Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokot: Tłumy widzów na premierze filmu w DCF-ie. Gośćmi pokazu Holland, Szyc i Gierszał [ZDJĘCIA]

Małgorzata Matuszewska
"Pokot" miał swoją dolnośląską premierę w DCF-ie
"Pokot" miał swoją dolnośląską premierę w DCF-ie Andżelika Borodycz
W czwartek, 23 lutego, swoją premierę na Dolnym Śląsku, miał najnowszy film Agnieszki Holland pt. "Pokot". Gośćmi premiery byli: Agnieszka Holland (reżyserka), Olga Tokarczuk (współautorka scenariusza, autorka książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”) i aktorzy: Agnieszka Mandat (Duszejko), Borys Szyc (Wnętrzak), Jakub Gierszał (Dyzio), Tomasz Kot (prokurator Świerszczyński), Patrycja Volny (Dobra Nowina), Wiktor Zborowski (Matoga) oraz Katarzyna Herman (żona prezesa). Zobaczcie zdjęcia.

Reżyserka Agnieszka Holland dostała kwiaty już w kinowym foyer. Na reżyserkę, aktorów i Olgę Tokarczuk, czekały tłumy wrocławian. Po premierze twórcy spotkali się z widzami.

Czytaj również: Agnieszka Holland: Politycy są jak myśliwi [WYWIAD]

– Byłam żoną myśliwego, mąż już nie żyje, był lekarzem weterynarii – mówiła wyraźnie poruszona pani. – Zabierał mnie na polowania, tłumaczył, że selekcja w naturze jest potrzebna. Kiedyś wieźliśmy sarnę, mówiłam mu, że ma niezwykłe oczy. Po filmie, który mnie uwiódł, czuję się źle z moją przeszłością – opowiadała.

– Byłam narzeczoną myśliwego – odpowiedziała Patrycja Volny, filmowa Dobra Nowina. – Bronię myśliwych, nie kłusowników. Mój narzeczony zawsze zabijał humanitarnie. I nie pozwalał mi kupować mięsa w sklepie, przypominając, jak cierpią zwierzęta hodowane na rzeź – mówiła.

Agnieszka Holland przypomniała, że dziś większość myśliwych poluje dla sportu. Olga Tokarczuk opowiadała o życiu na wsi.

– Jak się mieszka w ostatnim domu we wsi, pod lasem, ma się kontakt z myśliwymi. Oni polują, a granica między terenem polowań a prywatnym jest przekraczana. Po nowych ustawach ministra Szyszki została przesunięta w kierunku drzwi obywateli. Nam na filmowym planie pomagał pan Tomasz Cudzik, przewodniczący koła myśliwskiego z Nowej Rudy. W bohaterski sposób postanowił zagrać ze swoimi kompanami samych siebie, czyli myśliwych. Spotkaliśmy się na promocji filmu w Warszawie. Kiedy go zapytałam, jak się czuje po projekcji, powiedział, że myślał, że będzie gorzej, ale jest w stanie się obronić. Dla myśliwych to jest duże doświadczenie, widzą siebie w lustrze – mówiła.

Jednak ani film, ani książka, nie są poświęcone wyłącznie myślistwu.

– Myślistwo jest metaforą władzy i chciałabym, żeby to było czytelne – dodała. – W Kotlinie Kłodzkiej, także bohaterką filmu (to zasługa moich operatorów), spotkaliśmy wielu ludzi przypominających bohaterów Olgi – mówiła Agnieszka Holland.

I dodała, że nie ma w filmie Kłodzka, są Nowa Ruda i Bystrzyca Kłodzka. Agnieszka Holland opowiedziała też o trudnej pracy operatorów zdjęć.

– Za całość odpowiadała Jolanta Dylewska, współtwórcą był Rafał Paradowski, w drugiej ekipie pracowali Tomáš Juríček i Tomasz Naumiuk. Mieliśmy operatorów kręcących tylko zwierzęta, jeden z nich kręcił tylko żuczki. Mieliśmy też dokumentalne zdjęcia z polowania i zdjęcia słowackich kolegów. Jola nad tym wszystkim usiadła i bardzo długo, bo chyba cztery miesiące (na szczęście Szwedzi za to płacili), robiła ostateczną kopię kolorystyczną. Jak zobaczyłam efekt, to pierwszy raz mi się spodobał film. Talent i cierpliwość Jolanty Dylewskiej są nie do przecenienia. Kasia Adamik reżyserowała sceny ze zwierzętami, co wymagało np. stania przez operatora całą noc nad kawałkiem trawy, gdzie leżała gruszka pomazana smalcem, człowiek puszczał te jeże i one miały wejść w kadr. Kasia siedziała przed monitorem i czekała, nudząc się okropnie. Operator obserwował jeże, widział, że już, już jeż podchodzi, ale cofa się w ostatniej chwili. Tak wygląda kręcenie zdjęć z udziałem dzikich zwierząt.

Dziś (24 lutego) o godzinie 17 twórcy będą gośćmi premiery w Nowej Rudzie.

Film był współfinansowany z funduszu Wrocławskiej Komisji Filmowej i Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w ramach działalności Odra-Film.

CZYTAJ
POKOT – RECENZJA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto