Płatności i obsługa klienta online? To bezpieczne, jeżeli robisz to odpowiedzialnie

Materiał partnera zewnętrznego TAURON
Pamiętaj, bezpieczeństwo Twoich danych w internecie zależy również od Ciebie. Jak zatem bezpiecznie zapłacić rachunki, przedłużyć kończącą się umowę z dostawcą usługi, czy zweryfikować stan konta? Co należy sprawdzić przed zalogowaniem?

Z jakich serwisów można korzystać bezpiecznie?

Według Raportu „Polska i Europa. Wyzwania i ograniczenia”, 72% Polaków zupełnie nie zwraca uwagi na to, czy strona, której w danej chwili używają, jest bezpieczna. Co więcej, Polacy często korzystają ze stron bez odpowiedniego zabezpieczenia, mimo wyskakujących komunikatów o zagrożeniu. To podstawowy błąd, który może wiele kosztować.

Korzystanie z serwisów obsługi klienta,**z serwisów płatniczych oraz z mediów społecznościowych** jest bezpieczne, pod warunkiem, że strony te mają odpowiednie zabezpieczenia. Oficjalne strony firm i instytucji najczęściej budowane są z największą dbałością o bezpieczeństwo danych użytkowników.

Sprawdź, czy jesteś bezpieczny w sieci:

Jak sprawdzić, czy połączenie z daną stroną jest bezpieczne?

  • Otwórz stronę internetową w swojej przeglądarce;
  • Sprawdź, czy na pasku adresu widnieje symbol zamkniętej kłódki – jeśli tak, oznacza to, że dane, które wpisujemy, są szyfrowane, a więc bardzo trudne do kradzieży;
  • Możesz sprawdzić szczegóły i uprawnienia strony, klikając w odpowiednią ikonę lub link;
  • Uważaj na strony, na których wyświetlane są symbole świadczące o braku certyfikatu bezpieczeństwa. Może to być litera “i” w kółku - wtedy sprawdź certyfikat lub skontaktuj się z dostawcą usługi przed wpisaniem swoich danych. Jeżeli przed adresem znajdziesz czerwony trójkąt – najlepiej od razu opuść witrynę.

Pamiętaj, aby ustawić bezpieczne hasło

Lekceważenie zagrożenia poprzez ustawienie zbyt łatwego do odgadnięcia hasła to jedna z częstych przyczyn kradzieży danych osobowych. Zdarza się, że mamy to samo hasło do wielu kont lub w haśle zawieramy swoją datę urodzin, imiona i nazwiska swoje lub bliskich. To zwiększa ryzyko kradzieży naszych danych.

Jakie powinno być bezpieczne hasło?

  • Zawierać co najmniej 10 znaków oraz składać się z kombinacji dużych i małych liter, cyfr lub znaków specjalnych.
  • Być trudne do odgadnięcia – nie powinno nim być Twoje imię, nazwisko, data urodzenia czy następujące po sobie znaki, np. 123, abc, qwerty, itp.
  • Być regularnie zmieniane.
  • Być natychmiast zmienione, jeżeli jest podejrzenie, że dostało się w niepowołane ręce lub jeśli jest używane do wielu systemów.

O bezpieczeństwo kont dbają odpowiedzialni dostawcy usług. Banki, operatorzy komórkowi czy dostawcy prądu i gazu zazwyczaj wymagają bezpiecznych haseł. Dobrym przykładem jest serwis Mój TAURON, w którym musimy ustawić zabezpieczenie składające się z minimum 10 znaków. Dodatkowo system sam przypomina nam o regularnej zmianie hasła.

Ściągaj aplikacje z autoryzowanych sklepów

Wiele serwisów, które pomagają nam w płatnościach, zakupach czy dopełnieniu formalności online ma dedykowane aplikacje na telefon.

Przykładem takiej aplikacji jest Mój TAURON, cieszący się dużą popularnością. Serwis umożliwia m.in. podanie stanu licznika, zmienianie okresów rozliczeniowych, opłacenie rachunku za gaz czy prąd, a nawet zarządzanie swoją umową. Co najważniejsze, można to robić w domu bez względu na godzinę czy dzień tygodnia. Aplikacja dostępna jest tylko w autoryzowanych sklepach Google Play i AppStore.

Korzystaj z programu antywirusowego

Sprawdzony program antywirusowy pozwoli nam bezpiecznie korzystać ze wszystkich funkcji komputera, w tym również z serwisów do obsługi klienta.

Jeżeli nie mamy pewności, czy na naszym komputerze nie ma złośliwego oprogramowania, nie powinniśmy wpisywać żadnych haseł i danych do przeglądarki, ani przechowywać na dysku żadnych dokumentów i zdjęć. Nie należy też podłączać do takiego komputera żadnych innych urządzeń, takich jak pendrive czy smartfon.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak rozpoznać zagrożenia w internecie, przejdź do kolejnego artykułu

Możesz też pobrać bezpłatny e-poradnik „BezpieczeństWWWo w sieci”, logując się do serwisu Mój TAURON.

Dodaj ogłoszenie