Po raz pierwszy wręczono odznaki honorowe „Wrocławska Wolność” [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Odznaki "Wrocławska Wolność" wręczył rektor UWr. prof. Przemysław Wiszewski.
Odznaki "Wrocławska Wolność" wręczył rektor UWr. prof. Przemysław Wiszewski. Janusz Gajdamowicz
Udostępnij:
Wręczenie medali Uniwersytetu Wrocławskiego i odznaki honorowej „Wrocławska Wolność” zwieńczyło wrocławskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uroczystość poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów we Wrocławiu.

Do auli Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego przybyło 30 tegorocznych wyróżnionych oraz rodziny tych, których Kapituła nagrodziła pośmiertnie. Galę rozpoczął wykład dr Łukasza Kamińskiego pt. „Wrocław i uniwersytet w stanie wojennym”, podczas którego naukowiec z Instytutu Pamięci Narodowej przybliżył zgromadzonym oraz widzom prowadzonej na żywo transmisji, historyczne wydarzenia jakie miały miejsce w stolicy Dolnego Śląska 40 lat temu. Oprawę muzyczną zapewnił występ zespołu Vox Imaginaria i chóru Gaudium pod przewodnictwem prof. Alana Urbanka.

- Spotykamy się tutaj w celu uczczenia konkretnych osób, które swoim życiem dały świadectwo wartości uniwesyteckich. Uniwersitas to wspólnota wartości, poszukiwania prawdy, ale także wolności i odwagi. Dzisiaj mamy zaszczyt uhonorować nie idee - bo te upamiętniają pomniki i oficjalne uroczystości – ale konkretne osoby. Dzisiaj, kiedy tak biegniemy ciągle do przodu, niestety umyka nam, że jesteśmy nie tylko wspólnotą tu i teraz, ale jesteśmy też wspólnotą tych, którzy byli z nami, tych którzy odeszli, ale też tych którzy będą. I im właśnie musimy pozostawić wzory do naśladowania, a takimi są właśnie bez wątpienia wszyscy, których dzisiaj po raz pierwszy nagradzamy odznaką honorową „Wrocławska Wolność” – mówił na wstępie uroczystości prof. Przemysław Wiszewski, rektor UWr.

Odznaka honorowa „Wrocławska Wolność” została ustanowiona w 2021 r. i jak napisali jej pomysłodawcy: „13 grudnia to rocznica niezwykle tragicznych wydarzeń, ale także dzień, gdy szczególnie myślimy o wszystkich bohaterach, którzy nie wahali się zaprotestować i działać przeciwko komunistycznemu reżimowi. To z myślą o nich zrodziła się inicjatywa . Uhonorować nią chcemy działających we Wrocławiu działaczy. Odznaka może zostać przyznana także pośmiertnie, a w tej edycji chcemy szczególnie uhonorować tych członków naszej wspólnoty, którzy zaangażowali się w działalność opozycyjną w czasie stanu wojennego. Odznakę honorową przyznaje Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego na wniosek Kapituły.”

Szczegółową listę tegorocznych nagrodzonych wraz z ich biogramami można znaleźć na stronie internetowej www.uni.wroc.pl/wroclawska-wolnosc/odznaczeni/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie