Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Nowy Targ będzie zielony

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Tak będą wyglądały zielone ściany na pl. Nowy Targ
Tak będą wyglądały zielone ściany na pl. Nowy Targ Wizualizacje Roman Rutkowski Architekci
Zielone ściany z bluszczem oraz donice z roślinami - tak w kwietniu ma wyglądać pl. Nowy Targ. Spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła przetarg na wykonawcę, który posadzi zieleń na placu.

Jak zmieni się pl. Nowy Targ? Według projektu autorstwa pracowni architektonicznej Roman Rutkowski Architekci zieleń pojawi się na północnych elewacjach pawilonów wejściowych do parkingu podziemnego. Wykonawca ma również dostarczyć oraz zamontować donice wewnątrz pawilonów wejściowych, a także posadzić i pielęgnować rośliny przez rok.

Projekt przewiduje dwa warianty zazielenienia ścian. Pierwszy to zielona ściana w postaci bluszczu pospolitego owijającego się wokół podpór. Wersja druga to zielona ściana z nasadzeniami roślin (o kolorach liści zielonych, prawie czarnych i zielono-białych). Proponowane rośliny to turzyca wiosenna, konwalnik, runianka japońska czy barwinek pospolity, a także paproć.

Zielone ściany będą nawadniane poprzez systemy zasilane z przyłączy wodociągowych i energetycznych, niewykorzystana woda z roślin, w śladowych ilościach, będzie odprowadzana na posadzkę placu, a stamtąd do ogólnego odwodnienia placu.

- Na pl. Nowy Targ występuje tzw. miejska wyspa ciepła, która niekorzystnie modyfikuje temperaturę latem i nocą. Oznacza to, że temperatura w tych okresach wzrasta, z niekorzyścią dla mieszkańców. Zieleń natomiast nas chłodzi, więc jestem jak najbardziej za tym, aby na placu pojawiło się więcej zieleni - mówi Robert Sobolewski z Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego i dodaje, że niekorzystnie na temperaturę wpływają ławki i wszystkie elementy w czarnym kolorze. - Ciemne materiały pochłaniają ciepło, jasne je zaś odbijają - argumentuje Sobolewski.

Odmienne zdanie na ten temat ma jednak architekt Roman Rutkowski. - Oczywiście im więcej zieleni w mieście, tym lepsze miasto. We Wrocławiu na pewno brakuje drzew w wielu miejscach, przede wszystkim przy ulicach. Plac Nowy Targ jest przypadkiem innym. Place od zawsze były pustkami w miastach, miejscami, w których różne rzeczy można robić wspólnie, w dużych grupach. Przykładem są chociażby stare place włoskie, w zdecydowanej większości przypadków całkowicie pozbawione drzew. Plac Nowy Targ nie jest betonową pustynią, ma więcej drzew niż chociażby Rynek. Dodatkowa zieleń oczywiście na nim nie zawadzi, ale tak naprawdę przestrzeń ta potrzebuje fontanny oraz Pawilonu Miejskiego mieszczącego w sobie dostępną cenowo gastronomię. Na Pawilon jakiś czas temu uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, niestety władze miasta ciągle nie zdecydowały się na jego realizację - stwierdza

Przypomnijmy, że gdy 2013 roku otwarto po przebudowie pl. Nowy Targ, wielu mieszkańców narzekało na brak zieleni. Zachowano drzewa znajdujące się w zachodniej i północnej części placu, a teren stał się betonową pustynią. Dopiero po ponad trzech latach Wrocławskie Inwestycje postanowiły jednak dać wrocławianom trochę więcej zieleni.

Projekt zielonych ścian i donic z roślinnością ma być gotowy do końca kwietnia 2017 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska