Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż za marzeniami czyli barwna opowieść o uzdrowiskach nie tylko dolnośląskich. Nowa wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Hanna Wieczorek-Ferens
Hanna Wieczorek-Ferens
XIX-wieczna pocztówka wysłana z uzdrowiska Karlsbad
XIX-wieczna pocztówka wysłana z uzdrowiska Karlsbad Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Panie do wód jeździły zwykle w swoim towarzystwie, a panowie w swoim. Pani plotkowały, wypoczywały, piły wody lecznicze, panowie zaś bawili się w najlepsze. Prowadzili intensywne życie nocne, chadzali do kasyn i otwierali domy dla swojej drugiej, hmm, kobiety. – Z dala od żony i teścia – mogli sobie na to pozwolić – mówi profesor Bożena Płonka-Syroka, kuratorka wystawy "Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie", którą możemy zobaczyć we Wrocławskim Muzeum Etnograficznym przy ul. Traugutta 111/113.

Człowiek od czasów antycznych marzył, żeby być pięknym, młodym i zdrowym. Przez wiele stuleci marzenia o "podreperowaniu" zdrowia w uzdrowisku mogli liczyć najbogatsi. Ci, których było stać na "ucieczkę" z rozgrzanego i nie zawsze pachnącego latem miasta.

– Podróże do uzdrowisk wiązały się ze zróżnicowanymi oczekiwaniami klientów, nie ograniczanymi tylko do leczenia – opowiada prof. Bożena Płonka-Syroka. – Kobiety marzyły przede wszystkim o odpoczynku, regeneracji sił i uwolnieniu się z krępujących ruchy gorsetów i niewygodnego obuwia.

Z czasem kurorty zaczęły się specjalizować w przyjmowaniu różnych gości. Panie z dziećmi jeździły tam, gdzie łatwo było dotrzeć. W tych miejscowościach dbano, by mogły odpocząć w spokoju. Panowie wybierali się znacznie dalej i prowadzili bardziej intensywne życie. Bez kurateli żony i teścia mogli sobie pozwolić nie tylko na nocne hulanki, wizyty w kasynie, ale także otwarcie domu dla tej "drugiej".

Prawdziwy rozkwit kurortów, także tych położonych w naszym regionie, nastąpił w wieku XVII. Na Dolny Śląsk zjeżdżali kuracjusze nie tylko z najbliższych okolic. Kurorty takie jak Kudowa-Zdrój czy Duszniki-Zdrój były także bardzo popularne wśród Polaków mieszkających w Galicji.

Wystawę "Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie" Możemy oglądać w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu przy ul/ Traugutta 111/113. Oprócz wspaniałych zdjęć, starych pocztówek z różnych kurortów, zobaczymy uzdrowiskowe szklanice, puchary, filiżanki, pamiątkowe grafiki, a nawet stroje w jakich kąpały się panie. W sobotę o godzinie 14 prof. Bożena Płonka-Syroka opowie o "Historii kultury uzdrowiskowej w Europie od starożytności do XX wieku", a w najbliższy czwartek (8 lipca) o godzinie 12 dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach "Pamiątka z uzdrowiska.

Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie" Muzeum Et6nograficzne we Wrocławiu (oddział Muzeum Narodowego, ul. Traugutta 111/113. Kuratorki: prof. Bożena Płonka-Syroka i Paulina Suchecka. Ceny biletów: normalny: 10 zł
ulgowy: 8 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska