PKN ORLEN filarem bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej

Materiał informacyjny Kongresu 590
Materiały prasowe Kongres 590
Materiały prasowe Kongres 590

Podczas Kongresu 590 w Rzeszowie, rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie energetycznym. Karol Wolff, dyrektor biura strategii i projektów strategicznych w PKN ORLEN powiedział - potrzebujemy głębokiej zmiany systemów energetycznych. Rzecz w tym, że tempo zmian musi być dostosowane do możliwości gospodarki. Najważniejsze jest zapewnienie odpowiednich aktywów energetycznych we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Chodzi o przeprowadzenie transformacji optymalnie kosztowo i społecznie.

To duże wyzwanie, które polega m.in. na zapewnieniu jak najbardziej wydajnego zestawu aktywów. Jest to niewątpliwie złożony proces, ponieważ przechodzimy od paliw kopalnych do niepewnego zestawu technologii niskoemisyjnych, z których niektóre są zupełnie nowe dla naszych gospodarek. Jeszcze inne technologie do rozwoju potrzebują równoległych inwestycji w sektorze transportu.

Konieczne są poważne inwestycje w różnych częściach systemu energetycznego, których realizacja zajmuje długi okres czasu i jeszcze dłuższy okres zwrotu. Fuzja z PGNiG oraz Grupą Lotos spowodowała, że będziemy mogli zbudować silny koncern multienergetyczny, gdzie oprócz inwestycji w oil&gas, będziemy mogli także inwestować w energetykę odnawialną i jądrową. Weszliśmy także do grona największych firm w Europie, a nawet na świecie – mówił Karol Wolff, dyrektor biura strategii i projektów strategicznych w PKN ORLEN.

Strategiczna zmiana w Grupie ORLEN polega na tym, że nie jesteśmy już tylko producentem benzyny, ale staliśmy się prawdziwym koncernem multienergetycznym. Teraz będziemy zasilać inne sektory gospodarki alternatywnymi źródłami energii, nie tylko paliwami pochodzącymi z przerobu ropy naftowej. – dodał.

Tym samym PKN ORLEN należy do tego grona spółek, które pozyskały zdolność budowania partnerstw zarówno branżowych jak i technologicznych.

Integrujemy także działalność naftowo-gazową, co też jest zgodne z naszymi przewidywaniami odnośnie tego, jak się będzie zmieniać gospodarka pod względem energetyki – powiedział Karol Wolff.

Jak zapewnił - zapotrzebowanie na ropę naftową będzie się w perspektywie 10 - 20 lat zmniejszać, a wzrastać będzie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Widzimy silny trend elektryfikacji kolejnych gałęzi gospodarki. Już w tej chwili ten proces obserwujemy na rynku niemieckim, gdzie dynamicznie rozwija się elektromobilność.

Podkreślił też, że PKN ORLEN staje się światowym graczem i będzie mógł konkurować z największymi tego typu koncernami na świecie oraz współtworzyć światową gospodarkę. Do jego kluczowych obszarów aktywności należeć będzie poszukiwanie nowych źródeł energii. ORLENOWI jest zatem coraz bliżej do międzynarodowych potentatów, takich jak na przykład włoskie Eni czy hiszpański Repsol.

Robimy wszystko, żeby ceny paliw były jak najniższe. Oczywiście nie żyjemy w próżni, funkcjonujemy na rynkach międzynarodowych, na których kształtują się ceny ropy, gazu czy węgla. Ale dzięki temu, że będziemy posiadać w swoim portfolio biznesowym zarówno wydobycie, jak i sprzedaż paliw, możemy mówić o stabilizacji tych działalności i większej odporności na zawirowania na rynkach energetycznych. To daje korzyści np. kierowcom – powiedział dyrektor biura strategii i projektów strategicznych w PKN ORLEN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: PKN ORLEN filarem bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie