Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po 20 latach planowania rozpoczyna się budowa cmentarza komunalnego przy Awicenny

Błażej Organisty
Wizualizacja
Wizualizacja UM Wrocławia
Miasto próbuje znaleźć firmę, która zbuduje ogrodzenie i drogę dojazdową do cmentarza w okolicach Muchoboru Wielkiego i Oporowa. To pierwszy krok na drodze do stworzenia szóstej nekropolii komunalnej w mieście. Krok na razie spalony, ponieważ ratusz o ponad milion złotych źle oszacował koszty. Tymczasem wolne miejsca na sześciu istniejących nekropoliach komunalnych - zgodnie z trendem - skończą się za ponad 3 lata.

Stworzenie cmentarza komunalnego przy ul. Awicenny (teren pomiędzy ulicą a Cmentarzem Grabiszyńskim) miasto planuje od ponad 20 lat. Nowy byłby siódmym cmentarzem komunalnym we Wrocławiu. Na istniejących (Osobowice, Grabiszyn, Psie Pole, Jerzmanowo, Pawłowice, Leśnica) pozostało łączenie 16 130 dostępnych miejsc pochówku (12 400 tradycyjnych i 4 140 urnowych). Biorąc pod uwagę, że statystycznie na wszystkich cmentarzach komunalnych przeprowadza się od 4,5 do 5 tys. pogrzebów rocznie, dostępne miejsca skończą się za ok. 3 lata i 3 miesiące. Warto więc, aby przed upływem tego okresu nowe miejsce pochówku we Wrocławiu było gotowe.

Projekt cmentarz przy ul. Awicenny powstawał w latach 2010 - 2012. Od tego czasu miasto zdążyło rozpocząć budowę drogi dojazdowej do bram od strony ul. Awicenny. W projekcie zaplanowano trzy wjazdy na teren cmentarza przez parking na 240 samochodów, który zostanie zbudowany wzdłuż Awicenny od wykonanej częściowo drogi do torów kolejowych.

Po około 6 latach od zatwierdzenia projektu wreszcie zadziało się coś konkretnego w sprawie stworzenia cmentarza.Zarząd Inwestycji Miejskich rozpisał przetarg na dokończenie drogi oraz budowę ogrodzenia terenu o powierzchni 30 hektarów. Miasto przeznaczyło na ten cel 897 tys. zł. Chętne do wykonania zadanie były dwie firmy, ale ceny, które zaproponowały to ok. 2 i ok. 3 mln zł, zatem miasto szacując koszty pomyliło się o ponad milion złotych. Przetarg został unieważniony w tym miesiącu. Próba numer dwa?

– Kolejny planujemy ogłosić jeszcze w tym półroczu – odpowiada Maja Wysocka z urzędu miejskiego.

Rozpoczęta inwestycja na pewno będzie trwała kilka lat. Jest podzielona na etapy, ponieważ miasto chce, aby wrocławianie korzystali z nowego cmentarza jeszcze przed zakończeniem wszystkich prac (etapów). W tym roku miasto zamierza zbudować ogrodzenie. Na kolejne lata zaplanowało położenie sieci podziemnych (m.in. woda, kanalizacja, sieć elektryczna). W ostatnim etapie powstaną alejki, kaplica, budynki obsługi etc. Miasto połączy planowany cmentarz z sąsiadującym do niego cmentarzem Grabiszyńskim dwiema kładkami nad rzeką Ślęza. Jedna kładka poprowadzi do południowej części Grabiszyńskiego, druga do wejścia na wysokości kaplicy. Druga kładka zostanie zbudowana na terenie Lasku Oporowskiego. Przypominamy, że przy granicy planowanego cmentarza powstaje park.

Gdy za kilka lat (miasto nie precyzuje w tym momencie terminu) nekropolia przy Awicenny będzie gotowa, to stanie się drugim co do liczby miejsc pochówku cmentarzem komunalnym Wrocławia, ustępując pod tym względem tylko Cmentarzowi Osobowickiemu. Przy Awicenny zaplanowano 86 736 miejsc, w tym ponad 60 proc. na urny (niemniej liczba zmarłych możliwych do pochowania będzie o min. 12 tys. większa), kiedy na Osobowickim jest ich 121 100, w tym 500 wolnych (100 tradycyjnych i 400 urnowych). Z kolei na Cmentarzu Grabiszyńskim jest 58 300 miejsc, w tym 300 wolnych, ale tylko na urny. Tymczasem najwięcej wolnych miejsc jest obecnie na komunalnym cmentarzu na Psim Polu. Tam można pochować jeszcze 15 200 zmarłych (w tym 12 000 w ziemi). Można powiedzieć, że nekropolii na Psim Polu jako jedynej w mieście w najbliższych latach nie grozi wypełnienie, ponieważ ponad połowa miejsc jest jeszcze dostępna.

Na następnej stronie: Ogólna liczba miejsc i wolne miejsca na wszystkich cmentarzach komunalnych w mieście oraz miejsca w rozbiciu na typy pochówków na cmentarzu przy ul. Awicenny.
Sumaryczna liczba miejsc pochówku na cmentarzy przy ul. Awicenny: 86 736 (co nie jest liczbą zmarłych możliwych do pochowania, liczba ta będzie większa o min. 12 000).
W rozbiciu na typy pochówków:

  • miejsca dla urn - 32 917;
  • miejsca dla urn w kolumbariach - 22 884;
  • groby dziecięce - 3 272;
  • groby zwykłe - 9 358;
  • groby rodzinne poziome - 6 988;
  • groby rodzinne pionowe - 5 665;
  • groby murowane - 5 652.

Na wszystkich cmentarzach komunalnych przeprowadza się od 4500 do 5000 pogrzebów, w tym około 1500 do nowych grobów, pozostałe to dochowania do grobów istniejących.

  1. Osobowice: 121100 miejsc, w tym 500 wolnych;
  2. Grabiszyn: 58300 miejsc, w tym 300 wolnych;
  3. Psie Pole: 26000 miejsc, w tym 15200 wolnych;
  4. Jerzmanowo: 3700 miejsc, w tym 50 wolnych;
  5. Pawłowice: 3900 miejsc, w tym 550 wolnych;
  6. Leśnica: 2800 miejsc, w tym 30 wolnych

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska