Gazeta Wrocławska

  Europejska Gmina - gdzie najlepiej zainwestowano pieniądze z UE? Głosuj!

  Nasze gminy od zawsze były europejskie. Ale teraz jeszcze bardziej.

  Polska jest największym beneficjentem pomocy unijnej. W latach 2014-2020 Unia Europejska przeznaczyła dla naszego kraju 82,5 mld euro. Podział środków i kierunki ich wykorzystania były przedmiotem dyskusji i uzgodnień władz centralnych i samorządowych z różnymi partnerami. A jak jest na Dolnym Śląsku? Nasz region ma do wydania w tym czasie 2,25 mld z tej puli. To blisko 9 mld zł. I wydaj je mądrze. Jesteśmy jednym z nielicznych województw, gdzie ten proces przebiega prawidłowo. Zgodnie z propozycją Zarządu Województwa Dolnośląskiego, przygotowaną kilka lat temu i opartą na wytycznych Komisji Europejskiej, najwięcej pieniędzy unijnych, bo ponad 409 mln euro, przeznaczono na transport. Do priorytetów należą również przedsiębiorstwa i innowacje, na których rozwój zaplanowano ponad 400 mln euro. I teraz doskonale widać jak te pieniądze zostały wydane. W każdym powiecie, w każdej dolnośląskiej gminie. Nie ma chyba wyjątków. Samorządy doskonale nauczyły się korzystać się z tej pomocy, bo grzechem byłoby po nią nie sięgnąć.

  Oczywiście Dolnoślązacy, jak i pozostali mieszkańcy Europy, może nie zawsze wiedzą z jakiego konkretnego projektu czy programu pochodzą pieniądze na ich lokalne inwestycje, ale doskonale czuję efekt ich działania. Dlatego też chcemy Państwu przybliżyć to co w ostatnich latach udało się zrobić w konkretnych gminach za pieniądze z budżetu UE. I którzy gospodarze naszych miast czy wsi potrafili to zrobić najlepiej. W takich zestawieniach wiele ocen ma oczywiście walor subiektywny, ale dzięki pomocy fachowców od finansów i zarządzania pragniemy spojrzeć na to i bardziej obiektywnie, przyznając nagrody czy wyróżnienia w tym plebiscycie. Nasze wszystkie gminy są europejskie od zawsze, ale spójrzmy, które postanowiły jeszcze bardziej podkreślić swe zaangażowanie w rozwój cywilizacyjny na poziomie innych krajów naszego kontynentu. Zagłosuj na gminę, która według Ciebie wykorzystała te środki najlepiej!

  Głosować można na 3 sposoby:

  - poprzez kliki (trzeba zalogować się na stronie naszemiasto.pl) - 1 kliknięcie to 1 głos, można zagłosować maksymalnie 5 razy dziennie
  - poprzez Facebook - 1 kliknięcie to 2 głosy, można zagłosować maksymalnie raz dziennie
  - poprzez wysłanie SMS-a (koszt 2,46 zł z VAT) - 1 SMS to 1 głos, brak limitów

  Głosowanie trwa do piątku, 12 października do godz. 21.00!

  Regulamin plebiscytu

  • Wisznia Mała

   Wisznia Mała

   1

   683głosy

  • Długołęka

   Długołęka

   2

   678głosów

  • Żmigród

   Żmigród

   3

   330głosów

  • Oborniki Śląskie

   Oborniki Śląskie

   4

   195głosów

  • Czernica

   Czernica

   5

   174głosy

  Ostatnie plebiscyty

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo