Podsumowanie 2022 roku - kolarstwo. Pechowy Kwiatkowski, powrót Włoszczowskiej

Mateusz Ptaszyński
Sylwia Dabrowa / polska press
Polscy kolarze podtrzymali dobrą passę, która trwa od drugiej dekady XXI. Michał Kwiatkowski ponownie triumfował w trakcie jednego z etapów Tour de France. Biało-Czerwoni dobrze prezentowali się również podczas zawodów halowych, którzy spełnili oczekiwania kibiców i "latający" Dawid Godziek

Kolarstwo szosowe

Jednym z głośniejszych triumfów Michała Kwiatkowskiego miało miejsce podczas holenderskiego wyścigu Amstel Gold Race. Podczas jednego z etapów trasy do miejscowości i Valkenburg aan de Geul reprezentant INEO Granadiers nieoczekiwanie zajął pierwsze miejsce, które wywalczył długością kilku milimetrów. Było to jego 29. zwycięstwo w zawodowej karierze, które odniósł po prawie dwóch latach. Mimo to, ten sezon był dla niego pechowy. Liczne problemy ze zdrowiem, które uniemożliwiły mu wdrożenie się dobrze w pierwszą cześć sezonu, kontuzja kolana wykluczająca go z Tour de France oraz brak startu w Tour de Polonge, z powodu kraksy na treningu. Wiemy, że Michał w następnym sezonie wróci zmotywowany i głodny sukcesów.

Kolarstwo górskie

Dwukrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich i jedna z najlepszych cyklistek górskich, Maja Włoszczowska, mimo swojego wieku nadal ma to coś... 39-latka wygrała Gravel Adventure - UCI Gravel Word Series 2022 w Świeradowie-Zdroju. Trasę liczącej 98 kilometrów uzyskała czas 03:42:37. Druga na mecie była Svenja Betz z Niemiec, która przegrała z Polką o 22 minuty. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy wyścig Mai na grawelu.

Kolarstwo torowe

Pozytywnie zaskoczyły nas kolarki torowe. Marlena Karwacka, Urszula Łoś oraz Nikola Sibiak zajęły 3. miejsce w sprincie drużynowym podczas mistrzostw Europy. W konkurencji omnium Daria Pikulik zajęła ostatnie miejsce na podium, natomiast drugim medalem, srebrnym, pochwalić się może Urszula Łoś (keirin). Nikola Wielowska w scratchu również zajęła 3. miejsce podczas tegorocznych mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym.

BMX i freestyle

Dawid Godziek, jeden z najlepszych freestylowy rider na świecie, co udowodnił to w tym roku. Złoty medal podczas X-Games w konkurencji BMX Dirt, czego dokonał po trzyletniej przerwie. Wśród najbardziej spektakularnych tricków, które wykonał podczas zawodów były no-hander frontflip (salto w przód z rękami rozłożonymi na boki), twister no-hander (obrót w osi horyzontalnej z rękami rozłożonymi na boki). Dodatkowo zajął drugie miejsce w na najlepszą akrobację podczas Nitro World Games.