję, jednego głównego księgowego jedną wspólną kuchnię, itd. Dzięki efektowi synergii i skali będziemy mogli kupić lepszy sprzęt i aparaturę, by leczyć naszych pacjentów.

W USK i SPSK nr 1 są kliniki, które się dublują, np. ginekologia, chirurgie czy intensywne terapie. Będą likwidacje tych klinik?
Nasza skala działalności jest tak duża, że nie będziemy likwidować żadnej kliniki czy oddziału. Jeżeli w USK na jednym oddziale jest 80 łóżek, a w SPSK nr 1 na tym samym oddziale jest 40 łóżek, to nie zlikwidujemy ani jednego. Wszystkie łóżka będą nam potrzebne. Jeszcze raz chcę uspokoić pacjentów, że tak jak do tej pory szli do swoich lekarzy, tak nadal będą do nich chodzić. Poza tym należy zwrócić uwagę, że tzw. „dublujące się kliniki” realizują swoje zadania w różnych zakresach i specjalnościach. Nie przewidujemy więc ich likwidacji. Po konsolidacji szpitali będzie więc klinika ginekologii nr 1 i nr 2. Proszę zauważyć, że obecnie w USK mamy dwie kliniki ortopedyczne – Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki oraz Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, które są wobec siebie komplementarne. Zamierzamy utrzymać więc dwie chirurgie, dwie ginekologie i skupiać się na ich rozwoju.

Będą więc zwolnienia w administracji?
Pracownicy otrzymali od nas zapewnienie, że przez 12 miesięcy nie stracą pracy. Niektórzy pracownicy odchodzą na emeryturę. Nie będziemy po prostu w ich miejsce zatrudniać nowych.

Gdzie planowane jest wybudowanie pawilonu „C”?
W planach rozwoju strategicznego uczelni od 5 lat jest zarezerwowane miejsce dla klinik, które mieszczą się w SPSK nr 1 oraz klinik uniwersyteckich rozlokowanych po innych placówkach szpitalnych. Pawilon „C” planowany jest za budynkiem „A”, przy Przylądku, po obu stronach obecnego łącznika. Cała infrastruktura bloków operacyjnych również dostosowana jest pod taką rozbudowę.

Na co zostaną przeznaczone rezerwy finansowe powstałe w wyniku połączenia?
Na dosprzętowienie klinik oraz na personel medyczny, którego cały czas brakuje.

Nad czym teraz pracujecie?
Trwają prace powołanych wcześniej zespołów obu szpitali. Teraz priorytetem są spotkania przedstawicieli związków zawodowych z obu placówek, podczas których omawiamy warunki zmian i zabezpieczenia praw pracowniczych. Nie chcemy poczucia krzywdy żadnej ze stron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Połączą dwa szpitale kliniczne. Co się zmieni? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska