Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pociągi wróciły na linię kolejową Wrocław - Świdnica. Uważajcie na przejazdach kolejowych!

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Po 20 latach przerwy na linię kolejową Wrocław - Sobótka - Świdnica wracają pociągi. Na razie składy towarowe pojawiły się na odcinku pomiędzy Świdnicą i Sobótką, wożą kruszywo z kopalni. To oznacza, że kierowcy muszą zachować czujność na aż 14 przejazdach kolejowych, gdzie do tej pory zwykle przejeżdżali przekonani o tym, że pociąg nie nadjedzie. Pojawiły się nowe znaki, maszyniści mają też maksymalnie zwalniać przed przejazdami.

Przypomnijmy, że wciąż trwa remont wspomnianej linii kolejowej Wrocław - Sobótka - Świdnica. Jednak na odcinku pomiędzy Sobótką i Świdnicą (przy którym prace rozpoczęły się wcześniej) już teraz będą kursowały składy towarowe. Według planów w 2021 r. pojadą już pociągi pasażerskie z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy.

Dwudziestokilometrowy odcinek z Sobótki Zachodniej do Świdnicy w pierwszej kolejności przygotowano do kursowania składów towarowych. Tędy pojadą pociągi wywożące kruszywo z okolic Sobótki. Otwarcie odcinka Sobótka Zachodnia – Świdnica, umożliwi rozpoczęcie prac na odcinku pomiędzy Wrocławiem a Sobótką.

Na odcinku z Sobótki Zachodniej do Świdnicy ułożony został nowy tor, wymieniono rozjazdy. Prace poprzedziło usunięcie starych szyn i podkładów oraz wzmocnienie podtorza i odwodnienie terenu - informuje inwestor - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. To on odpowiada za prace warte ponad 200 mln zł mln i realizowane z RPO Województwa Dolnośląskiego. - Ważnym zakresem prac była gruntowna renowacja blisko 30 obiektów inżynieryjnych. Prace objęły m.in. wiadukt kolejowy nad ul. Śląską w Świdnicy. Kolejne prace to przebudowa i budowa peronów. Na stacji Sobótka Zachodnia wymienione będą pozostałe rozjazdy. Wybudowany zostanie nowy peron, przy którym z obu stron będą się zatrzymywały pociągi. Między Świdnicą a Sobótką podróżni zyskają oczekiwany standard obsługi na pięciu przystankach (Świdnica Przedmieście, Pszenno, Marcinowice Świdnickie, Szczepanów, Sobótka Zachodnia).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska