Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół roku ESK 2016. 2 miliony uczestników kulturalnych wydarzeń

Małgorzata Matuszewska
W weekendzie Flow wzięło udział 140 tys. osób
W weekendzie Flow wzięło udział 140 tys. osób Paweł Relikowski
Europejska Stolica Kultury na półmetku. Przez sześć miesięcy w 650 wydarzeniach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 wzięło udział ponad 2 miliony osób.

Od weekendu Przebudzenia (17 stycznia tego roku) w wydarzeniach kulturalnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 wzięło udział ponad dwa miliony osób. Od czerwca 2015 roku (wtedy po raz pierwszy został zaprezentowany ramowy program ESK 2016 i odbył się pierwszy performance Chrisa Baldwina pt. „Mosty") w kulturalnych wydarzeniach ESK 2016 uczestniczyło ponad 3,7 mln osób. – Europejska Stolica Kultury to także znakomita promocja Wrocławia – mówił dziś (18 lipca) w Barbarze (centrum ESK) Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK. – W Polsce i na świecie było 18 388 publikacji (w tym: w Stanach Zjednoczonych 131, w Niemczech 2033, w Hiszpanii 444) – wyliczył. I dodał, że za taką akcję promocyjną w polskich mediach musielibyśmy zapłacić ok. 70 mln zł. Prestiżowe wydawnictwo przewodników Lonely Planet przyznało Wrocławiowi tytuł „Best in Travel 2016”. Według Lonely Planet Wrocław był najchętniej wybieranym miejscem na Majówkę 2016.

Europejska Stolica Kultury w liczbach
W wydarzeniach brało udział wielu uczestników. Przebudzenie obejrzało 120 tys. ludzi, Miesiąc Lwowski zgromadził 100 tys. uczestników, Weekend Książki UNESCO 20 tys., Weekend Jazzu i Gitary 100 tys. Na koncert Davida Gilmoura przyszło 20 tys. słuchaczy, „Hiszpańską Noc z Carmen – Zarzuela Show” na Stadionie Wrocław obejrzało 27 tys. widzów, a w weekendzie Flow wzięło udział 140 tys. publiczności. W Barbarze, czyli centrum Europejskiej Stolicy Kultury, w którym odbywają się m.in. warsztaty, Wtorki Regionalne, podczas których prezentują się twórcy z Dolnego Śląska, w wydarzeniach wzięło udział ponad 10 tys. osób. Do programu mikroGRANTY, w którym na realizację kulturalnego pomysłu można dostać do 5 tys. zł, zgłoszono 431 projektów. Prezentację Lublina w ramach Koalicji Miast dla Kultury w maju obejrzało 100 tys. uczestników. Światowy Rekord Guinnessa został pobity („Hey Joe” zagrało 7356 gitarzystów).

Cztery Duchy Wrocławia połączyły się na Rynku. ESK oficjalnie rozpoczęta (FILMY, ZDJĘCIA)

Europejska Stolica Kultury: Świetne prezentacje architektury
– Mamy za sobą pięć dużych wystaw (m.in. „Droga ku nowoczesności: Osiedla Werkbundu 1927-1932”, najlepsze europejskie realizacje budynków w ciągu ostatniego półwiecza), trwają: "Architektura VII Dnia" w Młynie Maria oraz „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak” w Muzeum Architektury – wyliczył Zbigniew Maćków, kurator ESK 2016 odpowiedzialny za architekturę. – Na każdym wernisażu było ok. tysiąca gości, dyskutowaliśmy o tożsamości Europy, każdego wykładu z cyklu „Duże A” słuchało ok. 700-800 osób – dodał.

CZYTAJ DALEJ: Co podobało się najbardziej, a co było największą klapą pierwszego półrocza ESK 2016. A co jeszcze nas czeka? "Wielkie wydarzenia"

Europejska Stolica Kultury - widowisko Flow nad Odrą i tysią...

Europejska Stolica Kultury: Społeczne konteksty kultury
Po każdym dużym wydarzeniu można wziąć udział w internetowej ankiecie i ocenić wydarzenia. Badania prowadzą naukowcy z UWr. W wydarzeniach wzięły udział głównie osoby młode, w wieku 17-35 lat (50-70 proc.) oraz 36-45 lat (14-23 proc.). Większość uczestników (60-80 proc.) to osoby z wyższym wykształceniem. W weekendzie literackim 80 proc. uczestników to kobiety. – Ponad 1/3 ankietowanych pisze też swoje opinie w otwartej formie, refleksyjnie, krytycznie, ale nie jest to krytyka hejtu, tylko konstruktywna – tłumaczyła dr hab. Katarzyna Kajdanek z UWr. „Przebudzenie” zostało określone jako bardzo złe, koncert Ennio Morricone bardzo dobrze, podobnie jak „Flow”, Weekend Jazzu i Gitary.

Europejska Stolica Kultury: Przed nami wielkie wydarzeniach
Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wręczenie Europejskich Nagród Filmowych, 10 grudnia w Narodowym Forum Muzyki. – To coroczne wydarzenie podsumowujące najważniejsze filmy powstałe przez 12 miesięcy – powiedział Błażej Grzechnik ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Samo wręczenie Nagród jest imprezą zamkniętą dla publiczności (ale będzie transmitowane w telewizji), natomiast już od września w Kinie Nowe Horyzonty trwać będzie bardzo interesujący przegląd filmów nominowanych i nagrodzonych przez ostatnie 29 lat.

ZOBACZ: We Wrocławiu odbędzie się gala europejskich Oscarów

Europejska Stolica Kultury: Olimpijczycy na scenie
Od 14 października do 13 listopada trwać będzie Olimpiada Teatralna. – To jej siódma edycja – powiedziała Monika Blige z Instytutu Grotowskiego, który organizuje tę wielką imprezę. W programie znajdzie się 80 spektakli, a prawie połowa z nich to przedstawienia dolnośląskie. – Teodoros Terzopoulos, świetny grecki reżyser, który gościł niedawno we Wrocławiu, już powiedział, że ta edycja zapowiada się na jedną z najciekawszych – dodała.

Europejska Stolica Kultury: Fantastyka
Od 18 do 22 sierpnia trwać będzie Konwent Fantastyki Polcon. – Wraca do Wrocławia po czterech latach nieobecności – przypomniała Katarzyna Janusik, koordynatorka programu literackiego ESK. Wśród gości będzie m.in. Siri Pettersen, norweska pisarka. – Hala Stulecia zamieni się w miejsce gier planszowych, będą filmy, muzyka. Wręczona zostanie Nagroda Literacka Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – dodaje. Wrocław organizuje też Eurokonferencję, po Polconie będzie prezentować się we Lwowie, San Sebastian, Barcelonie.

Europejska Stolica Kultury: Architektura dla dzieci i dorosłych

W ramach programu architektonicznego od 16 grudnia do 5 marca przyszłego roku trwać będzie wystawa „Architektura Wrocławia w XX wieku”. – Wydamy biografie największych polskich architektów i przewodniki po architekturze Wrocławia: multimedialny i adresowany do dzieci – opowiedział Zbigniew Maćków.

Europejska Stolica Kultury: Stadion pełen muzyki
Już 23 lipca Stadion Wrocław zamieni się w miejsce, w którym Agnieszka Franków-Żelazny dyrygować będzie chórami i orkiestrą (do wspólnego śpiewania zostanie zaproszona publiczność), a w programie znajdą się najsłynniejsze europejskie piosenki. Wystąpi też Siostra Cristina Scuccia, zwyciężczyni programu The Voice of Italy. Z kolei 27 sierpnia ESK zaprasza na festiwal Capital of Rock, wystąpią: Rammstein, Slim Bizkit, a wrocławskim akcentem będzie OCN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska