Początek rewolucji śmieciowej za trzy tygodnie. Kto zapłaci za śmieci dodatkowo?

Magdalena Kozioł
64 proc. mieszkańców Wrocławia uważa, że nie zostało w ogóle lub dostatecznie poinformowanych, jak segregować śmieci
64 proc. mieszkańców Wrocławia uważa, że nie zostało w ogóle lub dostatecznie poinformowanych, jak segregować śmieci Tomasz Hołod
Czy właściciele garaży i ogródków przydomowych będą płacić za śmieci dodatkowo? Ile wynosi stawka opłaty za każde opróżnienie jednego pojemnika? Mieszkańcy Wrocławia mają coraz więcej pytań dotyczących segregacji śmieci. Ten obowiązek wejdzie w życie za niewiele ponad trzy tygodnie.

Obowiązki, które na nas nałożono, każdy będzie musiał poznać. A Julian Budzyński usłyszał od swojego zarządcy, że od 1 lipca wszyscy właściciele garaży będą płacić od nich podatek za śmieci. - Dlaczego? - pyta wrocławianin. - Oprócz samochodu nic w nim więcej nie mam.

Właściciele garaży we Wrocławiu mogą odetchnąć. Dodatkowych opłat za nie będą musieli ponosić. Julia Wach z magistratu tłumaczy: - Garaże znajdujące się w podziemiu budynku wielolokalowego oraz przy budynku nie są miejscem, w którym wytwarzane są odpady komunalne. W związku z tym, nie ma obowiązku, w świetle przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, do uiszczania należności z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Za odpady nie będą również dodatkowo płacić właściciele ogródków przydomowych. Ekosystem uspokaja, że będą ponosić opłatę wyłącznie w oparciu o powierzchnie mieszkalne.

Inaczej sprawa się ma np. działkowcami, którzy od 1 lipca będą musieli zapłacić za odbiór odpadów. Działka - jak wyjaśnia Ekosystem - jest nieruchomością niezamieszkałą (są nią też np. przedszkola, banki, urzędy, cmentarze). A uchwała wrocławskiej rady miejskiej reguluje opłaty za taki grunt.

Ile zapłacimy za nasze śmieci?
Wysokość stawki opłaty zależą od liczby i pojemności pojemników zadeklarowanych przez właściciela nieruchomości oraz od decyzji dotyczącej selektywnej zbiórki odpadów. Stawka opłaty za każde opróżnienie jednego pojemnika na odpady komunalne dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy (szkoła, szpital, urząd) jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, wynosi w przypadku pojemnika o pojemności nie większej niż : do 0,06 m sześć.- 12,94 zł, powyżej 0,06 m sześć. do 0,08 m sześć. - 13,88 zł, powyżej 0,08 m sześć. do 0,12 m3 - 18,57 zł, powyżej 0,12 m sześć do 0,24 m sześć. - 36,83 zł.

Jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny, stawka opłaty za każde opróżnienie jednego pojemnika wynosi w przypadku pojemnika o pojemności nie większej niż: do 0,06 metrów sześciennych włącznie - 19,41 zł, powyżej 0,06 metrów sześciennych do 0,08 metrów sześciennych - 20,82 zł, powyżej 0,08 metrów sześciennych do 0,12 metrów sześciennych - 27,85 zł, powyżej 0,12 metrów sześciennych do 0,24 metrów sześciennych - 55,24 zł.

Wrocławianie nie wiedzą, jak segregować śmieci
64 proc. mieszkańców Wrocławia uważa, że nie zostało w ogóle lub dostatecznie poinformowanych, jak segregować śmieci.
Tak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badawczego IPC, który w pierwszym tygodniu czerwca przepytał 502 dorosłych mieszkańców Wrocławia. Z sondażu wynika również, że 76 proc. ankietowanych nie złożyło do tej pory deklaracji śmieciowej, a ponad połowa nie wie w jaki sposób to zrobić. 44 proc. respondentów odpowiedziało, że ma na ten temat wiedzę.

Wideo

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grosiu

Wszystko pojedzie, jako niesegregowane, a jak się kiedyś pojawią deklaracje, to wtedy zaczniemy ściemę z segregacją:). Przecież nasz wódz nie może pozwolić, aby śmieci były w jego dynamicznym mieście.

j
jacuś

Ten co sądzi , że wysypiska w lasach znikną jest w błędzie - dopiero teraz ich przybędzie .

J
Jaro

nawet ze śmieci da się ukręcić lody. Aby żyło się lepiej - urzędnikom i politykom.

G
Gość

wprowadzi nagrody za robotę a nie za klepanie po plecach
tam trochę są inne pensje !

.

Na mojej ulicy Straż Miejska kontroluje umowy na wywóz śmieci. I oczywiście wali mandaty za zbyt małe kubły, bo mieć, to mają je wszyscy. Ciekawe czy tak samo będą sprawdzać wszystko w lipcu? Jak będę miała przepełniony, nieodebrany kubeł to wystawią mandat prezydentowi? Czy może Albie? No bo chyba nie mnie, za nie moje śmieci?

w
wroclawianka

a jest to w ogole zorganizowane ????

J
Jaro

więc zapewne Rada Ministrów musiała go zaakceptować przed skierowaniem do Sejmu.

J
Jaro

wystarczyło zobowiązać firmy trudniące się odbiorem śmieci do wywozu ich do sortowni. Efektem ustawy jest wyeliminowanie mniejszych firm z rynku, oraz zatrudnianie kolejnych urzędników do podpisywania umów, które do tej pory podpisywali mieszkańcy. Ot, wprowadzenie dodatkowego, urzędniczego pośrednika.

w
wrc

I może przymusowe wprowadzenie świetlówek zamiast żarówek ma służyć ochronie środowiska?

w
wrc

Jeśli odbiór gruzu czy mebli będzie zorganizowany tak jak jest to planowane, to dzikich wysypisk będzie jeszcze więcej.

R
Racjonalista

Zgłoszenie pobytu stałego lub czasowego nie ma praktycznie żadnego znaczenia.
To jest tylko czynność administracyjna, a w najbliższych latach obowiązek meldunkowy ma być zniesiony.

Przy ustalaniu wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi we Wrocławiu najwięcej będzie przypadków kalkowania tej opłaty wg. powierzchni użytkowej lokalu (niezależnie od ilości osób faktycznie korzystających z lokalu)

Tylko w niektórych lokalach mieszkalnych opłata będzie kalkulowana wg. ilości osób (jeżeli na osobę faktycznie korzystającą z lokalu przypada więcej niż 27 metrów kwadratowych)

R
Racjonalista

Rada Ministrów RP ma niewiele wspólnego z finalną ustawą, gdyż w polskim systemie prawnym ustawodawcą jest parlament. Polecam zapoznanie się z wynikami głosowania nad tą ustawą.

Oczywiście, że ustawa mogła by być staranniej przygotowana, ale jak w każdej dziedzinie także i w legislacji nie ma bytów idealnych.

Pocieszającym jest to, że część polskiego społeczeństwa zrozumie, że gospodarowanie odpadami komunalnymi kosztuje i opłaca się segregować odpady komunalne.

Na uznanie zasługuje myśl przewodnia tej ustawy, gdyż wprowadza powszechną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nikt nie powinien się wymigać od uiszczania tej opłaty.
Przecież każdy wytwarza odpady komunalne.

Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest to, że wreszcie będą znikać wysypiska śmieci (te legalne i nielegalne) gdyż odpady komunalne muszą być przetwarzane.

Kiedyś po latach ludziska może zrozumieją, że ochrona środowiska jet także dla nich ważna ?

R
Racjonalista

Od 1 lipca nie będzie żadnej "opłaty za śmieci" tylko opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Gospodarowanie odpadami komunalnymi to nie to samo co dotychczasowe wywożenie śmieci na wysypisko.

Dotychczas "firma śmieciowa" odbierała odpady i wywoziła je na ogół wprost na wysypisko śmieci.

Po 1 lipca 2013r. nie będzie takiej możliwości, gdyż wszystkie odpady zostaną przekazane do regionalnych sortowni (tzw. RIPOK) i tam będą przetwarzane.

Skoro dla Wrocławia taki RIPOK znajduje się w Rudnej Wlk. ( 82 km od Wrocławia) to koszty będą oczywiście wyższe.

Podobne systemy gospodarowania odpadami komunalnymi funkcjonują w większości krajów cywilizowanych.
Niestety, ale w polskim społeczeństwie dominuje bałaganiarstwo i lenistwo w zakresie postępowania z odpadami komunalnymi, co oznacza, że cześć ludzi oburza się na samą myśl , że gospodarowanie odpadami komunalnymi kosztuje.
Tacy najchętniej tak jak dotychczas chcieli by nie płacić nic, a śmieci wyrzucać gdzie popadnie.

ś
śmieciarz

Kretyńska ustawa złodziejskiego rządu!

J
Jaro

Niech mi ktoś wytłumaczy - od 1 lipca będą jeździć śmieciarki mniej więcej tych samych firm. Zostały im przekazane hurtem duże fragmenty miasta - więc pewnie wyjdzie im to taniej niż obecnie. Dlaczego więc cena opłaty za śmieci idzie prawie w górę ?! Mam wrażenie, że różnica to pensje dla nowopowołanych urzędników w nowej spółce. Ci wyszli najlepiej na całej tej ustawie - powstały dla nich - nie, nie miejsca pracy - a urzędy do piastowania. Podziękowania można składać tym posłom, którzy głosowali za tym gniotem.

Dodaj ogłoszenie