Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Jerzego Targalskiego. Historyk spoczął na warszawskich Powązkach Wojskowych [ZDJĘCIA]

Redakcja
Pogrzeb Jerzego Targalskiego
Pogrzeb Jerzego Targalskiego fot. Krystian Dobuszyński
Pogrzeb Jerzego Targalskiego. We wtorek 28 września tuż po o 13:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Targalskiego. Historyk zmarł 19 września w Warszawie. Uroczystości zainaugurowała msza święta w Katedrze Wojska Polskiego. Mszę celebrował ks. płk Bogdan Radziszewski. Homilię wygłosił ks. Leszek Kryża.

Wśród osób, które przyszły pożegnać Jerzego Targalskiego, byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, Zofia Romaszewska i prof. Andrzej Zybertowicz (jako przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy), minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, Jan Dziedziczak (sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą), Krzysztof Czabański (przewodniczący Rady Mediów Narodowych), marszałek senior Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, posłanka Joanna Lichocka, poseł Marcin Warchoł, poseł Marek Suski, Adam Borowski (działacz opozycji w czasach PRL), Dorota Kania (Polska Press Grupa), Agnieszka Kamińska (prezes Polskiego Radia), Krzysztof Skowroński (prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich), Marcin Wolski (TVP), Bronisław Wildstein (TVP), dr hab. Sławomir Cenckiewicz (historyk), Anita Gargas (TVP), publicyści Robert Tekieli i Piotr Woyciechowski.

Uroczystości rozpoczęły się od listu, który w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odczytała Zofia Romaszewska.

Jerzy Targalski został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce". Zofia Romaszewska przekazała odznaczenie na ręce rodziny zmarłego.

Następnie list w imieniu szefa MON Mariusza Błaszczaka odczytał Sławomir Cenckiewicz.

- Non omnis moriar - nie wszystek umrę, napisał Horacy. On perspektywy nieśmiertelności upatrywał w swoich dziełach. Wiem doskonale, że już kilkadziesiąt lat później nieśmiertelność człowieka została potwierdzona fundamentalnym, przełomowym wydarzeniem, czyli faktem zmartwychwstania Chrystusa Pana. I odtąd wszystko nabrało nowej perspektywy, nowego spojrzenia, wszystko stało się nowe. Inaczej patrzymy na życie i inaczej patrzymy na śmierć - wygłosił podczas homilii ks. Leszek Kryża.

- Skoro nie cały umrę, to co pozostaje po człowieku? Co po mnie pozostaje? Najpierw dusza nieśmiertelna, ten boski pierwiastek w człowieku, ta życiodajna relacja Boga do człowieka, która nie zostaje przerwana w momencie śmierci, bo jest od niej po prostu silniejsza. (...) Swoiście spoglądamy na życie każdego człowieka, ale z takiej perspektywy o której się przekonaliśmy, wpatrując się w zmartwychwstanie Chrystusa. Śmierć zawsze jest bolesna, trudna i zawsze nie w porę. Dzisiaj w tym ziemskim wymiarze żegnamy Jerzego Targalskiego - jak słyszeliśmy - doktora nauk, publicystę, działacza opozycyjnego i pewnie jeszcze wiele innych określeń moglibyśmy dołożyć. Te lapidarne określenia i tytuły, oczywiście, nie opisują całości jego życia. Trzeba do tego dodać miejsca i środowiska, w których żył, dla których żył, dla których pracował i którym służył - kontynuował.

- Pozostawił wielu wychowanków. Wspierał ich na zawodowej drodze i zawsze bardzo się cieszył z awansu, sukcesów i osiągnięć. Przygotowywał ich do właściwej służby ojczyźnie i budowy państwa polskiego w oparciu o etos prawdziwego państwowca. Jak wspominają sami jego uczniowie, wychowankowie - tu cytat - "był dla wszystkich, jak ojciec, był naszym mistrzem, był Targalem". Stał się prawdziwym autorytetem ze względu na niesamowitą erudycję i nieprawdopodobne zasoby wiedzy oraz styl i stosunek do ludzi - mówił ks. Kryża.

- (...) Prywatnie miał do siebie dużo dystansu, posiadał niepowtarzalne poczucie humoru. Był człowiekiem wrażliwym, czułym na piękno przyrody. Wielu z nas pamięta nawet jego konferencję, na który też siedział kot. (...) Urodził się w rodzinie, w której ze względów światopoglądowych nie było miejsca dla Boga. Ale on Boga odnalazł. A może to Bóg odnalazł jego? - powiedział.

O godz. 15 uformowany został kondukt przy Bramie Głównej na Powązkach Wojskowych. Historyk, politolog i działacz opozycyjny spoczął w grobie w Alei Zasłużonych, obok mogiły śp. mec. Stefana Hambury.

Jerzy Targalski – kim był?

Jerzy Targalski w 1976 r. ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później studia w zakresie filologii starożytnego wschodu w Instytucie Orientalistycznym UW. Od 1976 roku był także współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i do 1983 działał w podziemiu. Był współtwórcą podziemnego czasopisma „Niepodległość” i do 1984 jego szefem i redaktorem (pod pseudonimem Józef Darski). Założył także podziemny dwumiesięcznik „Obóz”. Od 1984 do 1997 roku przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z "Kontaktem", "RWE" i "Kulturą".

W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Targalski zajmował się problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a zwłaszcza rolą, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne. Wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenia wynikające ze zbyt dużej roli funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz Wojskowych Służb Informacyjnych i jej tajnych współpracowników w życiu politycznym i gospodarczym Polski po 1989 roku.

Wspólnie z Dorotą Kanią i Maciejem Maroszem napisał książki "Resortowe dzieci. Media" (2013) "Resortowe dzieci. Służby" (2015) i "Resortowe dzieci. Politycy" (2016).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb Jerzego Targalskiego. Historyk spoczął na warszawskich Powązkach Wojskowych [ZDJĘCIA] - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska