Spis treści
Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Lutyni pod Wrocławiem pochodzi z XV wieku. Ta gotycka świątynia otoczona jest murem z 1608 roku, na którym do dziś widać fragmenty sgraffiti. Przetrwała wiele zawirowań historii, w tym największe i najważniejsze wydarzenie - bitwę pod Lutynią, w wyniku której została mocno zniszczona.
Dwie armie, mgła i tysiące zabitych
Bitwa pod Lutynią, jedno z najważniejszych wydarzeń w czasie wojny siedmioletniej, rozegrała się 5 grudnia 1757 r. Wojska króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego (35 tysięcy żołnierzy) starły się w Lutyni z dwa razy większą armią austriacką (65 tysięcy żołnierzy), którą dowodził książę Karol Lotaryński. Prusakom pomogła znajomość terenu (Fryderyk odbywał tu ćwiczenia wojskowe) i... mgła, która ukryła różnicę w liczebności armii. Po ciężkich walkach Austriacy zaczęli się wycofywać. Straty poniesione przez obie strony były ogromne: zginęło 6,5 tys. żołnierzy pruskich i 10 tys. austriackich, 12 tysięcy Austriaków trafiło do niewoli.
Gdzie dokładnie rozegrała się bitwa pod Lutynią?
Pole, na którym odbyła się bitwa znajduje się dziś pomiędzy Lutynią a Błoniami:
Na polu, gdzie rozegrała się bitwa stoi pomnik upamiętniający to wydarzenie:
Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny został w bitwie pod Lutynią doszczętnie zniszczony. Odbudowano go w 1783 r., kolejne duże remonty świątynia przeszła w 1867 i 1932 r.
Płacząca kula w kościele pod Wrocławiem
Co warto zobaczyć w kościele św. Józefa? Nad wejściem znajduje się wmurowany w fasadę kamienny krzyż pokutny. Wewnątrz m.in. płyty nagrobne Jorga von Schellendorf i jego żony Anny, zabytkowe rzeźby czy chrzcielnica z XIX wieku. Ale najciekawsze zobaczymy na zewnątrz.
Jeśli obejdziemy dookoła budynek kościoła, zobaczymy coś absolutnie wyjątkowego - kule armatnie z bitwy pod Lutynią, które zostały wmurowane w ściany świątyni. Największa z nich jest nazywana płaczącą kulą, bo kiedy spadnie deszcz, spływa z niej kontrastująca z białą ścianą ciemna smuga. Płacząca kula roni łzy nad żołnierzami, których w bitwie pod Lutynią zginęły tysiące.
Zobaczcie zdjęcia, przechodząc do galerii:
Muzeum Bitwy pod Lutynią
Naprzeciwko kościoła, po drugiej stronie ulicy na działce znajduje się zabytkowy budynek dawnego Muzeum Bitwy pod Lutynią. Zbudowano go około 1920 r., niestety, dziś jest zamknięty. Przez lata działało w nim Muzeum Bitwy pod Lutynią, którego atrakcją była makieta pokazująca panoramę pola bitwy, podobizny Fryderyka Wielkiego i jego generałów, kopie dokumentów, mundury i broń oraz przedmioty znalezione na polu. Obok budynku rośnie 28 lip, które posadzono ku pamięci 28 poległych w walce mieszkańców Lutyni. W 1945 r. muzeum zostało zniszczone i zamienione w magazyn zboża. Dziś budynek jest własnością prywatną.
Tu znajduje się kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Lutyni:
Co jeszcze zwiedzać na Dolnym Śląsku?
- Najstarszy zamek w Polsce znajduje się w małym, dolnośląskim miasteczku |ZDJĘCIA
- 120 lat temu pół Wrocławia było pod wodą. Powódź była większa od tej w 1997 roku
- Pałac jak z bajki Disneya. Niszczejący zabytek trafił na sprzedaż. Tak się prezentuje
- Te wyjątkowe domy znajdują się na Dolnym Śląsku! Zobaczcie perełki architektury
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?