Podchorążowie obchodzą swoje święto (ZDJĘCIA)

  Podchorążowie obchodzą swoje święto (ZDJĘCIA)

  MK

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych studiuje obecnie ok. 1100 podchorążych
  1/31
  przejdź do galerii

  Na Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych studiuje obecnie ok. 1100 podchorążych ©Marcin Kaźmierczak

  Dziś swoje podwoje dla zwiedzających otworzyła Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Przy ulicy Czajkowskiego można było własnoręcznie złożyć karabin, wsiąść do transportera opancerzonego rosomak czy postrzelać na symulatorze walki. Wszystko z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Podchorążego.
  Dzień Podchorążego to jedna z niewielu okazji w ciągu roku, aby bez przepustki wejść na teren Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, a przy okazji wczuć się w rolę uczniów szkoły.

  – To dodatkowy smaczek. Przez cały rok jesteśmy zamknięci i dostęp do tych wszystkich miejsc mają jedynie studenci. Dziś można obejrzeć, a nawet samemu skorzystać ze sprzętu, na którym szkolą się nasi studenci – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik WSOWL.

  Impreza rozpoczęła się od pokazu działania taktycznego przy użyciu transporterów opancerzonych rosomak. Można było także samemu spróbować jak to jest usiąść za sterami wozu bojowego, który brał udział m.in. podczas polskiej misji w Afganistanie.

  Największym zainteresowaniem cieszył się symulator strzelania "Śnieżnik", na którym na co dzień ćwiczą przyszli oficerowie.
  – Symulator służy przede wszystkim do poprawnego zgrywania i kontroli przyrządów celowniczych. Dzięki niemu możemy ćwiczyć nie opuszczając uczelni. Pole walki pokazywane jest na ekranie w dużej rozdzielczości, dzięki czemu żołnierz ma wrażenie, że uczestniczy w akcji bojowej. Strzela nie prawdziwymi pociskami, a niewidoczną wiązką laserową, natomiast system toru lotu i odrzutu odwzorowany jest jak w prawdziwej broni – wyjaśnia kpt. Dariusz Kłusek wykładowca teorii i praktyki strzelań.

  Podczas dnia otwartego młodzież mogła także zapoznać się z ofertą uczelni.
  – Interesuję się militariami, ale do tej pory nie zastanawiałem się nad karierą w wojsku. Spróbowałem dziś kilku rzeczy, przede wszystkim symulatora walki, który zrobił na mnie duże wrażenie. To skuteczna zachęta, by rozważyć wybór szkoły wojskowej – mówi Mateusz Marciniszyn z gimnazjum nr 1 w Oleśnicy.

  Tradycyjnie obchody Dnia Podchorążego rozpoczęło o godz. 16 symboliczne przekazanie władzy nad uczelnią studentom z rąk komendanta-rektora płk. Dariusza Skorupki. Zainscenizowane zostaną także wydarzenia Nocy Listopadowej. Będzie taż pokaz sztucznych ogni, symbolizujący pożar browaru na Solcu w Warszawie, który był znakiem do rozpoczęcia Powstania Listopadowego.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powtórka z historii

  Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Browaru na Solcu nie udało się podpalić, podchorążowie zabili kilku polskich generałów, gdyż ci próbowali powstrzymać to szaleństwo, w grupie studentów wysłanej na Belweder ludzie pierwszy raz w...rozwiń całość

  Browaru na Solcu nie udało się podpalić, podchorążowie zabili kilku polskich generałów, gdyż ci próbowali powstrzymać to szaleństwo, w grupie studentów wysłanej na Belweder ludzie pierwszy raz w życiu trzymali karabin (żołnierze musieli ich na cito uczyć, jak obsługiwać broń), a warszawiacy "witali" radosnych powstańców trzaskiem zamykanych okiennic. Tak wyglądała Noc Listopadowa w wersji nie patriotycznej, a realnej - historycznej.

  A Dzień Podchorążego przypada 29 listopada, a nie dzisiaj (28 XI) - Noc Listopadowa to 29/30 XI.

  Pozdrawiam i odsyłam do szkolnej ławy w celu nadrobienia braków w edukacji nt. powstania listopadowego. Spało się na tej lekcji, co? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skorupka

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

  Rektor-komendant jest chyba generałem, a nie pułkownikiem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo