Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pleśń i wyroby domowe naszpikowane chemią. Na to uważaj w sklepach

Andrzej Zwoliński
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Wyniki kontroli Inspekcji Handlowej są zatrważające, zastrzeżenia zgłoszono do większości sprawdzonych ciast, pieczywa czy ryb. Posypały się mandaty.

Inspekcja Handlowa skontrolowała produkty spożywcze oferowane w sklepach na wagę lub na sztuki. Wyniki są zatrważające, bowiem zastrzeżenia zgłoszono do ponad 60 proc. sprawdzonych ciast, pieczywa czy ryb.

O wynikach kontroli poinformował UOKiK.

Kontrole przeprowadzono w tym roku w 164 sklepach branżowych, głównie cukierniach, piekarniach, sklepach rybnych, ale też sklepach spożywczych i supermarketach. Aż w 132 z nich stwierdzono nieprawidłowości.

Inspektorzy ocenili 1384 produkty i nieprawidłowości dotyczyły ponad 64 proc. skontrolowanych partii. Mieli zastrzeżenia do prawie 60 proc. ciastek i ciast, ponad 70 proc. ryb. Dotyczyło to także ponad trzech czwartych skontrolowanego pieczywa. Zastrzeżenia budziło zarówno oznakowanie, jak i jakość produktów.

Pleść w ciastkach, chemia i oszukiwanie klientów

Poinformowano, że 80 partii produktów spożywczych zostało przebadanych w laboratorium. Pracownicy zakwestionowali 15 z nich. Okazało się, że na przykład ciasta i ciastka miały niewłaściwą strukturę i zawierały strzępki pleśni oraz niezadeklarowane w składzie barwniki lub miały inną niż podana na opakowaniu zawartość składników odżywczych.

UOKiK ujawnił, że 681 partii produktów (ponad 62 proc.) miało niewłaściwe oznakowanie. Najgorzej pod tym względem wypadło pieczywo (78 proc. skontrolowanych partii). Najczęstsze nieprawidłowości to brak oznaczeń przy wielu produktach, brak wykazu składników lub ich niewłaściwe podanie (w tym np. brak wykazu alergenów czy pełnej nazwy składnika) - dotyczyło to aż jednej trzeciej skontrolowanych partii; brak nazwy produktu lub nazwa wprowadzająca w błąd (np. „kule rumowe”, choć do ich produkcji nie użyto rumu, a jedynie aromat).

Przy części produktów brakowało nazwy producenta lub jego dane były niepełne. W przypadku pieczywa często nie było informacji o masie jednostkowej produktu. W przypadku niektórych ryb nie było pełnego handlowego oznaczenia gatunku (np. „dorsz” zamiast „dorsz atlantycki”).

Inspektorzy stwierdzili także przypadki stosowania w oznakowaniu ciast i ciastek określenia „domowe”, choć produkty zawierały konserwanty, regulatory kwasowości, emulgatory i barwniki.

Oszukiwanie przy kasie. Posypały się mandaty

Kontrolerzy sprawdzili również rzetelność obsługi, dokonując zakupu kontrolnego. Polega on na tym, że inspektorzy występują anonimowo w roli konsumentów i robią zakupy. Okazało się, że w 26 punktach sprzedawcy zawyżali należność - liczyli ją według cen wyższych, niż na półkach i wywieszkach lub według wagi brutto. W 7 sklepach inspektorzy znaleźli żywność przeterminowaną lub nie mogli ustalić terminów ważności, a w 34 były wagi bez aktualnej legalizacji.

Inspekcja Handlowa ukarała 45 osób mandatami, a w wyniku wszczętych postępowań administracyjnych UOKiK ukarał finansowo kilkudziesięciu przedsiębiorców. Ponadto skierowała ponad 20 informacji o nieprawidłowościach do wojewódzkich inspektoratów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, 6 do organów nadzoru sanitarnego i 24 do innych organów.

Na co uważać robiąc zakupy?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że produkty na wagę powinny być sprzedawane według wagi netto. Warto zwrócić uwagę, czy nie dopłacamy za wagę opakowania.
Mamy prawo wiedzieć, jaki jest skład produktu - powinien on być dostępny w miejscu sprzedaży, np. na wywieszce lub w katalogu wyłożonym w sklepie. Powinna się też znajdować informacja,
kto jest producentem i jaki jest jego adres.

W przypadku produktów rybnych glazurowanych sprzedawanych na wagę, w miejscu sprzedaży musi być podana procentowa zawartość glazury (głównie woda).

W przypadku pieczywa musi być podana m.in. masa produktu, oraz wykaz składników wraz z alergenami. Jeśli pieczywo jest produkowane z ciasta głęboko mrożonego, taka informacja powinna się również znaleźć w miejscu sprzedaży, poza tym poszczególne części składnika złożonego muszą być również wymienione w składzie pieczywa. Na przykład wodę dodaną jako składnik należy obowiązkowo podać, w składzie pieczywa, jeżeli jej ilość przekracza 5 proc. masy gotowego produktu. Jeśli dany składnik występuje w nazwie produktu lub jest na etykiecie podkreślony słownie lub graficznie, należy podać jego zawartość (np. chleb żytni z żurawiną 5 proc.).

ZOBACZ TEŻ:

NIEDZIELE HANDLOWE GRUDZIEŃ 2019. Czy niedziela 8 grudnia 2019 jest handlowa? Które sklepy będą otwarte w niedzielę 8 grudnia? Sprawdźcie! Czy w niedzielę 8 grudnia obowiązuje zakaz handlu? ZOBACZ, KTÓRE SKLEPY BĘDĄ OTWARTE 08.12.2019 - TESCO, LIDL, BIEDRONKA, KAUFLAND, ŻABKA, AUCHAN, CARREFOUR – KIEDY SKLEPY SĄ OTWARTE W NIEDZIELE W GRUDNIU 2019?

Niedziele handlowe Grudzień 2019. Sklepy otwarte w niedzielę...

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska