Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Platforma Obywatelska zerwała porozumienie z Rafałem Dutkiewiczem

Redakcja
Rada Powiatu Platformy Obywatelskiej. N/z Renata Granowska (z lewej), Agnieszka Rybczak (po prawej).
Rada Powiatu Platformy Obywatelskiej. N/z Renata Granowska (z lewej), Agnieszka Rybczak (po prawej). Weronika Skupin
Dzisiaj, 14 stycznia, na radzie powiatu Platformy Obywatelskiej, jej działacze zadecydowali o odłączeniu się od porozumienia z Rafałem Dutkiewiczem w radzie miasta. To oznacza, że Dutkiewicz nie ma tam już kontroli nad podejmowanymi decyzjami. W koalicji z .Nowoczesną ma tylko 18 głosów. Do rządzenia miastem potrzeba ich przynajmniej 19. Nowa uchwała podjęta przez członków dolnośląskich struktur PO zakłada brak jakiegokolwiek porozumienia z Dutkiewiczem. Dziś wybrano także nowe władze we Wrocławiu.

Dwie radne miejskie Platformy Obywatelskiej, Agnieszka Rybczak i Renata Granowska, odeszły z klubu prezydenta w połowie grudnia. Jednak odeszły "tylko trochę", bo od razu podpisały porozumienie o współpracy z Dutkiewiczem, w którym ustalono zasady głosowania nad najbardziej istotnymi kwestiami, takimi jak budżet, czy absolutorium.

Radne Agnieszka Rybczak i Renata Granowska tym samym popełniły ruch, jaki nie spodobał się władzom Platformy, które były zaskoczone podpisaniem takiego porozumienia. Ostatecznie Platforma przyjęła dziś uchwałę o braku porozumienia z Dutkiewiczem. Zakłada ona nie popieranie jakichkolwiek koalicji i porozumień, poparcie dla inicjatyw Dutkiewicza zależy od decyzji radnych PO po konsultacji z zarządem. Jak mówi poseł Aldona Młyńczak, Platforma ma popierać "dobre pomysły" Dutkiewicza, ale nie ma to być zachowanie obligatoryjne.

Uchwałę podjęto jednogłośnie. Zapisano w niej, że PO nie współtworzy koalicji z jakimikolwiek innymi ugrupowaniami aż do zakończenia kadencji w 2018 roku. Oznacza to, że Dutkiewicz traci większość w radzie miasta w koalicjach. To, czy poszczególne uchwały przez niego postulowane będą przechodzić, zależy od zachowania radnych PO. Nie zakładają jednak oni blokowania pomysłów radnych Dutkiewicza.

– Będziemy podejmować decyzje tożsame z Platformą, samodzielne. Nie oznacza to jednak, że będziemy blokowali wszystkie uchwały radnych Dutkiewicza albo że Wrocławiowi będzie działa się krzywda – mówi portalowi GazetaWroclawska.pl radna Renata Granowska.

Jarosław Duda, przewodniczący dolnośląskiego okręgu PO, dodaje: – Budujemy własną tożsamość, w oparciu o kandydata na prezydenta i nie wchodzimy w żadne alianse. Nie oznacza to, że blokujemy dobre pomysły.

Czytaj więcej: Platforma zerwie porozumienie z Rafałem Dutkiewiczem?

CHYBICKA KANDYDATKĄ NA PREZYDENTA WROCŁAWIA?
Podczas zebrania rady, członkowie PO dyskutowali też o nazwiskach potencjalnych kandydatów na prezydenta Wrocławia w nadchodzących wyborach.

– Pojawiły się trzy nazwiska. Są to Alicja Chybicka, Renata Granowska i Barbara Zdrojewska – mówi nam poseł Aldona Młyńczak choć zaznacza, że to nie jest zamknięta lista. – Dla mnie musi być to osoba, która jest wiarygodna. Nie musi być to kobieta, choć całym sercem wspieram kobiety. Jeśli znajdziemy osobę, która będzie spełniała oczekiwania mieszkańców, może to być mężczyzna, nie mam nic przeciwko.

Według naszych informacji nazwisko innego kandydata może się pojawić w najbliższym czasie.

WYBÓR NOWYCH WŁADZ PO WE WROCŁAWIU
Jednym z ważniejszych punktów obrad Rady Powiatu było wybranie nowych władz w stolicy Dolnego Śląska.

We Wrocławiu na zebraniu Rady Powiatu pojawił się Grzegorz Schetyna. Zgodnie z ustaleniem Schetyny z szefem dolnośląskich struktur PO, senatorem Jarosławem Dudą, poseł Sławomir Piechota będzie szefem rady programowej w powiecie, a na Dolnym Śląsku – Grzegorz Roman. Za okręg samorządowy i przygotowanie wyborów samorządowych we Wrocławiu do sejmiku odpowiadać będzie Marek Łapiński, były marszałek województwa, a w regionie: w Wałbrzychu - Roman Szełemej, w Jeleniej Górze - Jerzy Pokój, w Legnicy - Robert Kropiwnicki i Wojciech Bochnak w powiatach wokół Wrocławia.

Zostały też zgłoszone kandydatury na wiceprzewodniczących i członków zarządu, a następnie przeprowadzono głosowanie. Wiceprzewodniczącymi zostali Jarosław Charłampowicz (38 głosów za, 4 przeciw, 0 wstrzymujących się), Ryszard Jaroń (36-6-0) ora Agata Gwadera-Urlep (38-4-0). Nie wybierano nowego przewodniczącego (jest nim nadal Jarosław Duda, wybrany na to stanowisko w grudniu). Marcin Wojtera został sekretarzem PO we Wrocławiu, a Waldemar Wójcik skarbnikiem.

Nowy skład zarządu PO we Wrocławiu (miasto i powiat ziemski) to: Stanisław Dziernejko, Sebastian Lorenc, Paweł Karpiński, Henryk Koczan, Aldona Młyńczak, Ewa Wolak i Wojciech Granowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska