Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pisanki. Przepis na wielkanocne jaja farbowane w łupkach cebuli, kurkumie i innych naturalnych barwnikach

Hanna Wieczorek
Te przepiękne pisanki powstały w okolicach Wałbrzycha
Te przepiękne pisanki powstały w okolicach Wałbrzycha Dariusz Gdesz
Pisanki w koszyczku wielkanocnym koniecznie powinny się znaleźć. Nie przejmuj się, jeśli nie kupiłeś specjalnych farbek do jaj. Oto kilka propozycji na farbowanie jaj w naturalnych barwnikach. Takie pisanki mają przewagę nad innymi – można je spokojnie zjeść

Wielkanoc bez pisanek? Nie ma mowy. Proponujemy kilka sposobów na farbowanie jaj naturalnymi składnikami. Potrzebne nam będą łupki z cebuli, buraki, kurkuma.

Przepis: pisanka farbowana w łupkach cebuli.
Potrzeba nam będzie:

  • surowe jaja
  • łupiny cebuli
  • woda

Wykonanie:

Łupiny z cebuli wkładamy do niewielkiego garnuszka, umyte i osuszone jajka wkładamy do rondelka z łupinami cebuli, zalewamy wodą i gotujemy 15-20 minut. Możemy gotować je 10 minut, ale wówczas należy pozostawić je na kilka godzin w „łupinowym” roztworze. Po wyjęciu czekamy, aż ostygną i osuszamy papierowym ręcznikiem. Pisanki możemy przetrzeć watka nasączoną olejem, by ładnie błyszały.

Jaja faebowane w łupinach cebuli
Jaja faebowane w łupinach cebuli pixabay

Bardziej ambitni mogą pokusić się o zrobienie wzroku. W tym celu na umyte i osuszone jajko naklejamy listek selera, albo gałązkę pietruszki lub mięty. Tak przygotowane jajko wkładamy do obciętej pończochy (mogą być oczywiście rajstopy) i zawiązujemy na końcach (jajko jest wówczas w siateczce). Teraz wkładamy je do garnuszka z łupkami cebuli i gotujemy.

Przepis: pisanka farbowana w kurkumie.
Potrzeba nam będzie:

  • jaja ugotowane na twardo
  • 4 łyżki suszonej kurkumy
  • 3 łyżki soli
  • wrzątek

Wykonanie
Kurkumę i sól zalewamy 1,5 l wrzątku i mieszamy. Następnie w wywarze zanurzamy jajka i czekamy, aż nabiorą żółtego koloru. Im dłużej będą leżały w wywarze, tym intensywniejszy będzie kolor.

Przepis: pisanka farbowana w burakach
Potrzeba nam będzie:

  • jaja gotowane na twardo
  • co najmniej szklanka tartych buraków (najlepiej na tarce o drobnych oczkach)
  • 3 łyżki soli
  • woda

Wykonanie:

Tarte buraki zalewamy wodą i gotujemy. UWAGA: Buraków nie można przegotować bo stracą kolor, woda powinna tylko pyrkotać. Dodajemy sól, wywar zdejmujemy z ognia i zanurzamy w nim buraki.

Jak mówi Dorota Jasnowska, wrocławski etnograf, w przeszłości jaja farbowano w korze dębu, uzyskiwały wówczas ciemny, prawie czarny kolor, w młodym jęczmieniu, który barwił je na żółto lub zielono, a także w suszonych kwiatach malwy.

– Dzisiaj na wszystkie zdobione jajka mówimy pisanki. Jednak tak naprawdę pisanka to jajo zdobione techniką batikową, bowiem wzory na nich pisze się woskiem – wyjaśnia Dorota Jasnowska. – Natomiast wydrapywanki, drapanki i kroszanki wykonywane są techniką rytowniczą. Kraszanki zaś to jaja pomalowane na jednolity kolor, ich nazwa wzięła się od
słowa „krasić” czyli barwić.

Są jeszcze pisanki wykonane techniką aplikacyjną. Na przykład na Kurpiach okleja się je wysuszonym rdzeniem sitowia i kolorową włóczką. Na Mazowszu jajka zdobi się naklejonymi miniaturowymi wycinankami, z których słynie Łowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska