Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Danuty Szaflarskiej

Martyna Chmielewska AIP
We wtorek odbył się pogrzeb aktorki Danuty Szaflarskiej. Urna z prochami spoczęła w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Na pogrzebie Szaflarskiej pojawili się przedstawiciele świata teatru i kina m.in. Agnieszka Holand, Danuta Stenka czy też Janusz Gajos. Aktorkę pożegnał także Bronisław Komorowski.

Ceremonia złożenia do grobu rozpoczęła się o godzinie 15:00. Rodzina Danuty Szaflarskiej prosi, by zamiast kwiatów złożyć symboliczny datek na rzecz Fundacji Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.

Danuta Szaflarska – aktorka TR Warszawa, wybitna polska aktorka teatralna i filmowa zmarła 19 lutego. Była w zespole TR Warszawa od 2010 roku.

Danuta Szaflarska skończyła 2 lutego 102 lata. Zapamiętana głównie z filmu "Zakazane piosenki" aktorka urodziła się 6 lutego 1915 roku. Urodziła się w Kosarzyskach (woj. małopolskie). Pierwotnie podjęła naukę w szkole handlowej w Krakowie, jednak jej plany przerwała choroba. W 1939 roku ukończyła słynny Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej (PIST) Aleksandra Zelwerowicza. Wkrótce potem przeniosła się do Wilna, gdzie przez kilka lat grała w Teatrze na Pohulance.

W 1941 roku Danuta Szaflarska wróciła do Warszawy, jednak w ogólnodostępnych teatrach nie grała. Wszystkie były zajęte przez Niemców a ona nie chciała dla nich występować. W 1942 roku związała się z Teatrem Podziemnym Delegatury Rządu RP na Kraj i później z Teatrem Frontowym, który działał dzięki działalności Armii Krajowej.

Danuta Szaflarska zaangażowała się w działalność w Powstaniu Warszawskim, gdy tylko się o nim dowiedziała. Nocą budowała barykady. Po wojnie występowała w Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Kameralnym w Łodzi, Teatrze Współczesnym w Warszawie, Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Szaflarska to prawdziwa gwiazda. Prawdziwa, znaczy zupełnie inna niż współczesne "gwiazdy" z pierwszych stron tabloidów. Zagrała role w wielu kultowych filmach, m.in. „Zakazane piosenki”, „Skarb”, „Warszawska premiera”, „Diabły, diabły” czy „Pora umierać”.

Danuta Szaflarska jest laureatką wielu nagród i odznaczeń. Nagrodzoną ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług dla kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej”, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pogrzeb Danuty Szaflarskiej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska