Gazeta Wrocławska

  Fundacja Wspierania Aktywności Lokalnej FALA

  Fundacja Wspierania Aktywności Lokalnej „FALA” jest… AKTYWNA !!!

  ... a tych „wagonów” tfu :) „dowodów” jest ze czterdzieści” :)

  Drodzy czytelnicy ograniczymy się jednak do kliku argumentów:
  1) … uff udało się !!! W 2012 r. Fundacja została organem prowadzącym dla Szkoły Podstawowej im. Św. Wojciecha we Włodowicach, tym samym uratowała szkołę przed likwidacją, a już za kilka lat będzie to jedna z najlepszych szkół w Europie, a może nawet na Świecie. Mamy sukcesy nie tylko edukacyjne, najlepszy wynik ze sprawdzianu po 6-tej klasie w powiecie i wyższy niż średnia dla Wrocławia, nasi nauczyciele wspólnie z uczniami robią niemal „cuda na patyku”. Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie. Stosujemy pracę w grupach różnowiekowych, projekty edukacyjne, ocenianie kształtujące, oferujemy bogaty program zajęć pozalekcyjnych, dodatkowe godziny języków obcych, wspieramy dzieci w ich rozwoju i odkrywaniu talentów. W szkole realizowane były projekty takie jak: „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”, „Nauczycielska Akademia Internetowa”, „Wolontariat rozwija Wieś”, „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”, a niebawem rozpoczniemy projekt „Szkoła na Fali”. Dodam jeszcze, że projekt rozbudowy szkoły uzyskał I miejsce w konkursie architektonicznym.

  http://www.zspwlodowice.szkolnastrona.pl/

  https://www.facebook.com/pages/Szko%C5%82a-Podstawowa-im-%C5%9Bw-Wojciecha-we-W%C5%82odowicach/421602031266856?fref=ts

  2) Z naszymi dziećmi chcemy być od przedszkola. Od 1 września 2013 r. prowadzimy Niepubliczne Przedszkole we Włodowicach. Dzięki zaangażowaniu grupy rodziców, nauczycieli i osób dobrej woli w niecały miesiąc (bo budynek przejęliśmy w sierpniu 2013) postawiliśmy zlikwidowane przez Gminę Przedszkole na przysłowiowe nogi, a remont był niemal kapitalny. Uśmiechnięte buzie, chętne do zabawy i nauki, ciekawe świata dzieci – to chyba najpiękniejszy widok. Jeśli ktoś chce odkryć tajemnicę edukacyjną naszego przedszkola – to zapraszamy do Włodowic, gdzie fantastycznie gotujące Panie kucharki, z utworzonej tam Spółdzielni Socjalnej „Wojcieszki,” serwują m.in. najlepsze pierogi w rozmiarze XL.

  https://www.facebook.com/pages/Niepubliczne-Przedszkole-we-W%C5%82odowicach/241759972648195?fref=ts

  3) Badanie przez działanie – to motto naszych gimnazjalistów, które notabene też powołaliśmy 1 września 2013 we Włodowicach. Stałym elementem pracy w gimnazjum jest praca metodą projektu edukacyjnego z zastosowaniem oceniania kształtującego. Uczniowie uczestniczą w zajęciach Klubu Młodego Odkrywcy i Koła Astronomicznego. Uczęszczają także na zajęcia ceramiczne i filmowe zajęcia artystyczne. W szkole zwiększona jest liczba godzin języka angielskiego i języka niemieckiego. UWAGA!!! – 1 IX 2014 mamy zamiar utworzyć również Gimnazjum we Wrocławiu z klasą dwujęzyczną o profilu turystycznym i klasą artystyczną.

  4) AMS – to akronim, który mamy nadzieję, że zmieni oblicze edukacji w Polsce, najpierw podbije Wrocław, później Warszawę i inne duże miasta, a w ciągu kilku lat całą Polskę. AMS, czyli „Aktywna Mała Szkoła”, to koncepcja, wg której mogą powstawać „mikroszkoły”. W tej chwili rozpoczynamy rekrutację we Wrocławiu do dwóch placówek tj. szkoły podstawowej o profilu artystycznym oraz językowym, mamy również nadzieję, że powstanie jeszcze trzecia o profilu sportowym. W naszych Aktywnych Małych Szkołach uczeń będzie miał, aż 10 godz. zajęć tyg. zgodnych z profilem, czyli np. na profilu anglojęzycznym będzie to oprócz planowych 2 h/tyg. dodatkowo 8 godz. zajęć w tym gry i zabawy w j.angielskim.
  Najlepiej ideę AMS mogą oddać przymiotniki, które tworzą coś w rodzaju wzoru chemicznego A3M2TS, czyli: Ambitna, Aktywna, Alternatywna, Mała, Mądra, Twórcza, Społeczna.

  http://www.aktywnamalaszkola.pl/

  5) „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”? Od tego projektu zaczęliśmy „kijem zawracać Wisłę” – oczywiście chodzi o Edukację …
  Dzięki projektowi „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”, którego byliśmy współautorem, współfinansowanemu z EFS w ramach POKL 3.3.4 aż 119 małych wiejskich szkół podstawowych z 9 województw zostało objętych wsparciem. Fundacja „FALA” była odpowiedzialna za 56 szkół z regionu zachodniego (woj. dolnośląskie, lubuskie, opolskie, zachodniopomorskie), zatrudnialiśmy około 300 nauczycieli, w projekcie wzięło udział 8343 dzieci, które uczestnicząc w projektach edukacyjnych przez 3 lata, wg naszych założeń, rozwijały swoje kompetencje społeczno-obywatelskie, matematyczno-przyrodnicze i umiejętność uczenia. Udało nam się „zarazić” szkoły metodą projektu, wdrożyć ocenianie kształtujące, niektórych przekonać na stałe do pracy w grupach różnowiekowych, wyposażyć te szkoły w pomoce dydaktyczne, itd. A wszystko z myślą o dzieciach, które już nie boją się zadawać pytań nauczycielowi, ale nawet domagają się, żeby określił kryteria, na podstawie których będzie ich oceniał. Już do nas docierają informacje, że część tych dzieci, po 3 latach wspólnego projektu z nami, kiedy trafiają do gimnazjów, to również chcą kijem zawracać edukacyjną rzekę w swojej okolicy i nie dają się wcisnąć w sztywne ramy tradycyjnej szkoły.

  http://malaszkola.pl/

  6) Gdy pada deszcz dzieci się nudzą? O Nie !!! Świetlica Środowiskowa prowadzona przez naszą Fundację (współfinansowana ze środków Gminy Wrocław) powstała z myślą o dzieciach w wieku 6-12 lat zamieszkałych na wrocławskim osiedlu Oporów. Codziennie w świetlicy przebywa od 12-15 dzieci. W ciągu roku 2013 przez naszą świetlicę przewinęło się 42 podopiecznych. Ekipę wychowawców tworzą osoby z pasją, doświadczeniem i głową pełną pomysłów. Zachęcamy młodych ludzi do odwagi w wypowiadaniu na głos swoich myśli, proponujemy zajęcia pobudzające wyobraźnię - w tym przestrzenną - inspirujące do wyrażania siebie, rozwijania własnych zainteresowań. Miło spędzamy czas, nie zapominając o odrobieniu zadań domowych.

  https://www.facebook.com/SwietlicaFala?fref=ts

  7) Iskrzący seniorzy ... pod takim tytułem powstał kalendarz na 2014 rok, który obrazuje, co to znaczy być Aktywnym Seniorem. Nasz pomysł dla osób 60+ to bycie Seniorem cały czas na „fali”. We Wrocławiu funkcjonuje koordynowany przez Fundację Klub Seniora przy DK Bakara (dofinansowany od 2 lat z Gminy Wrocław), ok. 80 uczestników. Stałe form zajęć to komputery, animacja kultury, teatr, choreoterapia, ale również odbywają się spotkanie świąteczne, zabawy taneczne i grillowanie w plenerze. Jednak większa „fala” to projekt ISKRY, jest to nasz autorski projekt (dofinansowany już 2 razy z MPiPS w ramach Rządowego Programu ASOS), który żyje już swoim życiem, nawet bez finansowania. „Iskry” to w sumie już ok. 300 osób, w tym 100 seniorów, którzy wspólnie z dziećmi i nauczycielami zmieniają szkoły na Centra Aktywności Środowiska Lokalnego. Miejsca gdzie zaczęło już iskrzyć to SP we Włodowicach (Gmina Nowa Ruda), Włodzice Wielkie (Gmina Lwówek Śląski), Zastruże (Gmina Żarów) no i Wrocław, a szczególnie SP 109. Bycie seniorem cały czas na fali – to połączenie w realizowaniu swoich pasji z byciem komuś potrzebnym. My proponujemy, żeby seniorzy czuli się i byli potrzebni dzieciom, dlatego proponujemy Im stały wolontariat w szkołach, np. poprzez prowadzenie warsztatów kulinarnych, szydełkowania, przygotowania ozdób świątecznych, itp. ale również asystowanie na lekcjach w klasach młodszych, żeby np. sprawniej przeprowadzić zajęcia plastyczne, pójść na spacer, zaparzyć ciepłą herbatę dzieciom na przerwie, czy zaprowadzić dziecko do toalety. Naszym zdaniem seniorzy powinni być na co dzień w Szkołach, zwłaszcza podstawowych, a nie tylko z okazji dnia Babci i Dziadka. Natomiast rozwijanie pasji zapewniamy poprzez organizację stałych zajęć, wg zainteresowania zebranej grupy osób oraz wspólnych wyjazdów, w tym plenerów artystycznych.

  8) Pomagamy… Ponieważ Fundacja ma status organizacji pożytku publicznego, co roku zbieramy 1% na rzecz małych szkół, przewlekle chorych bądź niepełnosprawnych osób, które tej pomocy potrzebują. Dzięki podatnikom, dzięki Państwu, każdego roku pomagamy..

  DZIĘKUJEMY :), że zechciałeś przeczytać o wybranych obszarach naszej aktywności. Jest ich „8”, a ta liczba oznacza doskonałość i nieskończoność. Może z tą symboliką wyszło trochę nie skromnie, ale i tak PROSIMY O TWÓJ GŁOS, a jeśli chcesz razem z nami być na „fali” to …. sam wiesz.

  Zapraszamy na stronę: www.fala.edu.pl

  Znajdziesz nas również na:
  https://www.facebook.com/fala.wroclaw

  FUNDACJA WSPIERANIA AKTYWNOŚCI LOKALNEJ „FALA”
  ul. W. SYROKOMLI 6
  51-141 WROCŁAW

  Fundacja Wspierania Aktywności Lokalnej FALA

  2 Miejsce

  Głosowanie zakończone!

  54677 głosów

  Ostatnie plebiscyty

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo