Pojemność ma znaczenie! I to ona decyduje o wyborze auta. Sprawdź dlaczego!

Materiał powstał we współpracy z Neptis
Wybierając samochód mamy swoje kryteria, które decydują o tym, czy zostanie przez nas kupiony, czy jednak nie jest to ten model. Jedną z wytycznych, które bierzemy pod uwagę, jest pojemność bagażnika. Dla kogo ma największe znaczenie? Jak wybrać odpowiednią? Sprawdźcie porady ekspertów z Autoplac!

Kupując auto dobieramy je pod potrzeby swoje i pasażerów, którzy również będą użytkować pojazd. Chcąc wybrać idealny model samochodu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, powinniśmy również wziąć pod uwagę pojemność bagażnika. Dlaczego? Sprawdźcie!

Czy wiesz, jak oblicza się pojemność bagażnika?

Każdy producent ma swój kalkulator litrażu bagażnika. Mierzy się ją z pomocą niewielkich brył o pojemności do 1 litra. Kufer wypełnia się bez wyciągania wyposażenia fabrycznego. Mierząc objętość uwzględnia się również miejsce pod podłogą – czyli wnękę na koło zapasowe. A w obliczaniu maksymalnej pojemności bagażnika bierze się również pod uwagę przestrzeń pod złożonymi tylnymi siedzeniami.

Do całkowitej objętości wlicza się również schowki, które znajdują się z tyłu auta. Dzieje się tak, ze względu na normę techniczną, która zakłada największą zmierzoną objętość bagażnika.

Bagażnik bagażnikowi nierówny!

Bagażniki mogą mieć małą objętość lub większą. Mniejsze znajdziesz w autach klasy A i B, natomiast duże w kombi i sedanach. Można je otwierać kluczykiem lub przyciskiem – weź to również pod uwagę wybierając auto. Mając dużo zakupów lub bagaży wygodniej otworzyć bagażnik przyciskiem niż kluczykiem.

Przy analizowaniu wyboru auta z odpowiednim bagażnikiem, nie bez znaczenia pozostaje również jego kształt. Niektóre kufry mają prosty kształt prostokąta, który sprzyja dużej pakowności, a inne są mocno ograniczone, np.: przez wystające do wewnątrz boki lub bliskie umieszczenie tylnych siedzeń.

W wysokich bagażnikach będzie znacznie łatwiej postawić kilka walizek, aniżeli w niższych – to ważny parametr dla intensywnie podróżujących, którzy w trasę biorą dużo rzeczy. Oczywiście ważne jest, by ustawienie toreb i waliz nie ograniczało widoczności z tyłu.

Z kolei, w samochodach z instalacją gazową przestrzeń w kufrze będzie bardziej ograniczona, ze względu na obecność butli z gazem, ale za to koszt utrzymania auta jest znacznie mniejszy.

Jaki bagażnik wybrać?

Wybierając samochód z odpowiednim bagażnikiem musisz wziąć pod uwagę wszystkie potrzeby. Jeśli masz dużą rodzinę, najlepiej szukaj auta z bagażnikiem o pojemności 500 litrów, zmieścisz w nim bagaże co najmniej 4 osób. Rozważ zakup samochodu z nadwoziem typu kombi lub sedan.

Single, którym bagażnik służy głównie do przewożenia zakupów lub swoich bagaży mogą się rozglądać za samochodami z kufrem o pojemności 200 litrów.

Rodzice małego dziecka powinni sprawdzić również kształt bagażnika w przyszłym aucie, gdyż będą w nim przewozić wiele akcesoriów dziecięcych, zwłaszcza wózek.

Z kolei, posiadacze psów, powinni zwrócić uwagę na wysokość bagażnika i nadwozia, a także dostęp do powietrza, aby zwierzę nie męczyło się w trakcie trasy.

Bagażnik w samochodzie to bardzo ważne kryterium wyboru przyszłego samochodu. W zależności od naszych potrzeb, pełni on różne role w użytkowaniu auta. Może służyć wyłącznie do przewożenia bagażu, a może być dodatkowym miejscem dla naszego pupila. Wybierając swój przyszły samochód, zwróćcie uwagę na jego pojemność, aby w pełni zaspokoił wasze oczekiwania.

Dodaj ogłoszenie