Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podnoszenie ciężarów. Ryszard Życzkowski - skazany na żelastwo

Tomasz Protokowicz, WoK
Ryszard Życzkowski.
Ryszard Życzkowski. Archiwum Ryszarda Życzkowskiego
Ryszard Życzkowski od ponad 40 lat nieprzerwanie uprawia podnoszenie ciężarów. Przez cztery dekady sportowej kariery zgromadził na swoim sportowym koncie wiele medali. Szczególnie bogata jest kariera Życzkowskiego jako zawodnika w kategorii „masters”. W niej zdobywał tytuły mistrza Polski, Europy i świata, wielokrotnie ustanawiając przy tym rekordy globu (w tym kilka niepobitych do dziś).

Sportową karierę rozpoczynał jako junior w Śląsku Wrocław. Później reprezentował między innymi wrocławskie kluby Burzę i Dolmel, a także Górnika Polkowice i Stoczniowca Gdańsk. Dzisiaj Ryszard Życzkowski poświęcił się pracy zawodowej. Od lat zatrudniony jest jako ślusarz we wrocławskim MPK (pracuje w Zajezdni nr IV na Borku). Mimo trudów pracy wciąż uprawia podnoszenie ciężarów, swoją postawą i podejściem do treningu stanowiąc wzór do naśladowania dla młodszych kolegów.

W tym roku Ryszard Życzkowski staje przed szansą zdobycia kolejnego medalu mistrzostw świata mastersów. W roku 2014 gospodarzem „World Masters Weightlifting Championschips” będzie fińskie Rovaniemi. Sukcesy osiągane przez Ryszarda Życzkowskiego w latach ubiegłych i jego stała, wysoka forma, stawiają go w roli faworyta do złotego medalu i tytułu mistrza globu.

Sukcesy Życzkowskiego są interesujące dla mediów. Tylko w ubiegłym roku Życzkowskiego odwiedziły na siłowni kamery wszystkich mainstramowych stacji telewizyjnych. Pisało o nim wiele tytułów
prasowych. W tej chwili powstaje powstaje o nim film dokumentalny autorstwa studentów Wrocławskiej Szkoły Filmowej. Niestety nawet zbudowana w ten sposób popularność, nie gwarantuje żadnych przychodów, a zorganizowanie udziału w mistrzostwach świata to koszt , którego ani jego klub, ani on sam nie byliby w stanie udźwignąć. Gdyby nie pomoc sponsorów, Życzkowski nie mógłby sobie pozwolić na udział w mistrzostwach. W związku z tym już od lat 90 ważnym partnerem Śląska w tym przedsięwzięciu jest wrocławskie MPK. Wierzymy, że tak będzie nadal, bo Życzkowski na żelastwo jest po prostu skazany - jako ślusarz, sztangista oraz kolekcjoner metali szlachetnych i kolorowych...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska