Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaga szczurów we Wrocławiu. Właściciele nieruchomości mają obowiązek je truć!

mk
Grzegorz Gałasiński
Zaroiło się od szczurów na ulicach Wrocławia. Rusza więc jesienna akcja deratyzacyjna. Obowiązek trucia szczurów mają wszyscy właściciele nieruchomości, a jeśli nie podejmą działań, mogą zostać ukarani grzywną.

Szczury we Wrocławiu mają się świetnie. Nietrudno zauważyć te gryzonie nawet w dzień, gdy - niewiele sobie robiąc z obecności ludzi - przemykają ulicami miasta.

Wrocław od lat zmaga się z plagą tych małych gryzoni

ZDiUM szuka firmy, która przeprowadzi deratyzację na przyulicznych terenach zielonych pod jego zarządem. Wykonawca przeprowadzi rekonesans i w miejscach najliczniej zamieszkałych przez szczury postawi stacje z trucizną. Do jego zadań będzie należało uzupełnianie trutki, umieszczenia tablic ostrzegawczych oraz zabezpieczenie terenu tak, aby nie potruły się inne zwierzęta i ptaki. Podczas akcji i po jej zakończeniu truchła szczurów mają być zbierane i przekazywane do utylizacji.

ZDiUM przewiduje, że będzie należało zrobić 50 takich akcji, czyli wyłożyć 50 stacji z trutką. Jedna akcja będzie prowadzona na obszarze o powierzchni maksymalnie 250 metrów kwadratowych. Na oferty firm zarząd dróg czeka do 5 listopada. Deratyzacja będzie prowadzona przez 30 dni.

Szczury średnio żyją rok. Te, które uniknęły niebezpieczeństw i chorób mogą przeżyć 2,5 roku. Bardzo szybko rozmnażają się: jedna samica może urodzić 60 młodych rocznie. Znajdują dobre warunki do życia w miejscach, gdzie są bary i restauracje, bloki z piwnicami, zsypami i wiatami śmietnikowymi, gdzie często wyrzucane są resztki jedzenia.

Każdego roku obowiązkowo akcje zabijania szczurów prowadzą także miejskie spółki, m.in. Zarząd Zasobu Komunalnego i Wrocławskie Mieszkania. Jesienna akcja deratyzacyjna będzie trwała przez cały listopad.

Deratyzacja obowiązkowa

Urząd miasta przypomina, że obowiązek trucia gryzoni mają wszyscy właściciele nieruchomości: współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomościami. Muszą oni wykładać trutkę i uzupełniać ją, także po zakończeniu akcji, jeżeli preparatu będzie ubywać. Właściciele nieruchomości muszą prowadzić deratyzację także w innych okresach - za każdym razem, gdy zauważą na terenie nieruchomości populację szczurów. Jeśli właściciele obiektów nie będą prowadzić deratyzacji, mogą zostać ukarani grzywną.

Obowiązkowej deratyzacji podlegają:

  • budynki wielolokalowe podpiwniczone,
  • lokale gastronomiczne wraz z terenem pod podwyższonymi podestami ogródków gastronomicznych,
  • obiekty handlowe branży spożywczej,
  • magazyny żywności i płodów rolnych,
  • gospodarstwa rolne i hodowlane,
  • zakłady przetwórstwa żywności,
  • szpitale,
  • hotele, internaty, domy akademickie i bursy,
  • obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie,
  • wolnostojące komórki i pomieszczenia gospodarcze przynależne do zabudowy wielolokalowej,
  • wnętrza międzyblokowe oraz miejsca gromadzenia odpadów w zabudowie wielolokalowej,
  • obiekty, w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów,
  • schroniska dla zwierząt,
  • ogród zoologiczny,
  • sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o średnicach od 500 mm, przebiegająca w obrębach geodezyjnych: Gaj, Grabiszyn, Kleczków, Muchobór Mały, Plac Grunwaldzki, Południe, Popowice, Rakowiec, Stare Miasto, Tarnogaj,
  • cała sieć kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej w obrębie Stare Miasto wraz ze studniami i wpustami deszczowymi,
  • studnie telekomunikacyjne i ciepłownicze w obrębie Stare Miasto,
  • teren Fosy Miejskiej.

Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia deratyzacja powinna być przeprowadzana trzykrotnie w ciągu roku w centrum miasta - w marcu, lipcu i listopadzie (na terenie ograniczonym Odrą, mostem Milenijnym, ul. Milenijną, ul. Na Ostatnim Groszu, Gądowianką, ul. Klecińską, ul. Petuniową, al. Hallera, al. Armii Krajowej Lasem Rakowieckim i Starą Odrą); i dwa razy w roku - w marcu i listopadzie na pozostałym obszarze.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska