Podział mandatów do Senatu we Wrocławiu już przesądzony?

Andrzej ZwolińskiZaktualizowano 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Lukasz Gdak
Komitet rodzinny Zdrojewskich kontra kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, a także rodzynek Bezpartyjnych i Samorządowców. Zobacz, kto ma największe szanse.

W przeciwieństwie do kampanii wyborczej do Sejmu we wrocławskim okręgu, w którym mamy sześć list z kandydatami, batalia o senatorskie mandaty wydaje się w naszym mieście przejrzysta i tak naprawdę przesądzona.

W trzech senackich okręgach w stolicy Dolnego Śląska i w powiatach wokół niej, mamy praktycznie do czynienia z pojedynkiem kandydatów KO z kandydatami z PiS z jednym wyjątkiem. W okręgu nr 6 czyli we wspomnianym wrocławskim obwarzanku, Bezpartyjni i Samorządowcy zdołali zarejestrować Dariusza Stasiaka, radnego wojewódzkiego. Konkuruje on z Bogdanem Zdrojewskim z KO i z Jarosławem Obremskim z PiS. W pozostałych dwóch wrocławskich okręgach, czyli 7 i 8, o senatorskie fotele walczą z jednej strony barykady prof. Alicja Chybicka i Barbara Zdrojewska z KO, a z drugiej strony: Marcin Krzyżanowski i Sergiusz Kmiecik z PiS.

W obwarzanku walka najbardziej zacięta

Zacznijmy może od rodzynka, czyli jedynego kandydata do Senatu, wystawionego przez Bezpartyjnych i Samorządowców w podwrocławskim okręgu – Dariusza Stasiaka, obecnego radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Śmiało można go nazwać samorządowym weteranem. Stasiak był radnym województwa także w latach 2006-2014, pełnił też funkcję sekretarza gminy Krośnice. W przeszłości był związany z Platformą Obywatelską, ale później związał się z byłym prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, by ostatecznie zaangażować się w tworzenie ruchu Bezpartyjnych Samorządowców. W zeszłorocznych – zwycięskich dla niego - wyborach samorządowych, poparło go blisko 8 tysięcy wyborców.

Dowiedz się więcej

Pochodzący z Milicza Dariusz Stasiak, będzie jednak w większym stopniu konkurentem dla kandydata PiS we wrocławskim obwarzanku czyli dla senatora Jarosława Obremskiego, niż dla byłego prezydenta Wrocławia i europosła PO – Bogdana Zdrojewskiego. Wszystko na to wskazuje, że to Stasiak i Obremski będą walczyć o poparcie tej samej części elektoratu. Tym bardziej, że w pewnym momencie kroczyli podobną, polityczną ścieżką. Senator Obremski należał co prawda do PO, ale niemal w tym samym czasie co Stasiak – po konflikcie Dutkiewicza z tą partią, opuścił jej szeregi. W 2011 roku dostał się do Senatu z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza, zdobywając blisko 42 procent poparcia w swoim okręgu, a przypomnijmy, że jego rywalami byli równie rozpoznawalni prof. Leon Kieres i Kornel Morawiecki. Kadencję później, jako kandydat niezależny, ponownie wywalczył senatorski mandat, by następnie związać się z Prawem i Sprawiedliwością. Warto podkreślić, że przed czterema laty Obremskiego poparło ponad 89,5 tysiąca wyborców.

Quiz preferencji wyborczych

Jeżeli mówimy o jakimkolwiek zagrożeniu dla Bogdana Zdrojewskiego, to stanowić je może właśnie senator PiS Jarosław Obremski, a nie radny wojewódzki z klubu Bezpartyjnych Samorządowców – Dariusz Stasiak. Biorąc jednak pod uwagę, to, że w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego, Bogdan Zdrojewski zdobył ponad 160 tysięcy głosów, trudno nie wskazywać właśnie na niego, jako senackiego faworyta we podwrocławskim obwarzanku. Jedno na co może liczyć Obremski, to na to, że popularność Zdrojewskiego w samym Wrocławiu, wcale nie musi przełożyć się w podobnym stopniu na poparcie przy urnach w lokalach wyborczych wokół niego. Wszystko wskazuje na to, że wynik pojedynku o senatorski fotel w okręgu numer 6 jest w tej kampanii najmniej przewidywalny

We Wrocławiu sprawa przesądzona?

Do poglądu, że walka o senatorski fotel będzie najbardziej zacięta wokół Wrocławia, przychyla się prof. Robert Alberski, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. - Najlepszy wynik, na jaki może liczyć u nas PiS jeżeli chodzi o Senat to właśnie jeden mandat w obwarzanku, choć pokonanie niezwykle silnego kandydata KO – Bogdana Zdrojewskiego będzie dla partii Jarosława Kaczyńskiego niezwykle trudne – prognozuje politolog. Tym bardziej, że – jak podkreśla - PiS w ostatnich wyborach miał znacząco lepsze poparcie w miejscowościach wokół Wrocławia niż w samej stolicy Dolnego Śląska. Trzeba pamiętać, że wyborca w Oławie, Środzie Śląskiej czy w Trzebnicy, to nie ten sam, co we Wrocławiu – dodaje.

Jeżeli chodzi o Wrocław, to nie oczekiwałbym niespodzianek i myślę, że Koalicja bez większego trudu zdobędzie dwa mandaty do Senatu – przewiduje politolog. - Tu udało się uniknąć rozdrobnienia i możemy mówić o powtórce sytuacji z zeszłorocznych wyborów prezydentów miast, gdzie mieliśmy wyraźny podział PiS kontra anty-PiS – mówi prof. Alberski.

Rzeczywiście, do pojedynku ze znanymi kandydatkami Koalicji Obywatelskiej – obecną posłanką prof. Alicją Chybicką i senator Barbarą Zdrojewską, PiS wystawiło znacznie mniej znanych i rozpoznawalnych polityków - obecnego radnego wojewódzkiego tej partii i wicemarszałka województwa Marcina Krzyżanowskiego, a także obecnego radnego miejskiego - Sergiusza Kmiecika. Prof.. Alicja Chybicka ma na koncie wpadkę z odpuszczeniem sobie ważnego głosowania w sprawie aborcji w Sejmie i tłumaczenie, że zrobiła, to bo nie myślała, że jej głos, cokolwiek znaczy. Grzegorz Schetyna zaraz później utrącił jej kandydaturę w wyborach prezydenckich we Wrocławiu. To jednak jej popularność i rozpoznawalność – jako szefowej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, wydaje się nie do przeskoczenia dla Marcina Krzyżanowskiego.

Podobnie wygląda sytuacja w senackim okręgu nr 8, czyli w północnej części Wrocławia. Co prawda Mirosława Stachowiak-Różecka w jednym z telewizyjnych wywiadów dość kpiąco komentowała start Barbary Zdrojewskiej w tym okręgu, mówiąc o „rodzinnym komitecie wyborczym Zdrojewskich”, to jednak szanse na reelekcję wieloletniej przewodniczącej Rady Miejskiej, a ostatnio senator wydają dużo większe niż zwycięstwo Sergiusza Kmiecika, obecnego miejskiego radnego, a wcześniej wojewódzkiego. Tutaj wystarczy porównać ich ostatnie wyniki wyborcze. Kandydat PiS w wyborach samorządowych w 2018 roku zdobył niespełna 4 tysiące głosów, a Barbarę Zdrojewską w wyborach do Senatu w 2015 roku, poparło ponad 63 tysiące wyborców. Co prawda wtedy startowała w okręgu nr 7, czyli na południu Wrocławia, ale pokonała trzech konkurentów.

Dowiedz się więcej

Trwa głosowanie...

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

polecane: Flesz - Ukraińcy chcą więcej zarabiać

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja Zdrojewskiemu nigdy nie zapomnę udziału w rządzie Tuska. No i to że jest z PO. To po prostu taki sam PO-wiec jak Tusk, Schetyna, Chlebowski, Rostowski et consortes.

A i bym zapomniał kolejne setki zabytków z Wrocławia, daleko cenniejsze niż to co wróciło dalej są w magazynach muzeów w Warszawie. Wróciły jakieś symboliczne dekoracje z wyposażenia Ratusza.

Pan Zdrojewski i jego Rodzina byli już posłami i senatorami co konkretnie zrobili dla mieszkańców regionu?

Bo to co obiecywali to doskonale pamiętam.

K
K
13 września, 11:40, wrocławianka:

Zdrojewski to ten dzięki któremu wróciło do Wrocławia prawie 80 dzieł sztuki wywiezionych po wojnie ( był wtedy ministrem kultury) - wystarczy poczytać a Wrocław takich rzeczy nie zapomina. Wszyscy też pamiętamy jego zaangażowanie przy powodzi w 1997r. A Debbi Izka i inni popatrzcie do lustra i skomentujcie swój wygląd...

13 września, 13:17, Nigdy wiecej PO:

I co za te dziela sztuki ludzie maja glosowac na jego zone?! A co takiego niby jego brzydka zona zrobila?! Kazdy pracuje na swoj rachunek a nie jak to babsko rpbo kariere na nazwisku swojego meza. Oblesny babsztyl.

Na miss pisu głosuj

K
Kaz
13 września, 16:54, Mgr Pielęgniarstwa:

W zyciu nie zaglosuje na Zdrojewskich. Uchowaj Boze. Oddam glos na Marcina Krzyzanowskiego, bo na stare geriatryczki takie jak Chybicka z PO nie zamierzam glosowac. Chybicka wstydu nie ma. W tym wieku to zdrowaski klepac i modlic o dobra smierc a nie pchac sie do polityki.

Ale jesteś głupia lub głupi że aż strach i trochę pisem mi tu śmierdzi

K
Kax

Nie dajcie się nabrać bezpartyjni to pisowcy Judasze już raz to pokazali

L
Lekarz

Chybicka powinna się zająć leczeniem dzieci a nie pcha się do polityki....

W
Wyborca pis

Mamy tak dużą przewagę że nie muszę iść głosować ... I tak wygramy

N
Noewiele do konca zbiorki

https://www.siepomaga.pl/judy

G
Gość
13 września, 11:02, Siostra Es:

Tylko PIS i Pani Rozecka do sejmu a pan Krzyzanowski do senatu. Nigdy wiecej kanalii z PO. Zdrojewska nadajesz sie na babke klozetowa.

Ta pani tak zobaczy sejm jak zobaczyła swoją prezydenturę Wrocławia

G
Gość
13 września, 11:41, Gość:

Zdrojewski kandyduje w interesie Niemców? Jako prezydent miasta zniemczał Wrocław. Obecnie ma u Niemców synekurę. Kazali mu i jego zonie dostać się do polskiego Senatu? Ma pilnować niemieckich interesów? Wstyd!

A ty człowieku rozum gdzie zostawiłeś - o jaki zniemczeniu Wrocławia piszesz. Poznaj historię tego miasta zanim będziesz próbował "sklecić" jedno zdanie

G
Gość
13 września, 11:05, Debbi:

Zdrojewska w senacie moglabys byc co najwyzej sprzataczka, bo do niczego wiecej sie nie nadajesz. Jedzies, na nazwisku meza kolejnego szkodnika i pasozyta. Gdyby nie twoje nazwisko meza zamiatalabys ulice z taka facjata.

Do szkoły Debbi lub do miotły jeśli wolisz...

G
Gość

Zdrojewski kandyduje w interesie Niemców? Jako prezydent miasta zniemczał Wrocław. Obecnie ma u Niemców synekurę. Kazali mu i jego zonie dostać się do polskiego Senatu? Ma pilnować niemieckich interesów? Wstyd!

w
wrocławianka

Zdrojewski to ten dzięki któremu wróciło do Wrocławia prawie 80 dzieł sztuki wywiezionych po wojnie ( był wtedy ministrem kultury) - wystarczy poczytać a Wrocław takich rzeczy nie zapomina. Wszyscy też pamiętamy jego zaangażowanie przy powodzi w 1997r. A Debbi Izka i inni popatrzcie do lustra i skomentujcie swój wygląd...

S
Siostra Es

Tylko PIS i Pani Rozecka do sejmu a pan Krzyzanowski do senatu. Nigdy wiecej kanalii z PO. Zdrojewska nadajesz sie na babke klozetowa.

I
Izka

Ale jaja!!!! Zdrojewska pcha sie do senatu. Kobieta spojrz w lustro w czym do ludzi?! Popatrz jak ty wygladasz jak sprzataczka. A twoj ten chlopek roztropek kolejny pajac ktoremu malo. Dajcie spokoj szKODniki. Nikt normalny na was glosu nie odda.

E
Elwira

ZROJEWSKI TO TEN CO OPLUWAL POLSKE W BRUKSELI. NIGDY WIECEJ ZDROJEWSKIEGO ANI JEGO ZONY. KOLEJNEJ MALO PCHA SIE DO SENATU. NIE MASZ WSTYDU ZDROJEWSKA NIE MASZ KLASY, WYGLADU I OGLADY, ABU PCHAC SIE DO SENATU. TO ZA WYSOKIE PROGI DLA CIEBIE, BO WYGLADASZ JAK PROSTA BABA STRAGANIARA. TY I TWOJ MAZ WYMOCZEK DOBRALISCIE SIE JAK W KORCU MAKU. PARA SZKODNIKOW. NIGDY ZDROJEWSCY!!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3