Gazeta Wrocławska

  SHINee

  zespół z Korei Południowej wykonujący głównie muzykę R&B pod kierownictwem SM Entertainment[1]. Jego nazwa została utworzona poprzez dodanie do słowa Shine (z ang. świecić), przyrostka „ee” i jest ona interpretowana jako osoba, która otrzymuje światło lub osoba w świetle jupiterów. Grupa została założona w 2008 roku i składa się z pięciu członków: Onew, Jonghyun, Key, Minho i Taemin. Zadebiutował 25 maja 2008 roku w programie Inkigayo stacji SBS utworem Nunan Neomu Yeppeo (Replay) (kor. 누난 너무 예뻐 (Replay))[2].

  Od swojego debiutu, SHINee wydali trzy albumy studyjne (z których trzeci został podzielony na dwie części), cztery minialbumy, jeden album koncertowy i różne single. Zdobyli również wiele nagród, odbyli trzy trasy koncertowe i wystąpili w ich własnym reality show. Zespół SHINee uważany jest za ikonę mody po zapoczątkowaniu "Trendu SHINee"[3] i znani są z wysoce zsynchronizowanych i skomplikowanych układów choreograficznych.

  22 czerwca 2011 roku grupa zadebiutowała w Japonii wydając singel Replay -Kimi wa boku no everything- (jap. Replay -君は僕のeverything-?) będący japońską wersją utworu Nunan Neomu Yeppeo (Replay)[4] i zdobyli tytuł "artysty, któremu udało się znaleźć w top 3 w trzech ciągłych tygodniach od debiutu w kategorii zagranicznego artysty[5]. Takie osiągnięcie nie zostało zdobyte przez kogokolwiek przed nimi od momentu powstania rankingu singli w styczniu 1968 roku[5].

  SHINee

  32 Miejsce

  Głosowanie zakończone!

  1186 głosów

  +1820Głosów za

  -634Głosów przeciw

  Ostatnie plebiscyty

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo