Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwrocławskie gminy kuszą: Rozlicz u nas podatek, to zrobimy Ci ulicę

Marcin Walków
Plakaty w Miękini zapraszały na kiermasz i po darmowe choinki
Plakaty w Miękini zapraszały na kiermasz i po darmowe choinki Fot. urg miękinia
Rozlicz swój podatek u nas, tu, gdzie na co dzień mieszkasz. Gminy kuszą inwestycjami w drogi, szkołami i... darmowymi choinkami na Boże Narodzenie. Nie chcą, by ich podatki dostawał kto inny

Wrocław zachęca, by rozliczać PIT-a w stolicy Dolnego Śląska loterią z nagrodami - tabletami, ale i nową skodą octavią. Kampanię zorganizowano za 200 tys. zł, ale miasto może zyskać nawet 100 mln zł. A jak radzą sobie inne gminy?

- Każdy, kto ma dużo roszczeń, podkreśla, że przecież płaci podatki. Ale nie mówi, czy płaci je tam, gdzie mieszka - uważa Małgorzata Dyrda, sekretarz gminy Miękinia.

Choinka za meldunek
Dlatego w ubiegłym roku ten, kto się zameldował w gminie Miękinia, dostał przed Bożym Narodzeniem choinkę za darmo. Ale to nie koniec.

W przypadku inwestycji w oświetlenie i i drogi w gminie priorytetowo traktowane są te ulice, gdzie są zameldowani mieszkańcy albo osoby, które złożyły deklarację NIP-3 i rozliczają podatek w Miękini.

Ulotki, plakaty, apele
W Długołęce przez ostatnie dwa lata prowadzona była akcja plakatowo-ulotkowa.

W gminie Siechnice wydrukowano kilka tysięcy ulotek, które dostarczono do skrzynek pocztowych mieszkańców. Czy spowodowały wzrost wpływów? - Trudno ocenić. U nas co roku przybywa mieszkańców, więc i wpływy są większe - mówi Agnieszka Alama-Woszczyńska z urzędu miejskiego w Siechnicach.

W Sobótce apelowano o zgłoszenie miejsca zamieszkania w gminie na stronie internetowej, w ogłoszeniach i newsletterze wysyłanym pocztą elektroniczną.

Burmistrz na YouTube
W Obornikach Śląskich ulotki były wysyłane w ubiegłym roku, rozklejano też plakaty. Teraz z nich zrezygnowano.
Władze gminy postawiły na informację i edukację przez lokalną prasę i media spo-łecznościowe. - W tym roku opublikujemy film na YouTube. Pokażemy, co udało nam się zrobić dzięki funduszom z podatku PIT. A w najbliższym wydaniu naszego magazynu informacyjnego "Z pierwszej ręki" będzie apel burmistrza w tej sprawie - mówi Artur Olszewski z urzędu miejskiego w Obornikach Śląskich.

By żyło się lepiej
Środa Śląska zachęca zupełnie inaczej. - Nie prowadzimy akcji propagandowej. Nie wydajemy pieniędzy na ulotki czy billboardy. Po prostu na co dzień pokazujemy, że warto u nas żyć i mieszkać, bo jest dobrze. A dzięki lokalnym podatkom może być jeszcze lepiej. I mieszkańcy to widzą - zapewnia Marcin Popiuk z urzędu miejskiego w Środzie Śląskiej.

Po co kusić? Są przepisy

Monika Książczyk, zastępca naczelnika urzędu skarbowego w Oławie, uważa, że wszelkie akcje zachęcające do rozliczania PIT-a w gminie są niepotrzebne. - Zeznanie składa się do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby na dzień 31.12. To ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje i nakłada taki obowiązek. Przepis jasno wskazuje, gdzie należy złożyć zeznanie. To nie jest kwestia uznania administracyjnego czy wyboru podatnika - tłumaczy. Wyjątek to sytuacja, gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie, ale mają różne adresy zamieszkania. Wtedy rzeczywiście muszą wybrać jedną gminę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska