Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb o. Macieja Zięby - znamy szczegóły. Dominikanin spocznie na cmentarzu przy ul. Bujwida

m
Pogrzeb ojca Macieja Zięby - zmarłego w czwartek znanego dominikanina z Wrocławia - odbędzie się w sobotę, 9 stycznia 2021. Uroczystości odbędą się w kościele Świętego Wojciecha przy placu Dominikańskim we Wrocławiu. Po nich ojciec Maciej Zięba zostanie pochowany na cmentarzu Świętego Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

Program uroczystości w sobotę, 9 stycznia 2021:

9.30 – różaniec w kościele św. Wojciecha;
10.00 – Msza święta pogrzebowa w kościele św. Wojciecha;
12.00 – pogrzeb na Cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida 51.

Podczas uroczystości w kościele obowiązuje limit wiernych obecnych w świątyni -

Ojciec Maciej Zięba zmarł 31 grudnia 2020 r. o godzinie 4. Miał lat 66, w zakonie spędził 38 lat, księdzem był od 33. Od ponad roku walczył z chorobą nowotworową.

Ojciec Maciej Zięba urodził się w 1954 roku we Wrocławiu. Był teologiem, filozofem i publicystą. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1981 wstąpił do zakonu dominikanów, sześć lat później uzyskał święcenia kapłańskie.

Był działaczem opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. – doradcą NSZZ „Solidarność” oraz dziennikarzem Tygodnika Solidarność. Był dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i autorem wielu książek, m.in. „Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja”. Ojciec Maciej Zięba był też wykładowcą licznych uczelni w Polsce i na świecie. W latach 1998 - 2006 był prowincjałem polskich dominikanów.

Przeczytaj jeden z ostatnich wywiadów z o. Maciejem Ziębą

W jednym z ostatnich wywiadów ojciec Maciej Zięba mówił:
Spoiwem, które łączyło, był mądry patriotyzm. Słowa „mądry” używam dlatego, że oznaczało ono uznanie, że ci z drugiego obozu też są patriotami. Owszem, może inaczej postrzegają interes kraju, dobro wspólne, miejsce Polski w Europie, inaczej też chcą dystrybuować podatki, inaczej reformować służbę zdrowia, mają inne poglądy na sądownictwo, ale oni też są patriotami, pełnoprawnymi obywatelami i to co robią, robią, w swoim przekonaniu, w dobrej wierze, dla dobra ojczyzny. Jeśli przyjmie się takie wspólne „my” oparte na patriotyzmie, to wewnątrz tej wspólnoty, nawet jeśli prowadzi się bardzo ostry spór można budować dobro wspólne. Ale kiedy się nie zakłada, że jedni są patriotami, a drudzy są zdrajcami, a tak jest obecnie, to wtedy nie ma rozmowy; ze zdrajcami się przecież nie dyskutuje. Nie zawiera się kompromisu z szubrawcami.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska