Polacy za granicą. Powołani do reprezentacji Polski nie zachwycili, zwłaszcza w ataku. Błyszczał tylko Piotr Zieliński [WIDEO]

Tomasz Dębek
Robert Lewandowski i Piotr Zieliński
Robert Lewandowski i Piotr Zieliński Bartek Syta
To nie był najlepszy weekend dla zawodników reprezentacji Polski grających za granicą, choć formą błysnął Piotr Zieliński. Jak prezentowali się Biało-Czerwoni powołani na październikowe mecze z Finlandią, Włochami i Bośnią?

Tradycyjnie już przy wyborze bramkarza selekcjoner będzie miał ból głowy, ale pozytywny. Wysoką formę utrzymują Łukasz Fabiański (czyste konto w niedzielę z Wolverhampton, 4:0) i Wojciech Szczęsny (2:2 z Romą, miał kilka znakomitych interwencji, był też blisko obrony rzutu karnego). W meczach Ligi Narodów z Włochami (11.10, Gdańsk) oraz Bośnią i Hercegowiną (14.10, Wrocław) Jerzy Brzęczek będzie wybierał pomiędzy doświadczonymi golkiperami. 7 października przeciwko Finlandii da pewnie szansę młodszym. Dobre noty w Serie A od dawna zbiera Łukasz Skorupski (mecz Bologna - Parma w poniedziałek), podobnie jak Bartłomiej Drągowski. 23-latek w sobotę z Interem wpuścił cztery gole, ale chwalił go m.in. trener rywali Antonio Conte.

Sparing z Finlandią powinien wyłonić też, kto zagra na środku obrony przeciwko Włochom. Pewniakiem jest Kamil Glik, który w sobotę udanie zadebiutował w Benevento, a jego drużyna pokonała 3:2 Sampdorię (kolejny kiepski mecz Bartosza Bereszyńskiego). U jego boku w poprzednich meczach grał Jan Bednarek (90 minut i czyste konto z Burnley), ale 24-latek będzie pauzował za kartki. Największe szanse na zastąpienie go mają Sebastian Walukiewicz (90 minut i porażka 0:2 z Lazio) oraz Paweł Bochniewicz, który po transferze do Heenerveen z miejsca wkomponował się w drużynę (w sobotę 90 minut z VVV-Venlo, 1:0).

Nasi boczni obrońcy dobrze radzą sobie na Wschodzie. Maciej Rybus rozegrał 90 minut w zwycięskich derbach Moskwy z CSKA (1:0, Grzegorz Krychowiak pauzował za kartki), Tomasz Kędziora zaliczył 74. minuty z FK Minaj (4:0). We Włoszech Arkadiusz Reca po wypożyczeniu do Crotone powinien zacząć grać regularnie. W weekend zadebiutował tam 18-minutowym występem przeciwko Milanowi (0:2).

Spośród pomocników, którzy zagrali w weekend, wyróżnił się tylko Piotr Zieliński. 26-latek błysnął formą, strzelił gola po ładnej akcji (zapoczątkowanej jego kilkudziesięciometrowym rajdem) i dołożył do niego asystę w zwycięskim meczu z Genoą (6:0), w którym został zmieniony w 73. minucie. Arkadiusz Milik znów znalazł się poza kadrą meczową.

GOL PIOTRA ZIELIŃSKIEGO Z GENOĄ:

ASYSTA ZIELIŃSKIEGO Z GENOĄ:

Pełne mecze w Anglii rozegrali Mateusz Klich i Kamil Jóźwiak. Pierwszy zebrał wysokie oceny za występ z Sheffield United (1:0), drugi zmarnował dwie doskonałe sytuacje w przegranym spotkaniu z Blackburn Rovers (0:4). „Praktycznie wszystko robił źle” - pisały włoskie media o Karolu Linettym po meczu z Atalantą (2:4, zagrał do 64. minuty). Powodów do radości nie miał też Damian Kądzior. 28-latek po raz pierwszy wybiegł w podstawowym składzie Eibar. Zaczął słabo, lecz rozkręcał się z każdą minutą i stwarzał spore zagrożenie. Tymczasem trener zdjął go w przerwie, a zmiennik Polaka zaliczył asystę przy honorowej bramce przeciwko Bilbao (1:2). Typowy dla siebie występ zanotował Jacek Góralski - 90 minut i żółta kartka z Okżetpesem Kokczetaw (3:3).

Z powodu kontuzji poza kadrą meczową WBA na Chelsea (3:3) znalazł się Kamil Grosicki. To samo spotkało Przemysława Frankowskiego. Według doniesień Sport.pl skrzydłowy Chicago Fire znów nie pojawi się na zgrupowaniu. Tym razem zadecydowały względy zdrowotne (25-latek dopiero wraca do treningów), we wrześniu na jego wyjazd nie zgodził się klub. Stawkę powołanych uzupełnia Sebastian Szymański, który ma mecz w poniedziałek.

Nie popisali się też nasi napastnicy z Bundesligi. Krzysztof Piątek zaliczył kolejny bezbarwny występ i podobnie jak Kądzior nie wybiegł na drugą połowę meczu z Eintrachtem (1:3). Po 120 minutach w meczu o Superpuchar Europy (2:1 z Sevillą) Hansi Flick dał odpocząć Robertowi Lewandowskiemu.** Kiedy w drugiej połowie przegrywał jednak 1:2 z Hoffenheim, wpuścił na boisko Polaka. „Lewy” nie odwrócił losów spotkania, a Bawarczycy przegrali ostatecznie 1:4. „Kompromitacja” - oceniła niemiecka prasa.

W poniedziałek Jerzy Brzęczek ma ogłosić ostateczną kadrę na październikowe zgrupowanie. Nie wiadomo jednak, czy sam weźmie w nim udział. Badanie selekcjonera wykazało, że jest zakażony koronawirusem.