Platforma straciła władzę na Dolnym Śląsku. Zdrojewski: To...

  Platforma straciła władzę na Dolnym Śląsku. Zdrojewski: To jest wojna!

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Platforma straciła władzę na Dolnym Śląsku. Zdrojewski: To jest wojna!
  1/4
  przejdź do galerii
  Dziś na sesji sejmiku dolnośląskiego stało się to, o czym mówiono od kilku dni. Platforma Obywatelska straciła władzę na Dolnym Śląsku. Przejął ją nowy klub, który tworzą dotychczasowi radni klubu Platformy Obywatelskiej (w tym marszałek Cezary Przybylski) i ludzie związani z prezydentem Lubina - Robertem Raczyńskim. Dziś nowym wicemarszałkiem został Tymoteusz Myrda z Bezpartyjnych Samorządowców.
  Takiego zainteresowania sesją sejmiku już dawno nie było. Na sali pojawił się m.in. Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, Piotr Borys, najbliższy współpracownik Grzegorza Schetyny, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej i Radosław Mołoń, szef dolnośląskich struktur SLD. Sesję obserwował także dolnośląski wojewoda - Paweł Hreniak (PiS).

  Piotr Borys do ostatniej chwili prowadził w kuluarach rozmowy z politykami.
  Nie udało mu się jednak uratować sytuacji. Radni odwołali z funkcji wicemarszałka Andrzeja Kosióra. Sprzeciwiali się temu radni Platformy Obywatelskiej. Nowy klub, pod wodzą Patryka Wilda udowodnił, że ma pewną większość. Za odwołaniem wicemarszałka w tajnym głosowaniu opowiedziało się aż 27 na 36 radnych, wśród tej grupy znaleźli się także radni Prawa i Sprawiedliwości. Nowym wicemarszałkiem został Tymoteusz Myrda (Bezpartyjni Samorządowcy). Za jego powołaniem głosowało 24 radnych. Przeciw było 7, a wstrzymało się - 5 osób.

  Borys nie miał zadowolonej miny. Politycy Platformy, związani ze Schetyną za rozpad koalicji obwiniają prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. - Z przykrością możemy stwierdzić, że jednostronną decyzję o rozwiązaniu koalicji podjął Rafał Dutkiewicz - komentował na gorąco Piotr Borys. - Ta nowa większość i przejście Platformy do opozycji, to tylko pewien etap. Wszystko zmierza ku temu, żeby Rafał Dutkiewicz zawiązał koalicję z Prawem i Sprawiedliwością - dodaje Borys.

  Mocno o obecnej sytuacji mówi także Bogdan Zdrojewski, europoseł, były prezydent Wrocławia, a obecnie komisarz Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku. - Proponowaliśmy pokój, kompromis i współpracę. Wypowiedziano nam wojnę, w związku z tym znaleźliśmy się w stanie wojny, nie ze swojej woli - mówi Bogdan Zdrojewski i dodaje, że Platforma będzie musiała przejść do opozycji.

  Jak to będzie wyglądać w praktyce? Tego jeszcze politycy związani ze Schetyną nie wiedzą. Nie są też pewni ilu radnych Platformy Obywatelskiej mogłoby wyjść z miejskiego klubu Rafała Dutkiewicza. Wszystko ma być jasne w sobotę. Wtedy Zdrojewski spotka się z miejskimi i wojewódzkimi radnymi i ustali zasady współpracy.

  Marszałek Cezary Przybylski, który zdecydował się wystąpić z Platformy i tworzyć nowy klub wspólnie z innymi politykami PO przekonuje, że takie działanie było konieczne dla dobra regionu. - Decyzja Grzegorza Schetyny to nie problem kilku działaczy, ale uderzenie w dużą część ludzi Platformy na Dolnym Śląsku. Rozwiązanie struktur dotknęło przecież nie tylko dotychczasowych zwolenników Jacka Protasiewicza, ale też wszystkich tych, którzy oczekiwali łagodzenia sporów i wspólnego odbudowywania potencjału Platformy. To także swoiste wotum nieufności wobec projektu współpracy ze środowiskiem prezydenta Rafała Dutkiewicza, a więc projektu, który przekonał Dolnoślązaków w poprzednich wyborach - mówił portalowi GazetaWroclawska.pl marszałek Przybylski.

  Nowy klub Bezpartyjnych Samorządowców tworzą: Cezary Przybylski, Michał Bobowiec, Ryszard Lech, Czesław Kręcichwost, Jerzy Michalak (PO), Julian Golak, Janusz Marszałek, Marek Obrębalski, Ewa Rzewuska, Paweł Wróblewski, Tymoteusz Myrda, Patryk Wild, Ewa Zdrojewska i Kazimierz Janik. Klub mają wspierać radni PSL i SLD.

  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (100)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak konczy Schetyna na Dolnym Slasku.

  Romuald (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Panie Zdrojewski i Pana koniec na zakrecie. Postawil Pan na zlego konia.Msciwosc nie poplaca. We Wroclawiu i na Dolnym Slasku ten tyfus Msciwego Jarka i pana Schetyny sie nie przyjmie , inny klimat.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest szansa

  byle nie stracić (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  Jest szansa byle jej nie stracić by pozbyć się Dutkiewicza raz na zawsze z fotela prezydenta. Jeśli tylko PiS nie zrobi głupoty i nie zawrze z Nim koalicji, gdyż wtedy będzie tylko jego długi żyrował.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Barwy "klubowe"

  Wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

  Okazuje się, że głosując na przedstawiciela partii nie ma żadnej gwarancji, że za chwilę nie będzie z innej, nawet nie notowanej na giełdzie, to już nie demokracja a hazard, albo gra w piciPOlo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wystarczy

  wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 9

  Wystarczy, że Dutkiewicz zostanie wykopany ze stołka prezydenta Wrocławia. I cały misternie budowany domek z kart się posypie.

  Co już wkrótce nastąpi. A bez Dutkiewicza wszystkie jego włazidupce...rozwiń całość

  Wystarczy, że Dutkiewicz zostanie wykopany ze stołka prezydenta Wrocławia. I cały misternie budowany domek z kart się posypie.

  Co już wkrótce nastąpi. A bez Dutkiewicza wszystkie jego włazidupce będą nikim.

  A Platforma jest potężna i na pewno sobie poradzi. Schetyna nie raz pokazał, że jest politykiem nie w kij dmuchał i wychodził z dużo gorszych sytuacji. O to jestem spokojny. Wystarczy przeczekać 4 lata rządy PIS-u. Jak ktoś trafnie powiedział, rządy PIS-u są potrzebne, żeby Polacy zaszczepili się na PIS. A kto inny może wygrać kolejne wybory jak nie PO? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  post za 20 gr

  Jamci (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 17

  Po podzieli los SLD. Otwórz oczy matole. Na Dolnym Śląsku własnie rozwiązali struktury i stracili władzę. Chcą także odejść Niesiou, podpaska i jaszcze jakieś chorągiewki. Fajnie że znowu schetyna...rozwiń całość

  Po podzieli los SLD. Otwórz oczy matole. Na Dolnym Śląsku własnie rozwiązali struktury i stracili władzę. Chcą także odejść Niesiou, podpaska i jaszcze jakieś chorągiewki. Fajnie że znowu schetyna wykupił pakiet smsów i zatrudnił forumowych przygłupów od zaklinania rzeczywistości, jest się z czego pośmiać. Jak po wyborach, kiedy twierdziliście że przegraliście przez kampanię wyborczą :)))zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakie rozwiązanie struktur?

  tadam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 8

  Platforma żyje i ma się dobrze. Najpierw dowiedz się szczeniaku o co chodzi i nie zaśmiecaj forów dennymi tekstami. Sam produkujesz przygłupi spam. Biegnij do Kaczora i liż mu pytę, zasrany cymbale.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wersal ka...ad

  ad vacem... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 10

  A ty juz byles ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spieprzaj dziadu

  POinformowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Ty na pewno.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wersal ka...ad

  ad vacem... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 10

  Ty bankowo nawet znasz powiedzonko ha ha ha


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skończyłeś?

  do gamonia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  To spuść, bo śmierdzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez manipulacji Panie Zdrojewski

  Staszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 16

  Pan Zdrojewski mówi o wojnie. I słusznie. Tylko że tą wojnę wypowiedział Schetyna rozwiązując struktury dolnośląskie PO. Zupełnie nie dziwi więc to, że Platformersi z obozu antyschetynowców (czy...rozwiń całość

  Pan Zdrojewski mówi o wojnie. I słusznie. Tylko że tą wojnę wypowiedział Schetyna rozwiązując struktury dolnośląskie PO. Zupełnie nie dziwi więc to, że Platformersi z obozu antyschetynowców (czy proprotasiewiczowców - nazwa nie istotna), zrobili wolte w Sejmiku przeciw ludziom Schetyny. A Pan Zdrojewski się temu dziwi i uważa że wypowiedziano jemu i Schetynie wojnę. Nie, Panie Zdrojewski, to jest jedynie odpowiedź na wojnę, którą wy rozpoczęliście.....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na śmietnik

  wrocławianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 15

  z tym zdrojewskim. Dosyć krzywdy zrobił ludziom!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nosił wilk razy kilka....

  Wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Grzesia można tylko jego metodami zniszczyć,Bravo Rafał i trzezwomyslacy - Bogus, Piotruś, Grzesiu i ich dupowlazy na wiecznym aucie :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mikstackiego, pijaka, sołtysa, "staram się do cholery, ale mi nie wychodzi", slicznego Patrysia kusi

  taka prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Ogromna kasa unijna do profitowania przez kolesiów. By żyło sie godnie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Amerykę odkryles

  Wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  A Schetyna z Borysem to tak dla idei?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PO się oczyściło z chorągiewek

  polityka to bagno (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  a bycie w opozycji do obozu Dutkiewicza w sumie na dobre im wyjdzie.
  Jeszcze karierowiczom bokiem wyjdzie ta zmiana barw, bo zdrajcom się nie ufa i tacy ludzie nie zasługują na szacunek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Telepiący się Borys

  Dama za 250 zł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  "Borys do ostatnich chwil prowadził rozmowy w kuluarach". To chyba jakiś ponury żart. Gość trzęsący się jak galareta próbował zaczepiać na korytarzu radnych sejmikowych. Na szczęście nikt z nim...rozwiń całość

  "Borys do ostatnich chwil prowadził rozmowy w kuluarach". To chyba jakiś ponury żart. Gość trzęsący się jak galareta próbował zaczepiać na korytarzu radnych sejmikowych. Na szczęście nikt z nim nawet nie chciał rozmawiać, zbywając go słowami "dobra dobra". Wierny i nieudolny sługa "Szreka" po ogłoszeniu wyników głosowania zrobił się blady jak ściana i zaraz pobiegł do WC otrzeć łezki z policzków. Tak wyglądały te kulisy.....zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @Dama

  Demokrata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Trzesacy się Borys - widok bezcenny :)))

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecane

  Osobowość Roku 2018 - w piątek START GŁOSOWANIA

  Osobowość Roku 2018 - w piątek START GŁOSOWANIA

  Przekształcenie użytkowania we własność [ZASADY]

  Przekształcenie użytkowania we własność [ZASADY]

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Estakada na pl. Społecznym będzie zburzona

  Estakada na pl. Społecznym będzie zburzona