18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pisząc na Piasku - Nasza Matka i róże dla Niej

Ks. Roman E. Rogowski
Polskapresse
Juliusz Słowacki w "Hymnie" pisał: "Bogarodzico, Dziewico! Słuchaj nas, Matko Boża... Wolnego ludu śpiew Zanieś przed Boga tron". Piękne to i teologiczne!

Aby jednak tej teologii maryjnej - czyli mariologii - było jak najwięcej w świadomości wiary chrześcijan znad Wisły i Odry, kilka refleksji mariologicznych, by z kolei spełniały się słowa Mickiewicza z jego "Dziadów": "Nie mieszam się do wszystkich świętych z litaniji, Lecz nie dozwolę bluźnić imienia Maryi".

Wniebowzięta
Autor Listu do Hebrajczyków podkreśla, że Jezus doświadczył wszystkiego "na nasze podobieństwo, z wyjątkiem grzechu" (Hbr 4,15). Otóż - "z wyjątkiem" także starości!
Można przypuszczać, że tego trudnego okresu ludzkiego żywota doświadczyła Jego Matka, Maryja, a potem - jak głosi dogmat o Wniebowzięciu - "duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej". Lecz biorąc pod uwagę Boże zasady, należałoby stwierdzić, że Maryja ze swoim fizjologicznym ciałem nie mogła znaleźć się w niebie, a zatem musiała doznać w swoim ciele jakiegoś przebóstwienia lub po prostu zmartwychwstać. Lecz żeby zmartwychwstać - musiała umrzeć: wolna od konsekwencji grzechu pierworodnego umrzeć nie musiała, ale naśladując swojego Syna, mogła chcieć umrzeć - i zmartwychwstać jak On, i znaleźć się w niebie u swojego Syna.
I tam wstawiać się za nami jako swoimi duchowymi dziećmi! I tam zanosi "wolnego ludu śpiew przed Boga tron!".

Matka naszego życia i naszej śmierci
Jezeli zatem Maryja umarła, by zmartwychwstać i być wzięta do nieba, to rzeczywiście może być i jest patronką naszej Dobrej Śmierci. Ale nie tylko - przede wszystkim jest patronką naszego życia, jest naszą matką, zgodnie z testamentem Syna: "Oto syn twój - oto matka twoja" (J 19,26-27).
A jeśli jest naszą Matką, to jej rola realizuje się tak, jak każdej matki - kochać swoje dziecko i być z nim! Dlatego formuła pobożności maryjnej brzmi zgodnie z Objawieniami tak: "Z Maryją, Matką Jezusa, przez Syna do Ojca, w Duchu Świętym" (por. Dz 1,14).

Matka wszystkich ludzi
Jako matka jest Maryja Matką wszystkich ludzi i wszystkiego, co ludzkie, dlatego jest wzywana różnymi imionami: "Matka Boża Nieustającej Pomocy", "Matka Dobrej Rady", "Matka Boża Kazańska", "Matka Boża Kwietniowa" jak u Mickiewicza, "Matka Boża Częstochowska" i "Matka Boża od Wina" jak u włoskich chrześcijan z Viterbo, "Matka Boża od Szczęśliwych Powrotów" jak znad Morskiego Oka lub "Matka Boża od Róż", bo niemal w każde jej święto zanosimy Jej najpiękniejsze kwiaty - róże, z myślą zawartą w wierszu "Ostatnia róża" Anny Achmatowej:
"Wszystko mi odbierz, Panie, do ostatka,
Tylko mi różę zostaw, bym znów zbierać
Mogła jej świeżość z wilgotnego płatka".
I byśmy znów mogli zanosić ją naszej Matce...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska