PKN Orlen odpowiada na materiał "Faktów" TVN. "Nie ma nic wspólnego z rzetelnością dziennikarską"

OPRAC.:
Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
12.01.2022 warszawa konferencja nt strategicznego rozwoju grupy orlen n/z daniel obajtekfot. adam jankowski / polska press
12.01.2022 warszawa konferencja nt strategicznego rozwoju grupy orlen n/z daniel obajtekfot. adam jankowski / polska press brak
Udostępnij:
Stanowczo zaprzeczamy nieprawdziwym informacjom opublikowanym w programie "Fakty" na antenie TVN w dniu 28.01.2022 r. w materiale red. Jacka Tacika - przekazała na Twitterze Joanna Zakrzewska, rzeczniczka PKN Orlen. Reportaż "Faktów" poświęcony był uldze podatkowej dla właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Pojawił się w nim wątek nieruchomości prezesa Orlenu, Daniela Obajtka.

W piątek w wieczornym wydaniu "Faktów" TVN ukazał się materiał o uldze podatkowej zawartej w Polskim Ładzie. Umożliwia ona odliczenie od dochodu nawet 500 tys. zł rocznie. Właściciele dworków i pałacyków wpisanych do rejestru zabytków mogą zatem liczyć na ogromne ulgi w podatkach. Rząd podkreśla, że chce w ten sposób wspierać ochronę dziedzictwa kulturowego oraz rewitalizację i odnowę zabytków.

W reportażu pojawił się jednak także wątek pałacyku zakupionego przez prezesa Orlenu Daniela Obajtka. W związku z tym materiałem, rzeczniczka PKN Orlen opublikowała w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym określa informacje podane przez TVN jako nierzetelne i nieprawdziwe.

"Stanowczo zaprzeczamy nieprawdziwym informacjom opublikowanym w programie "Fakty" na antenie TVN w dniu 28.01.2022 r. w materiale red. Jacka Tacika (...). Wykorzystanie w materiale wyłącznie nieruchomości w Borkowie Lęborskim, którą w 2019 roku nabył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek jako ilustracji do stawianych fałszywych tez nie ma nic wspólnego z rzetelnością dziennikarską i należy ją traktować jako próbę podważenia wiarygodności prezesa PKN Orlen" - podkreślono w oświadczeniu.

Zakrzewska stwierdza, że TVN skupił się tylko na przykładzie nieruchomości Daniela Obajtka. "Autor materiału nawet nie pokusił się, aby podać choćby w przybliżeniu liczby zabytkowych nieruchomości w Polsce, skoncentrował się wyłącznie na jednym przykładzie. W kategorii nadużycia należy również traktować zawarte w materiale wypowiedzi polityków opozycji. Przykładem nieprawdziwa teza, że 'ustawa jest skonstruowana stricte pod Daniela Obajtka'" - zaznaczono.

Rzecznik odpowiada TVN

Rzecznik Orlenu przypomina, że nieruchomość w Borkowie Lęborskim zakupiona została z przeznaczeniem na utworzenie centrum rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami, w tym m. in. z zespołem Tourette'a.

"Obecnie jest w gestii Fundacji Integracji przez Sport Handicap, z którą podpisano umowę na okres 40 lat. Nie jest prawdą, jak stwierdzono w materiale, że umowa w każdej chwili może być wypowiedziana. Umowa zawiera bowiem twarde zapisy uniemożliwiające jej rozwiązanie, kiedy będą realizowane założone cele statutowe" - zauważa Zakrzewska. Dodaje też, że po zakończeniu remontu obiekt będzie przeznaczony m. in. na uruchomienie i prowadzenie przez Fundację Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Szkoleniowego.

"Leczone w nim będą osoby z dysfunkcjami i zaburzeniami rozwojowymi, zaburzeniami mowy i komunikacji, a także z zespołem Tourette'a" - zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Materiał oryginalny: PKN Orlen odpowiada na materiał "Faktów" TVN. "Nie ma nic wspólnego z rzetelnością dziennikarską" - Polska Times

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
30 stycznia, 01:28, Janusz I:

Dlaczego firma broni prywatnego interesu obajtka?

Ponieważ zagraniczne medium zagranicznych interesów uderza kłamstwem w jej prezesa i tym samym w interes strategicznej polskiej firmy.

J
Janusz I
Dlaczego firma broni prywatnego interesu obajtka?
G
Gość
TVP [wulgaryzm]izja prawdę mówi całą dobę . hahaha.
G
Gość
29 stycznia, 11:19, Gość:

TVNiet dezinformacyjnym narzędziem wojny hybrydowej putina

Dokładnie! Widzą się w głowach przewraca i o to chodzi! Chcą oby żydzić Polski Łat i tyle w temacie!

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie