Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po stronie natury - jak uniknąć nadmiernego spożycia konserwantów?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Barwniki, konserwanty, antybiotyki, wzmacniacze smaku, emulgatory, stabilizatory i polepszacze – kto zacznie czytać etykiety na produktach spożywczych, może się porządnie zdziwić i wystraszyć. Nawet jogurty, które chętnie podajemy dzieciom nie są niewinne! W krajach Unii Europejskiej obowiązuje lista dozwolonych substancji dodatkowych i składników, które producenci mogą dodawać do żywności. Niektóre z nich są zupełnie naturalne, inne już nie.

Prawie wszystkie dodatki spożywcze uznawane są dla bezpieczne dla zdrowia, choć niektóre wzbudzają kontrowersje. Alergolodzy alarmują, że chemiczne dodatki i konserwanty z żywności spożywane w nadmiarze mogą wywoływać niepożądane reakcje organizmu. Uznaje się je za przyczynę różnych chorób alergicznych. Należy wystrzegać się zwłaszcza glutaminianu sodu (E-621), kwasu benzoesowego (E-210), benzoesanu sodu (E-211), azotynów potasu i sodu (E-249 i E-250) oraz siarczanów (od E-220 do E-228). Glutaminian sodu występuje w półproduktach kuchni chińskiej, kwas benzoesowy możemy spotkać w przetworach rybnych i gotowych sałatkach, azotyny służą do peklowania mięs i przygotowania wędlin, a siarczany występują w suszonych owocach i przetworach ziemniaczanych. Nie dajmy się nabrać także na produkty „nie zawierające cukru”. Cukier często zastępuje się aspartamem – substancją słodzącą i wzmacniającą smak, która jest dwieście razy słodsza niż cukier.

Aby uniknąć jedzenia produktów naszpikowanych szkodliwymi „E” należy kupować artykuły spożywcze z pewnego źródła, opatrzone szczegółowymi etykietami. Zasada jest prosta – im krótsza lista składników, tym bezpieczniejszy produkt. Niestety, znalezienie sklepów, które oferują dobrą żywność i ekologiczne produkty, nie jest takie łatwe. Łatwiej przygotowywać świeże posiłki i przekąski samemu, a wtedy będziemy mieć absolutną pewność, że są pełne związków mineralnych, witamin oraz enzymów. Kilka przydatnych kuchennych akcesoriów może pozytywnie wpłynąć na naszą dietę oraz ilość cennych składników odżywczych, jakie spożywamy.

Aby codziennie spożywać soki, które nie są dosładzane ani rozcieńczane wodą, warto zdecydować się na zakup praktycznej sokowirówki lub wyciskarki do soków. W świeżych sokach znajdziemy witaminy, kwasy tłuszczowe, mikroelementy, węglowodany i błonnik. Kwasy owocowe zawarte w naturalnych sokach pomagają neutralizować toksyny, a likopen, który jest silnym przeciwutleniaczem, chroni organizm przed chorobami układu krwionośnego i przed rakiem. Jak dowodzi projekt Philippe’a Starcka wyciskarka to nie tylko przydatne narzędzie, ale również dzieło sztuki!

Z pysznych, świeżych owoców można zrobić nie tylko zdrowy sok. Ten, kto ma w domu blender wie, że za jego pomocą można przygotować wspaniałe owocowe koktajle na bazie mleka. Blendery świetnie nadają się także do przyrządzania zdrowych zup, kremów, posiłków dla małych dzieci, dipów oraz sosów. Robiąc wszystko w domu mamy pewność, że spożywamy potrawy bez konserwantów, sztucznych barwników oraz innych dodatków chemicznych. Posiłki przyrządzone z pomocą blendera to codzienna porcja zdrowia!

Prawdziwy chleb powstaje z mąki bogatej w składniki odżywcze i błonnik. Chleby, które możemy kupić w sklepach to często nic innego, jak mąka pszenna, suche drożdże, spulchniacze, wybielacze, konserwanty i wiele innych. Kto tęskni za smakiem domowego, pysznego pieczywa ze złocistą, grubą skórką, może pokusić się o wzbogacenie wyposażenia kuchni o praktyczny wypiekacz do chleba. Chleb można piec również w piekarniku, ale maszyna zaoszczędzi nam wysiłku związanego z mieszaniem i wyrabianiem ciasta. Dobry chleb (zrobiony na przykład z mąki pełnoziarnistej) dłużej żujemy i trawimy, więc dwie kromki wystarczą na kilka godzin, co korzystnie wpłynie na figurę. Przeciętny Polak zjada około 70 kilogramów pieczywa rocznie, więc lepiej wiedzieć, co się podaje rodzinie.

Zdrowe będą także lody domowej roboty, które mają nie tylko wspaniały smak, ale są także o wiele zdrowsze od tych kupionych w sklepie, ponieważ nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów. W zależności od upodobań można do nich dodać świeże owoce i bakalie. To również idealne rozwiązanie dla osób uczulonych na krowie mleko ― zrobioną w domu mieszankę można bez przeszkód przygotować na bazie mleka sojowego. Firma Westwing radzi, jak wybrać dobrą maszynkę do lodów i jak zrobić pyszne, domowe lody.

To, co jemy, wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale również długość życia. Warto dokonywać mądrych wyborów, a przede wszystkim polegać na świeżych produktach, z których (z pomocą kilku praktycznych sprzętów) przygotujemy wspaniałe i bardzo zdrowie dania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska