Po jakim czasie zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Materiał informacyjny Ozeus Sp. z o.o.
Ta instalacja zwróci się w dwa i pół roku!
Ta instalacja zwróci się w dwa i pół roku!

O 7% rocznie rosły średnio ceny prądu w ciągu ostatnich 10 lat, dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na własną instalację fotowoltaiczną. Zanim jednak zamontują pierwszy panel, chcą wiedzieć, kiedy dokładnie zaczną zarabiać na fotowoltaice. We Wrocławiu jest to możliwe bardzo szybko, co przedstawiamy na konkretnym przykładzie firmy, która zdecydowała się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych z firmą Ozeus.

Od czego zależy czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę?

Symulacja zysków z fotowoltaiki zależy od kilku czynników:

  • Ceny prądu

    300 zł więcej za prąd zapłaci średnio w tym roku czteroosobowa rodzina. Firmy, z powodu pojawienia się dodatkowej opłaty mocowej, zapłacą dodatkowo 4 tys. zł za 50 MWh energii.

  • Wysokość dotychczas płaconych rachunków
    Tutaj zależność jest prosta: im wyższe mamy rachunki za prąd, tym szybciej zwróci się inwestycja w instalację fotowoltaiczną.

  • Wydajność i lokalizacja paneli fotowoltaicznych

    Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja ma efektywność na poziomie co najmniej 96%, co oznacza, że niemal cały potrzebny prąd dla firmy czy domu generujemy ze słońca.

Kalkulacja opłacalności instalacji fotowoltaicznej – nasz przykład

Do spółki OZEUS zgłosiła się firma, która postanowiła zacząć zarabiać na własnej instalacji fotowoltaicznej. Miała do dyspozycji spory dach skierowany na południe o niewielkim stopniu nachylenia. Rocznie płaciła około 25 tys. zł za używane 50 MWh.

Firma OZEUS przeprowadziła audyt energetyczny i przygotowała szczegółowy projekt instalacji na dachu hali produkcyjnej. Na powierzchni 225 m2 powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 48 kWp i wydajności 96%. Koszt instalacji wyniósł 180 tys. złotych.

Inwestor skorzystał również z samorządowego programu dotacji. We Wrocławiu jest to zerowy podatek od nieruchomości dla podatników, którzy zamontują panele fotowoltaiczne do końca lutego 2021 roku. Mogą oni liczyć na zwolnienie z tego podatku przez okres 5 lat lub do wysokości kosztów poniesionych na montaż fotowoltaiki.

Po uruchomieniu instalacji inwestor podliczył swoje zyski. Tylko w tym roku zaoszczędzi 70 tys. złotych! Oznacza to, że jego inwestycja zwróci się po 2,5 roku. Po tym czasie zaoszczędzone na rachunkach za prąd pieniądze będzie mógł przeznaczyć na inne biznesowe cele.