Plaga szczurów we Wrocławiu. Właściciele nieruchomości mają obowiązek je truć!

mk
Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Zaroiło się od szczurów na ulicach Wrocławia. Rusza więc jesienna akcja deratyzacyjna. Obowiązek trucia szczurów mają wszyscy właściciele nieruchomości, a jeśli nie podejmą działań, mogą zostać ukarani grzywną.

Szczury we Wrocławiu mają się świetnie. Nietrudno zauważyć te gryzonie nawet w dzień, gdy - niewiele sobie robiąc z obecności ludzi - przemykają ulicami miasta.

Wrocław od lat zmaga się z plagą tych małych gryzoni

ZDiUM szuka firmy, która przeprowadzi deratyzację na przyulicznych terenach zielonych pod jego zarządem. Wykonawca przeprowadzi rekonesans i w miejscach najliczniej zamieszkałych przez szczury postawi stacje z trucizną. Do jego zadań będzie należało uzupełnianie trutki, umieszczenia tablic ostrzegawczych oraz zabezpieczenie terenu tak, aby nie potruły się inne zwierzęta i ptaki. Podczas akcji i po jej zakończeniu truchła szczurów mają być zbierane i przekazywane do utylizacji.

ZDiUM przewiduje, że będzie należało zrobić 50 takich akcji, czyli wyłożyć 50 stacji z trutką. Jedna akcja będzie prowadzona na obszarze o powierzchni maksymalnie 250 metrów kwadratowych. Na oferty firm zarząd dróg czeka do 5 listopada. Deratyzacja będzie prowadzona przez 30 dni.

Szczury średnio żyją rok. Te, które uniknęły niebezpieczeństw i chorób mogą przeżyć 2,5 roku. Bardzo szybko rozmnażają się: jedna samica może urodzić 60 młodych rocznie. Znajdują dobre warunki do życia w miejscach, gdzie są bary i restauracje, bloki z piwnicami, zsypami i wiatami śmietnikowymi, gdzie często wyrzucane są resztki jedzenia.

Każdego roku obowiązkowo akcje zabijania szczurów prowadzą także miejskie spółki, m.in. Zarząd Zasobu Komunalnego i Wrocławskie Mieszkania. Jesienna akcja deratyzacyjna będzie trwała przez cały listopad.

Deratyzacja obowiązkowa

Urząd miasta przypomina, że obowiązek trucia gryzoni mają wszyscy właściciele nieruchomości: współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomościami. Muszą oni wykładać trutkę i uzupełniać ją, także po zakończeniu akcji, jeżeli preparatu będzie ubywać. Właściciele nieruchomości muszą prowadzić deratyzację także w innych okresach - za każdym razem, gdy zauważą na terenie nieruchomości populację szczurów. Jeśli właściciele obiektów nie będą prowadzić deratyzacji, mogą zostać ukarani grzywną.

Obowiązkowej deratyzacji podlegają:

 • budynki wielolokalowe podpiwniczone,
 • lokale gastronomiczne wraz z terenem pod podwyższonymi podestami ogródków gastronomicznych,
 • obiekty handlowe branży spożywczej,
 • magazyny żywności i płodów rolnych,
 • gospodarstwa rolne i hodowlane,
 • zakłady przetwórstwa żywności,
 • szpitale,
 • hotele, internaty, domy akademickie i bursy,
 • obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie,
 • wolnostojące komórki i pomieszczenia gospodarcze przynależne do zabudowy wielolokalowej,
 • wnętrza międzyblokowe oraz miejsca gromadzenia odpadów w zabudowie wielolokalowej,
 • obiekty, w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów,
 • schroniska dla zwierząt,
 • ogród zoologiczny,
 • sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o średnicach od 500 mm, przebiegająca w obrębach geodezyjnych: Gaj, Grabiszyn, Kleczków, Muchobór Mały, Plac Grunwaldzki, Południe, Popowice, Rakowiec, Stare Miasto, Tarnogaj,
 • cała sieć kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej w obrębie Stare Miasto wraz ze studniami i wpustami deszczowymi,
 • studnie telekomunikacyjne i ciepłownicze w obrębie Stare Miasto,
 • teren Fosy Miejskiej.

Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia deratyzacja powinna być przeprowadzana trzykrotnie w ciągu roku w centrum miasta - w marcu, lipcu i listopadzie (na terenie ograniczonym Odrą, mostem Milenijnym, ul. Milenijną, ul. Na Ostatnim Groszu, Gądowianką, ul. Klecińską, ul. Petuniową, al. Hallera, al. Armii Krajowej Lasem Rakowieckim i Starą Odrą); i dwa razy w roku - w marcu i listopadzie na pozostałym obszarze.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
szczury-bardzo sympatyczne zwierzatka oczyszczajace teren z odpadkow. Inna plaga o wiele gorsza to ukraincy ktorzy stanowia juz wiekszosc mieszkancow. Sutryk powiedz skad sa pieniadze aby 80% "uczniow" w burdelowatym liceum stanowili ukry. Otrzymuja oni stypendium i zwrot kosztow zamieszkania. Jaki interes w tym ma POLSKA....A juz szczegolnie Wroclaw
G
Gość
Rence precz od szczura! Szczur to zwierzę domowe. Żyje obok nas, a nawet z nami, od tysięcy lat. Ochroną szczura w niepraworządnej POlsce, powinna zająć się Komisja Europejska oraz TSUE. Za każdego zabitego szczura, POlska powinna przyjąć jednego migranta lub zapłacić 100 tysięcy euro.
G
Gość
26 października, 22:49, Krzysztof Bryjak:

Deratyzować trzeba nie szczury, ale kretynów którzy śmieci i resztki żywności wyrzucają gdzie popadnie zamiast do pojemników.

Dużym problemem dla mieszkanców Wrocławia i Warszawy jest też niejaka Marta Lemaprt

K
Krzysztof Bryjak
Deratyzować trzeba nie szczury, ale kretynów którzy śmieci i resztki żywności wyrzucają gdzie popadnie zamiast do pojemników.
G
Gość
A największy szczur siedzi w ratuszu
G
Gość
Koście trawniki raz do roku to szczury sutrykowego kota zagryzą.
Dodaj ogłoszenie