Podwójna wypłata we wrocławskim MPK! To nie świąteczny bonus, to błąd systemu

Marcin Rybak
Udostępnij:
Kilkuset pracowników wrocławskiego MPK dostało w ostatnich dniach podwójną pensję. - To błąd systemu bankowego, poprosiliśmy już pracowników o zwrot pieniędzy - mówi rzeczniczka firmy Agnieszka Korzeniowska. - Niektórzy dostali dwa albo nawet trzy razy pensje oraz na przykład nagrody jubileuszowe - twierdzi pracownik firmy, z którym rozmawialiśmy.

Agnieszka Korzeniowska nie podała bliższych szczegółów. Wiadomo jedynie, że problem dotyczy "kilkuset" osób. Nie wiadomo jaką kwotę nadpłacono pracownikom MPK. Rzeczniczka tłumaczy, że pracownicy zostali poproszeni o zwrot nienależnych sum pieniędzy.

Co się stanie, jeśli pieniędzy nie zwrócą? - To nie są pieniądze, które im się należą więc mamy możliwość egzekwować je, ale liczymy na to, że wszyscy oddadzą - odpowiada Agnieszka Korzeniowska.

Anonimowy pracownik firmy - z którym rozmawialiśmy - przekonuje, że niektórzy kierowcy dostali od firmy nie dwie, ale trzy pensje. - Jak komuś akurat wypadała jubileuszowa nagroda to mógł dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych - mówi. - Ludzi u nas karze się za byle co a za ten błąd poniesie ktoś konsekwencje - Pyta.

Rzeczniczka MPK przekonuje, że nie był to błąd jakiegokolwiek pracownika, tylko "systemu bankowego". Po prostu zlecenie przelewu wypłaty, w przypadku kilkuset osób, zostało zrealizowane podwójnie.

CO BĘDZIE JEŚLI PRACOWNIK MPK NIE ODDA PIENIĘDZY? KOMENTUJE PRAWNIK - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Znany wrocławski adwokat mecenas Miłosz Śliwiński, którego zapytaliśmy o przygodę wrocławskiego MPK z pensjami pracowników, nie ma wątpliwości, że miejska spółka ma tytuł by dochodzić zwrotu błędnie wypłaconej pensji. A pracownik - który dostał pomyłkowo podwójną wypłatę - byłby w ewentualnym sądowym procesie raczej na przegranej pozycji.

Mecenas Śliwiński przytacza wyrok Sądu Najwyższego z 2007 roku opisujący niemal identyczny przypadek: "Nie musi się natomiast liczyć z obowiązkiem zwrotu: pracownik, który ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest spełniane zasadnie i zgodnie z prawem (z wyjątkiem sytuacji, gdy ma świadomość otrzymania nienależnego świadczenia; ciężar dowodu w tej kwestii spoczywa na pracodawcy)" To jest teza z wyroku Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2007 r.

Oznacza to więc, że na MPK ciążyłby obowiązek udowodnienia, że podwójna czy potrójna pensja nie należała się. Ale jeśli ktoś dostał dwa lub trzy przelewy na identyczną kwotę z tytułem wpłaty: wynagrodzenie za listopad to trudno sobie wyobrazić sąd, który uznałby, że pracownik nie miał świadomości, że pensja podwójna czy potrójna mu się nie należała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 75

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
KokoS
działałem w dobrej wierze i przekonany byłem, że skoro firma wypłaciła mi pieniądze to one mi się należą, mimo że byłem w błędzie choć nie powinienem.
Naprawdę trudna to sytuacja żeby wprost udowodnić mi złą wiarę skoro nadrzędnie art. 7 nakazuje przyjąć domniemanie istnienia dobrej wiary w moim postępowaniu.
d
dudi
A Śląsk Wrocław w potrzebie!!!! Trzeba jakąś pożyczkę zrobić;)
M
Myszka
System obsługują/kontrolują? ludzie
Z
Związkowiec
Ciekawe czy Józek K. - były przewodniczący odda :-) Skoro o nim pisali w gazecie, jak to kombinował ze składkami związkowymi, to pewnie dla niego taka okazja to nie lada gratka :-)
M
Marta
I zanim rozpocząłeś spłatę kredytów nie pomyślałeś jak to się stało że dostałeś dwa razy więcej niż w umowie o pracę?
h
haiku
i przez krótką chwilę kilkaset osób ciepło pomyślało o swojej pracy....wracamy, wracamy do rzeczywistości, tu cudów Bożonarodzeniowych nie ma..:(
405-414 kc
jest też bezspodstawne wzbogacenie, także powodzenia :)
g
gość
Po nowym roku nastąpi połączenie zaj.VII i IX,a co za tym idzie następne zwolnienia pracowników pionu technicznego.Dla pracowników biura powstanie nowa komórka na Słowiańskiej zajmująca się niewiadomo czym.Zamiast niekompetentnej księgowej lepiej zostawić pracownika ,który dba o tabor i bezpieczeństwo z niego korzystających.
g
gość
Po nowym roku nastąpi połączenie zaj.VII z IX,a co za tym następne zwolnienia pracowników pionu technicznego.Dla pracowników biura zostanie utworzona nowa komórka zajmująca się nie bardzo wiadomo czym.Może lepiej pozbyć się niekompetentnej księgowej a zostawić fachowca,który dba o stan techniczny taboru i bezpieczeństwo ludzi nim jeżdżących.
K
KokoS
i po sprawie. Jest taki przypadek w polskim prawie.
wydatkowałem pieniądze w dobrej wierze. Nie mam tych pieniędzy i nie będzie łatwe odzyskanie ich. Spłaciłem np. część kredytu mieszkaniowego, zapłaciłem zaległy czynsz, oddałem długi, itp.
I tu sprawa się komplikuje a prawnicy mają robotę. ;-)
O
Oj zabrakło, zabrakło..
Była taka piosenka Tomasz, Tomasz... pokaż co tam masz...
o
ortografia
Już wiesz dlaczego jesteś w życiu nikim
...
WSTYD * droga wrocławianko :)

Pozdrawiam.
b
bica
Widzisz. ty jesteś nawet za tępy aby zostać czyimś kumplem :)
n
nikt nie zawinił????
Podajcie dane tej pani!!!
Mam nadzieje ze stołek poleci
tak to jest jak sie po znajomosci zalatwia kolezance prace....!!!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie