PIT-37 2015: Przelew należnego podatku tylko do godz. 13! [PIT 2015 TERMINY + ODLICZENIA]

Jadwiga Jenczelewska
PIT 2014 składamy do 30 kwietnia 2015 Jaroslaw Pruss
PIT 2015: To już ostatki podatkowe, bo na dostarczenie do urzędu skarbowego papierowego lub elektronicznego PIT-u za 2014 rok mamy czas tylko do najbliższego czwartku: dla większości podatników terminem granicznym jest więc godzina 23.59 w czwartek, 30 kwietnia 2015 r. Jaka kara za nieterminowe złożenie PITa? Aby przelew z zaległym podatkiem dotarł do Urzędu Skarbowego w terminie, należy go wykonać przed godziną 13 w czwartek, 30 kwietnia.

PIT 2015: Przypominamy także o możliwości podarowania 1 procenta ze swojego podatku. Na tej operacji podatnik nie zyskuje nic, ale zyskują organizacje, które wykonują niezwykle ważną pracę, często zastępując państwo w opiece nad chorymi i potrzebującymi.

Mimo to nasi Czytelnicy wciąż pytają o ważne szczegóły rozliczeń - głównie takie, które są istotne dla osób, które mogłyby odliczyć sobie od podatku niemałe kwoty, np. dotyczące zabiegów rehabilitacyjnych. Oto pytanie Czytelniczki, która podpisała się pod listem "Inwalidka II grupy mająca skończone 70 lat".

"Czy jeżdżąc na radioterapię - po operacji guza piersi przez okres 25-30 dni codziennie - można odliczyć koszty przejazdu własnym samochodem? W instrukcji do załącznika "O" jest podane, że można korzystać z samochodu do celów leczniczo-rehabilitacyjnych, a przecież radioterapia z pewnością jest takim zabiegiem. Dzwoniłam do kilku urzędów skarbowych w woj. śląskim i każdy dawał inny komentarz. Jedni to uznają, drudzy nie. Zaznaczam, że mam grupę inwalidzką umiarkowaną, która odpowiada II grupie" (...).

Jaka kara za niezłożenie PITa w terminie?

- Kary za niezłożenie deklaracji i za nieprzelanie zaległego podatku są zupełnie inne. W ostatnim przypadku płacimy tylko odsetki ustawowe, natomiast jeśli nie złożymy formularza w terminie, grożą nam kary administracyjne. Nawet kilka tysięcy złotych - przestrzega Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva. Ekspert podkreślił, że aby przelew z zaległym podatkiem dotarł do US w terminie, należy go wykonać przed godziną 13 w czwartek, 30 kwietnia.

VIDEO https://get.x-link.pl/4e435a9c-851d-222c-3ab9-a7983a631aaa,50faf4f6-c395-cd6a-b957-67726909c74f,embed.html

Ale sprawa nie jest taka prosta i jednoznaczna. Czytelniczka z góry zakłada bowiem, że radioterapia jest rodzajem zabiegu rehabilitacyjnego po chorobie nowotworowej, tymczasem jest ona stosowana przez onkologów jako jeden z elementów leczenia chorób nowotworowych.

Poniżej na pytanie Czytelniczki odpowiada Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach.

Ekspert podpowiada: Radioterapia - to leczenie czy rehabilitacja?

Michał Kasprzak, rzecznik Izby Skarbowej, Katowice

Czy jest możliwość odliczenia od dochodu wydatków związanych z wyjazdami na radioterapię, np. po operacji guza piersi?
Z analizy przytoczonego przepisu wynika, że aby skorzystać z możliwości odliczenia wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego dla potrzeb wynikających z koniecznym przewozem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, należy posiadać I lub II grupę inwalidztwa, być właścicielem (współwłaścicielem) samochodu osobowego oraz dojeżdżać nim na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Z uwagi jednak na fakt, że zarówno pojęcie zabiegu, jak i rehabilitacji nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym, konieczne jest wyjaśnienie tych pojęć w oparciu o definicję słownikową oraz wydaną literaturę z zakresu rehabilitacji.

Jaka kara za niezłożenie PITa w terminie?

- Kary za niezłożenie deklaracji i za nieprzelanie zaległego podatku są zupełnie inne. W ostatnim przypadku płacimy tylko odsetki ustawowe, natomiast jeśli nie złożymy formularza w terminie, grożą nam kary administracyjne. Nawet kilka tysięcy złotych - przestrzega Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva. Ekspert podkreślił, że aby przelew z zaległym podatkiem dotarł do US w terminie, należy go wykonać przed godziną 13 30 kwietnia.

VIDEO https://get.x-link.pl/4e435a9c-851d-222c-3ab9-a7983a631aaa,50faf4f6-c395-cd6a-b957-67726909c74f,embed.html

Zabieg (stosownie do definicji umieszczonej w "Słowniku języka polskiego" PWN, Warszawa 2002 pod redakcją prof. M. Szymczaka) stanowi interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby). Rehabilitacja w medycynie oznacza przywracanie sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej (także zawodowej), utraconej wskutek schorzeń i urazów, przez stosowanie działań usprawniających. Rehabilitacja jest procesem medyczno-społecznym, którego celem jest przywrócenie człowiekowi niepełnosprawnemu utraconych funkcji w przebiegu choroby, a także wad rozwojowych i wrodzonych.
Innymi słowy, rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia - przy aktywnym uczestnictwie tych osób- możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej (taką definicję zawiera art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 1997 r. Nr 123, poz. 776 ze zm.).

Wyrażenie: "zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne" zawęża w istotny sposób cel przejazdu, który upoważnia do zastosowania przedmiotowego odliczenia. W odliczeniu tym nie mieszczą się zatem np. wizyty u lekarza, których celem jest rozpoznanie bieżącego stanu zdrowia pacjenta, wskazanie dalszego sposobu leczenia czy badania kontrolne, konsultacje lekarskie w przychodni, poradni czy w szpitalu, badania laboratoryjne, wyjazdy związane z podaniem leku, bowiem wyjazdy te nie spełniają wymogu określonego przez ustawodawcę w treści art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy podatkowej.

Radioterapia jest metodą leczenia nowotworów za pomocą promieniowania jonizującego (sposobem leczenia miejscowego nowotworów) i - jako mająca charakter procedury leczniczej - nie spełnia kryteriów zabiegu rehabilitacyjnego (leczniczo-rehabilitacyjnego), chyba że lekarz specjalista stwierdzi inaczej, kwalifikując radioterapię do zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. (JJ)

Jaka kara za niezłożenie PITa w terminie?

- Kary za niezłożenie deklaracji i za nieprzelanie zaległego podatku są zupełnie inne. W ostatnim przypadku płacimy tylko odsetki ustawowe, natomiast jeśli nie złożymy formularza w terminie, grożą nam kary administracyjne. Nawet kilka tysięcy złotych - przestrzega Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva. Ekspert podkreślił, że aby przelew z zaległym podatkiem dotarł do US w terminie, należy go wykonać przed godziną 13 30 kwietnia.

VIDEO https://get.x-link.pl/4e435a9c-851d-222c-3ab9-a7983a631aaa,50faf4f6-c395-cd6a-b957-67726909c74f,embed.html

Wideo

Materiał oryginalny: PIT-37 2015: Przelew należnego podatku tylko do godz. 13! [PIT 2015 TERMINY + ODLICZENIA] - Dziennik Zachodni

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Re

podobna to na pewno jest córka do matki (szczególnie patrząc od spodu)

t
tomek

Z tym odliczaniem przez niepelnosprawnych jest jak z rosyjska ruletka nie wiadomo co nie wiadomo jak nie wiadomo ile jest to ulga dla odwaznych gdyz katalog odliczen jest jest nieprecyzyjny i nie dokladny strach sie bac cokolwiek odliczac

Dodaj ogłoszenie