Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę na budowę nowego szpitala onkologicznego. Premier Morawiecki: Chcemy wygrać wojnę z nowotworem!

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Wideo
od 16 lat
We Wrocławiu nastąpiło oficjalne podpisanie umowy na budowę nowego szpitala onkologicznego. W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki. - 75 miliardów złotych - tyle wynosiły środki przekazywane na służbę zdrowia, kiedy przejmowaliśmy rządy. Teraz przeznaczamy ok. 160 miliardów złotych. Żadna inflacja nie sięgnęła tych wydatków - mówił Prezes Rady Ministrów.

Pierwsi pacjenci powinni pojawić się w nowym wrocławskim szpitalu najwcześniej w 2028 roku.

- Nie znam osoby, która nie odczuwałaby lęku i trwogi przed nowotworem. To niezwykle trudne szczególnie dla rodzin, u których ktoś bliski choruje na nowotwór złośliwy. Dziesiątki lat temu pewne choroby wydawały się dopustem Bożym, czymś nie do wyleczenia, a jednak udało się je przezwyciężyć. Dzisiaj trzeba sobie jednoznacznie powiedzieć, że nie poddajemy się – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zapewnił o znaczącym podniesienie finansowania służy zdrowia i takich projektów jak ten szpital.

- Chcemy wygrać tę trudną wojnę z jednym z głównych i cichych zabójców we współczesnym świecie. Szpital to bardzo skomplikowany i trudny projekt, wymagający wielu poprawek i finansowania ogromnym rozmiarów. Tutaj spotyka się nauka z medycyną i ze służbą zdrowia. Najnowocześniejsze metody badawcze i sprzęt klasy światowej będzie na pewno dobrze służył Polakom, by odpowiedzieć na cywilizacyjną chorobę – zapewniał Prezes Rady Ministrów.

Dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowej siedziby DCO. Rząd przekazuje około 2/3 środków tej potężnej inwestycji. Jednej z najnowocześniejszych inwestycji medycznych w Europie.

- 75 miliardów złotych – tyle wynosiły środki przekazywane na służbę zdrowia, kiedy przejmowaliśmy rządy. Teraz przeznaczamy ok. 160 miliardów złotych. Żadna inflacja, żaden wzrost gospodarczy nie sięgnął tych wydatków. Nasz rząd traktuje służbę zdrowia z najwyższą uwagą i powagą. Dlatego cała ta sieć onkologiczna ma służyć Polakom i będzie dobrym uzupełnieniem naszej oferty medycznej – podsumował premier Morawiecki.

Przypomnijmy, że przetargu na projekt i budowę nowej siedziby Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii wygrała firma PORR - na kwotę 1,055 mld zł. Inżynierem kontraktu jest Miastoprojekt Wrocław. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński mówił, że to dla niego podwójnie ważna inwestycja.

- Pamiętam, będąc w ministerstwie zdrowia, jak prof. Adam Maciejczyk o tym szpitalu opowiadał. To była wizja atrakcyjna, ale nie wszyscy w nią wierzyli. Opowiadał o szpitalu zaprojektowanym również przez lekarzy, którzy znają potrzeby pacjentów. To wielkie dzieło. Nakłady na służbę zdrowia istotnie wzrosły. Pojedźmy na ul. Hirszfelda we Wrocławiu, gdzie znajduje się obecna siedziba DCO. Pamiętam, że odwoziłem dziadka, który tam przyjmował chemię. Ten budynek zmieniał się jedynie od środka, bo są coraz lepsi lekarze i pielęgniarki, ale jest też myśl o innowacjach, o pacjentocentryzmie – mówił minister Cieszyński.

Nowy szpital o powierzchni ponad 100 tys. m.kw. zaprojektowano na 4 kondygnacje naziemne oraz 1 podziemną. Będzie mieściło się w nim 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski dziękował za wsparcie rządu, zainteresowanie i troskę na każdym etapie.

- To zadanie realizujące potrzeby i aspiracje Dolnoślązaków. Co do personelu, mamy się czym pochwalić, ale proces leczenia ulepsza otoczenie. Nowy szpital powstał z połączenia trzech placówek i teraz potrzebna jest siedziba. W tej okolicy powstanie pewien kampus medyczny. Niezwykle istotne jest, że oprócz leczenia w znacznej mierze chcemy prowadzić profilaktykę. Żeby ona dotarła do wszystkich Dolnoślązaków. Wczesne wykrycie nowotworów sprawia, że w zdecydowanej większości ta choroba jest uleczalna – oświadczył marszałek Przybylski.

Przypomniał, że koncepcja DCOPiH powstała w 2015 roku i wszystkie siły startujące do sejmiku dolnośląskiego na swoich sztandarach niosły budowę tego szpitala. Liczba gabinetów w nowej siedzibie zwiększy się z 33 do 73. Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe – w sumie 671 łóżek. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych – z 8 do 14, dzięki temu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie.

- Wiele lat czekamy na budowę tego szpitala i doczekaliśmy się. W tej chwili pracujemy jeszcze w XIX-wiecznych budynkach, ale wykonujemy usługę onkologiczną na najwyższym światowym poziomie, o czym świadczą certyfikaty. Kiedy będziemy mogli realizować tę misję w nowoczesnym budynku, to będzie dla nas zaszczyt - stwierdził prof. Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH

W 2019 roku odnotowano w Polsce 170 tys. nowych zachorowań na nowotwór. 100 tys. osób w Polsce umiera na raka corocznie. Te statystyki tylko się powiększają. 700 tys. osób zachorowało w ciągu 12 miesięcy na raka w Europie. Stany Zjednoczone też dostrzegły ten problem.

- Dzięki wysiłkom premiera Morawieckiego udało się wprowadzić Krajową Sieć Onkologiczną. Ma zapewnić szeroką dostępność dla wszystkich Polaków do specjalistycznej i wyjątkowo drogiej opieki i leczeniu. Planowany szpital będzie modelowy dla całego kraju. Co ciekawe, premier 22 maja przed trzema laty odwiedził nas we Wrocławiu. Równo 3 lata temu przekazał nam właśnie te 22 hektary. Przypadek? Wiem, że ktoś nad tym czuwa. Gdyby nie dalekosiężne patrzenie premiera, nie bylibyśmy w tym miejscu. Wspierali nas również księża, którzy stali z nami, razem z bp. Maciejem Małygą na czele. Ten szpital to nie wydatek, ale inwestycja w przyszłość – opowiadał Paweł Zawadzki, wicedyrektor ds. rozwoju DCOPiH.

Zobacz film:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska