PKN ORLEN stawia na środowisko i uruchamia kolejne proekologiczne inwestycje

Materiał informacyjny PKN Orlen
Fotowoltaika, filtry powietrza, stacje ładowania samochodów elektrycznych, czy maksymalna utylizacja odpadów – to niektóre rozwiązania, jakie wdraża na swoich stacjach PKN ORLEN w ramach promowania dbałości o środowisko. Oprócz tego koncern prowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjną na temat ekologii oraz dąży do osiągnięcia całkowitej neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Odpowiedzialna konsumpcja coraz częściej staje się znaczącą przeciwwagą wobec dynamicznego rozwoju przemysłu. Wiele wymaga się dziś w tej kwestii od konsumentów określonych usług, ale także od firm, które owe usługi proponują. Dbając o środowisko,
PKN ORLEN wprowadził szereg proekologicznych rozwiązań, mających kształtować ekologiczną wrażliwość.

Czyste powietrze dzięki urządzeniom filtrującym

PKN ORLEN wprowadził na swoich stacjach paliw profesjonalne urządzenia filtrujące i oczyszczające powietrze przez całą dobę. Rozwiązanie to znacząco zwiększa nie tylko bezpieczeństwo pracowników stacji, ale także klientów tankujących na stacjach ORLEN. Tylko do końca października 2020 roku spółka wyposażyła w filtry powietrza aż 1972 swoich stacji paliw.

Energia słoneczna i ładowanie samochodów elektrycznych

*

PKN ORLEN stawia także na energię odnawialną, w tym niezwykle dynamicznie rozwijającą się fotowoltaikę. Urządzenia zamieniające energię słoneczną na prąd elektryczny istotnie ograniczają emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

W ciągu czterech ostatnich lat PKN ORLEN zainstalował i uruchomił na dachach i wiatach swoich stacji 11 instalacji fotowoltaicznych. Zbudowane z ogniw krzemowych mono i polikrystalicznych fotowoltaiczne pokrycia generują łączną moc o wartości 190 kWp. Od uruchomienia pierwszej instalacji w 2016 roku do czerwca 2020 roku z fotowoltaiki wygenerowano 731 500 kWh energii. To z kolei stanowi około 8 procent całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną stacji paliw, na których znajdują się tego typu instalacje.

Stawianie na pozyskiwaną ekologicznie energię elektryczną dobrze współgra ze stale rosnącą na stacjach ORLEN liczbą punktów, w których zasilić można samochody elektryczne. Ta ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych aut z roku na rok rośnie w siłę, także w Polsce.

Z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w I kwartale 2020 roku liczba rejestracji samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in wyniosła 1 705 sztuk. To aż o 86 procent więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Według danych z końca marca 2020 roku, w Polsce było zarejestrowanych łącznie 10 701 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Podążając za tym trendem, PKN ORLEN od 2018 roku umożliwił już 67 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

PKN ORLEN zapewnia, że w ramach rozbudowy oferty stacji paliw do końca 2021 roku funkcjonować będzie łącznie 150 stacji ładowania. Listę dostępnych punktów znajdziemy na dedykowanej mapie stacji (dlakierowcow.orlen.pl/znajdz-stacje) lub za pomocą aplikacji ORLEN Charge (dlakierowcow.orlen.pl/orlencharge).

Kosze do segregacji dla tankujących

PKN ORLEN zarządza siecią blisko 1800 stacji paliw w Polsce. W związku z tym dbałość o ekologię wiąże się nierozerwalnie z zachęcaniem do dbania o środowisko klientów, którzy tankują swoje auta. W związku z tym na podjazdach każdej ze stacji znajdują się czterokomorowe kosze, ułatwiające klientom sortowanie odpadów z plastiku szkła, czy papieru. Owa prosta segregacja ma przyczynić się przede wszystkim do zmniejszenia masy zmieszanych odpadów komunalnych. To z kolei ma pociągnąć za sobą wzrost selektywnie zebranych odpadów oraz zwiększenie puli odpadów poddawanych recyklingowi.

Grupa ORLEN przekonuje, że z obserwacji wynika, iż aktywna postawa firmy w zakresie segregacji śmieci powoduje wzrost ekologicznej świadomości wśród pracowników Koncernu oraz zachęca klientów do współtworzenia przyjaznego środowiska. Poza tym segregacja odpadów, poza względami ekologicznymi, to czysty zysk. Umożliwia ona bowiem zagospodarowanie określonej ilość odpadów nadających się do recyklingu, co zdecydowanie zmniejsza nakłady finansowe za ich odbiór i ich neutralizację.

Udogodnienia dla rodzin i osób niepełnosprawnych

Oprócz działalności stricte ekologicznej Grupa ORLEN stawia na komfort swoich klientów - między innymi tych, którzy podróżują z małymi dziećmi. Dlatego na wielu stacjach paliw w strefie toalet lub zaraz przed nią, znajduje się Pokój Opiekuna z Dzieckiem. Podróżni mogą w nim na przykład w spokoju nakarmić lub przewinąć najmłodszych. Obecnie Pokoje dla Opiekuna z Dzieckiem ulokowane są na 190 stacjach paliw.

Stacja przywiązuje także dużą wagę do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla przykładu dwa lata temu podpisała Deklarację Partnerstwa stanowiącą zobowiązanie współpracy w ramach Programu Dostępność Plus.. Koncern dba o potrzeby osób mających problemy ze swobodnym poruszaniem się na kilku poziomach.

Po pierwsze na ponad 1000 stacji wydzielone są specjalne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, a podjazdy są specjalnie dostosowane. Ponadto 1350 stacji ORLEN posiada toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (w tym prysznice). Sieć punktów ORLEN jest zresztą bezustannie modernizowana, także po to, aby zapewnić osobom niepełnosprawnym jak największy komfort usług (jak na przykład możliwość płacenia za tankowanie i kupienia dowolnego produktu dostępnego na stacji prosto z okna samochodu z pomocą Mobilnego Kasjera).

Po drugie personel koncernu jest na bieżąco szkolony, aby umiał wyjść naprzeciw potrzebom osób z różnymi stopniami niepełnosprawności. Dlatego od 2011 roku w PKN ORLEN realizowana jest polityka określająca warunki i zasady pracy osób niepełnosprawnych, mająca na celu zrównywanie szans w dostępie do zatrudnienia, dokształcania zawodowego, awansów osób niepełnosprawnych, jak również kształtowania świadomości w zakresie poszanowania praw osób niepełnosprawnych.

Także większość budynków administracyjnych spółki wyposażona jest w windy, toalety, bezstopniowe wejścia do budynków, bramki z kontrolą dostępu przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz w pokoje dla matki i dziecka. Dodatkowo w otoczeniu części budynków administracyjnych zlokalizowane są bezstopniowe wejścia do budynków, podjazdy i wyznaczone miejsca parkingowe dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Punkty VITAY na cele dobroczynne, w tym ekologiczne

Osoby tankujące na stacjach ORLEN z pewnością wiedzą, że w ramach programu lojalnościowego VITAY za dokonane transakcje otrzymać możemy punkty, które następnie wymienić możemy na konkretne produkty i usługi z Katalogu VITAY.

Punkty spożytkować można również inaczej, pomagając przy tym innym. W tym celu firma umożliwiła włączenie się w różnorodne charytatywne działania swoim klientom. Mianowicie mogą oni przekazywać punkty zebrane w programie VITAY, zamiast na produkty dla siebie - na wsparcie wybranych akcji dobroczynnych. Środki są przekazywane do beneficjentów za pośrednictwem Fundacji ORLEN, która w przyszłym roku obchodzi jubileusz 20-lecia.

Dla przykładu miłośnicy przyrody mogą w ramach programu ECO VITAY wspomóc działania na rzecz ratowania zwierząt i naturalnego środowiska. Tylko w 2019 roku klienci stacji ORLEN przekazali na ten cel 5,8 milionów punktów VITAY. Pozwoliło to między innymi na zrefundowanie opieki nad rannymi dzikimi zwierzętami czy przeprowadzaniu akcji sadzenia drzew na obszarach miejskich jak parki, skwery, przy szkołach i na terenach leśnych. W ostatnim czasie oprócz tradycyjnej pomocy dla najbardziej potrzebujących osób doszła również możliwość wsparcia szpitali w walce z pandemią koronawirusa.

Wegetariańskie i tradycyjne dania ekologicznie zapakowane

Oprócz znanych wszystkim hot dogów dostępnych na stacjach ORLEN, w ofercie spożywczej znajdziemy również szeroki asortyment wegetariańskiej żywności. Osoby niejedzące mięsa na wszystkich stacjach w formacie Stop Cafe 2.0 (pełna oferta gastronomiczna) mogą posilić się między innymi wegetariańskim burgerem, sałatką z falafelem lub wrapem z falafelem. Spróbować można także wegańskiej parówki, bułki z pieczarkami, czy zapiekanek margharita lub caprese.

PKN ORLEN dba również o to, aby sprzedawane na stacjach produkty spożywcze były odpowiednio oznaczone i spełniały ekologiczne normy. A temu służy na przykład zabezpieczanie produktów opakowaniami z etykietą FSC, które gwarantują, że zostały one wyprodukowane z drewna pochodzącego z legalnych źródeł. Sieć posiada także odpowiednie oznaczania na produktach marki własnej, które ułatwią segregację. Mianowicie znajdują się na nich symbole kolorowych koszy na śmieci, do których należy wrzucać poszczególne odpady (papier – kosz niebieski, szkło - zielony, metale i tworzywa sztuczne – żółty, bioodpady – brązowy i oznaczanie BIO).

Ponadto sieć stacji paliw sukcesywnie dąży do maksymalnej redukcji plastikowych opakowań. Tam, gdzie tylko jest to możliwe, plastikowe elementy wymieniane są na biodegradowalne odpowiedniki. I tak z oferty stacji zniknęły między innymi plastikowe jednorazowe słomki, sztućce i kubki, które z powodzeniem udało się zastąpić produktami wielorazowego użytku, czy takimi, które z łatwością ulegają rozkładowi lub łatwo je przetworzyć (wyroby drewniane, z pulpy trzcinowej lub papierowe). Ponadto opakowania wielomateriałowe do żywności zostały zastąpione jednomateriałowymi (głównie papierowymi).

Używając jednorazowych opakowań, PKN ORLEN dba o to, aby były one wyprodukowane najczęściej z jednego rodzaju surowca: papieru, tektury, ewentualnie folii. Co więcej, opakowania dostosowane są wielkością do rodzaju produktu w taki sposób, aby było to nie tylko wygodne, lecz także bezpieczne. Rozwiązania takie generują minimalną ilość odpadów, a także pozwalają na wykorzystanie samego opakowania w inny sposób.

PKN ORLEN zapewnia, że na bieżąco czuwa nad właściwym przebiegiem w ograniczaniu odpadów, między innymi poprzez nadzór nad sposobem pakowania i wydawania produktów przez swoich pracowników oraz dbaniu o to by na opakowaniach nie zabrakło symboli informującymi klientów, z czego są one zrobione i jak powinny być segregowane. Istotnym elementem tego procesu jest także zakrojona na szeroką skalę kampania edukacyjna dotycząca segregacji śmieci.

Materiał oryginalny: PKN ORLEN stawia na środowisko i uruchamia kolejne proekologiczne inwestycje - Strefa Biznesu

Dodaj ogłoszenie