Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podjęto ważną decyzję w sprawie ewentualnej budowy spalarni pod Wrocławiem

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Mieszkańcy Pawłowic, Zakrzowa i Ramiszowa od miesięcy protestują przeciwko spalarni Fortum pod Wrocławiem.
Mieszkańcy Pawłowic, Zakrzowa i Ramiszowa od miesięcy protestują przeciwko spalarni Fortum pod Wrocławiem. Gazeta Wrocławska
Wójt Wiszni Małej dotrzymał obietnicy, jaką złożył protestującym przeciwko inwestycji Fortum. Jakub Bronowicki wydał decyzję o odmowie ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla planowanej spalarni odpadów przy północnej-wschodniej granicy Wrocławia. Bez tej zgody koncern nie może przystąpić do budowy spalarni, ale może się odwołać od decyzji wójta Wiszni Małej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego

Wójt swoją decyzję argumentuje niezgodnością projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jak czytamy w piśmie opublikowanym na stronie urzędu gminy: „Planowane przedsięwzięcie w rzeczywistości nie należy do przedsięwzięć związanych z działalnością przemysłową, a z gospodarowaniem odpadami, tzn. jest obiektem i instalacją do termicznego przekształcania odpadów”, a tymczasem – jak argumentuje wójt Wiszni Małej – planowane przedsięwzięcie właśnie zakłada uruchomienie instalacji polegającej na termicznym przekształcaniu odpadów.

Odmowa jest spełnieniem deklaracji złożonej przez wójta w czerwcu. Przypomnijmy Jakub Bronowicki podczas spotkania z protestującymi przeciwko spalarni oświadczył: - Nigdy nie godziłem się na budowę elektrociepłowni spalającej odpady i zrobię wszystko, co mogę w ramach prawa, by uniemożliwić realizację tej inwestycji.

Wojna na ekspertyzy i opinie

Po tym jak w maju Fortum ogłosiło, że przymierza się do budowy elektrociepłowni wykorzystującej paliwo z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania tuż przy granicy Wrocławia, rozpętał się spór z mieszkańcami osiedli usytuowanych zaledwie kilkaset metrów od planowanej inwestycji. Mieszkańcy Pawłowic i Zakrzowa oraz podwrocławskiego Ramiszowa oskarżyli przedstawicieli koncernu o to, że nie mówią całej prawdy o możliwym wpływie inwestycji na środowisko,a co za tym idzie na ich zdrowie. Przekonują, że spalarnia i ciężarówki, które będą dowoziły odpady staną się źródłem toksycznych substancji, którymi oni będą musieli oddychać.

Przedstawiciele Fortum powoływali się z kolei na ekspertyzę Politechniki Wrocławskiej i przekonywali, ze instalacja będzie „czysta” ekologicznie. W odpowiedzi 40 naukowców z kilku wrocławskich uczelni we wspólnym liście potępiło nieprzejrzysty sposób działania koncernu w tej sprawie. Mieszkańcy zażądali też od prezydenta Wrocławia by zadeklarował, że miasto nie przyjmie ciepła ze spalanych odpadów.

Fortum może się odwołać od decyzji wójta

- Decyzja Wójta Wiszni Małej Jakuba Bronowickiego cieszy mieszkańców, lecz nie zamyka sprawy. Jesteśmy świadomi, że firma Fortum może odwołać się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Dziś cieszymy się z wygranej bitwy. Jesteśmy jednak gotowi na dalszą walkę – skomentowała Ewa Rozkosz ze stowarzyszenia „STOP wrocławskiej spalarni”.

Zwróciliśmy się do Fortum prośbą o odniesienie się do decyzji wójta Wiszni Małej i czy zamierzają się od niej odwołać, ale dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Elektrociepłownia OdNova spalająca paliwo pochodzące z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania miałaby powstać pod Wrocławiem, u zbiegu dróg S8 i DK 98, na terenie gminy Wisznia Mała i spalać nawet 200 tysięcy ton odpadów rocznie. Jej szacowany koszt to około 700 mln złotych. Fortum zamierza rozpocząć budowę elektrociepłowni w 2023 roku, a uruchomienie obiektu planowane jest dwa lata później. Elektrociepłownia o mocy ok. 51 MWt ma produkować ciepło wystarczające dla około 35 tys. mieszkańców Wrocławia, a także okolicznych gmin, jeżeli zostaną podłączone do sieci. Nowa instalacja pozwoli także wytworzyć 130 GWh energii elektrycznej rocznie. To tyle prądu, ile statystycznie zużywa 45 tys. mieszkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska