PiS ostatecznie przejęło władzę. Zaważyło 7 głosów

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Sesja sejmiku dolnośląskiego - 19 listopada 2018
Sesja sejmiku dolnośląskiego - 19 listopada 2018 Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Podczas pierwszej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nowej kadencji wybrane zostały nowe władze województwa. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władzę w regionie objęła koalicja PiS-u i Bezpartyjnych Samorządowców. Marszałkiem pozostał Cezary Przybylski. Przeciwko nawiązywaniu współpracy z PiS protestowali działacze Obywateli RP.

Mimo protestów Obywateli RP i apeli radnych Koalicji Obywatelskiej władzę w regionie przejmuje PiS w koalicji z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Koalicja Obywatelska próbowała najpierw wnioskować o przerwanie obrad i odłożenie kluczowych głosowań do 13 grudnia. Potem Piotr Borys - przestawiając kandydaturę Iwony Krawczyk na przewodniczącą Sejmiku - apelował do Bezpartyjnych Samorządowców by zmienili zdanie i przystąpili do "koalicji prodemokratycznej". Przekonując, że PiS dał wiele przykładów na ograniczanie roli samorządów i centralizację państwa. Nic to nie dało. Wszystkie głosowania przebiegały po myśli nowej koalicji.

Na niewiele to się zdało. Nowy zarząd województwa powstał w składzie uzgodnionym przez koalicjantów z PiS i Bezpartyjnych Samorządowców.

TAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO SESJĘ SEJMIKU DOLNOŚLĄSKIEGO:

AKTUALIZACJA, godz. 18:50
11 820 złotych - tyle zarabiał będzie marszałek. Taką uchwałę na zakończenie sesji przyjęli jednogłośnie radni.

AKTUALIZACJA, godz. 18:35
Wybrano zarząd województwa. Niespodzianki nie było - Marcin Gwóźdź, Marcin Krzyżanowski - obaj z PiS zostali wicemarszałkami. Michał Bobowiec i Tymoteusz Myrda (Bezpartyjni Samorządowcy) członkami zarządu województwa.

AKTUALIZACJA, godz. 17:45
- Cezary Morawski nie poradził sobie i powinien zakończyć swoją misję. Chciałbym, żeby to było jak najszybciej - mówił Michał Bobowiec, kandydat na członka Zarządu Województw, który ma się zajmować kulturą. O tym co dalej z tym Teatrem, Bobowiec chciałby rozmawiać z ludźmi kultury.

AKTUALIZACJA, godz. 17:30
Marcin Krzyżanowski ma się zajmować sprawami społecznymi, Marcin Gwóźdź rolnictwem i ochroną środowiska, Michał Bobowiec kulturą, a Tymoteusz Myrda infrastrukturą.

AKTUALIZACJA, godz. 17:10

Oto kandydaci do zarządu.

Pierwszy wicemarszałek - Marcin Gwóźdź, rekomendowany przez PiS manager, przedsiębiorca, od 2016 roku prezes Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich. Wicemarszałek - Marcin Krzyżanowski - samorządowiec, były pracownik Urzędu Miasta we Wrocławiu, doradca wojewody dolnośląskiego, mediator z Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Członkowie zarządu radni Sejmiku: Michał Bobowiec i Tymoteusz Myrda. Obaj z Bezpartyjnych Samorządowców.

AKTUALIZACJA, godz. 16:55
Koalicja PiS-u i Bezpartyjnych samorządowców przegłosowała kandydaturę Cezarego Przybylskiego na Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Otrzymał 21 głosów radnych. Jego kontrkandydat Marek Łapiński uzyskał 14 głosów.

AKTUALIZACJA, godz. 16:33
Cezary Przybylski zapowiada, że być może na pierwszym posiedzeniu nowego zarządu województwa zostanie odwołany dyrektor Teatru Polskiego Cezary Morawski.

AKTUALIZACJA, godz. 16:25
Zakończyło się wystąpienie Marka Łapińskiego. Teraz Cezary Przybylski odpowiada na pytania. Szanuję Staszka Huskowskiego. Ja swoich poglądów na centralizację i sprawy praworządności nie zmieniłem. My mówiliśmy też u premiera, że to trudna koalicja. Nie we wszystkim politycznie się zgadzamy. Jesteśmy przeciwko recentralizacji państwa.
W umowie koalicyjnej jest mowa, ze został powołany zespół do spraw oceny ustaw samorządowych. Żeby przeanalizować ustawy, które dotyczą zabierania kompetencji samorządu.

AKTUALIZACJA, godz. 15:40
Kandydat na Marszałka Dolnego Śląska Marek Łapiński - odpowiadając na pytanie o swoją wizję "zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska" - szczegółowo analizuje i dotychczasową pracę władz regionu ale też to, co zapisano w umowie koalicji Bezpartyjnych Samorządowców z PiS. Po zwróceniu mu uwagi przez przewodniczącego zapowiedział, że jego wypowiedź potrwa jeszcze długo. Tymczasem na sali obrad pojawił się szef Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego Michał Dworczyk.

AKTUALIZACJA, godz. 15:15
Ostatnie pytania zadaje radna Jadwiga Szeląg z Koalicji Obywatelskiej. Pyta m.in. czy zostanie odwołany dyrektor Teatru Polskiego Cezary Morawski. Kandydat na marszałka Cezary Przybylski prosi o 15 minut przerwy żeby przygotować się do udzielenia odpowiedzi.

AKTUALIZACJA, godz. 14:55
Marcin Zawiła z Koalicji Obywatelskiej pyta o plany wobec aglomeracji jeleniogórskiej. Skoro w umowie koalicyjnej mamy Stawy Milickie a nie ma Śnieżki i Karkonoszy to ja to słabo rozumiem - mówi były prezydent Jeleniej Góry dziś radny Koalicji Obywatelskiej.

Iwona Krawczyk z Koalicji Obywatelskiej: W umowie koalicyjnej wskazane są konkretne rozwiązania dla konkretnych beneficjentów. A ja myślałam, że wszyscy mieszkańcy Dolnego Śląska są tacy sami. Jak czytam o obwodnicy Złotoryi to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Przecież ona jest budowana. Dwie trzecie już powstało. Dlaczego nie ma choćby obwodnicy Piechowic?

Chcę żeby pan mi wytłumaczył jak obniżenie podatku od kopalin wpływa na budżet województwa? Ja jestem za likwidacją tego podatku - zastrzega. - Ale to oznacza zmniejszenie wpływów do budżetu państwa. Przypomina to co było już mówione. O projekcie by KGHM 5 procent podatku od kopalin dał w formie darowizny ale kilku powiatom nie wszystkim. Pyta jak wyliczono że obniżenie podatku od kopalin spowoduje wzrost wpływów do budżetu województwa.

Szpital Onkologiczny, Polana w Jakuszycach - wymienia inwestycje zapisane w umowie koalicyjnej. - To są wszystko zadania już realizowane.

Piotr Borys z Koalicji Obywatelskiej.
Co pan czuje kiedy przez ostatnie lata tak mocno zabiegał pan o samorządność. Kiedy manifestował pan przeciwko władzy PiS a dziś musi pan tworzyć z PiS koalicję na Dolnym Śląsku?

Stanisław Jurcewicz KO - byłem zdumiony zapisem z umowy koalicyjnej o budowie dróg ekspresowych do Międzylesia i do Boboszowa. Przypomina, że już w 2015 roku te inwestycja były zaplanowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Wojciech Bochniak z Koalicji Obywatelskiej - Jak ma być realizowany program gazyfikacji Dolnego Śląska? Samorząd województwa ma tu niewielkie możliwości. Przeżyłem szok jak w umowie koalicyjnej przeczytałem zrealizowanie jednego stadionu piłki nożnej. Na Dolnym Śląsku jest ponad 700 klubów piłkarskich. Co z pozostałymi klubami? Czy otrzymają wsparcie? Czy będzie realizowana budowa hali lekkoatletycznej we Wrocławiu, centrum narciarstwa zjazdowego w Karpaczu i tor saneczkowy w Karpaczu. Czy przewiduje pan remont zjazdu z A-4 Wrocław - Wschód, który jest w katastrofalnym stanie?

AKTUALIZACJA, godz. 14.25 PYTANIA DO KANDYDATÓW:
Stanisław Huskowski - radny wybrany z listy Rafała Dutkiewicza, przypomina wypowiedź Przybylskiego sprzed przeszło 2 lat. Że Przybylski nie wyobraża sobie współpracy z PiS. - Co cię skłoniło do zmiany zdania? - pyta.

Czy zamach na Sąd Najwyższy z połamaniem Konstytucji i prawa europejskiego? A może afera GetBack z premierem Morawieckim w tle? I oszukanie wszystkich Polaków bo wszyscy się składamy na to, by zsypać dziurę powstało po Get Backu. Pamiętam Cię Czarku na jednej z demonstracji przeciwko rządom PiS. Co Cię skłoniło, żebyś stał się zwolennikiem władzy, która nie szanuje konstytucji? Co musiało się zdarzyć? Nie chcę wierzyć, że stanowiska w zarządzie może w spółkach Skarbu Państwa? Cokolwiek Tobą kierowało to szkoda Polski.

Przewodniczący Andrzej Jaroch przypomina, że pytania powinny dotyczyć realizacji zadań województwa.

AKTUALIZACJA, godz. 14.11
W imieniu Radnych Koalicji Obywatelskiej radny Wojciech Bochniak zgłasza Marka Łapińskiego na marszałka. To były poseł a wcześniej także m.in. marszałek Dolnego Śląska. - Zorganizował Koleje Dolnośląskie, wybudował most w Łanach i w Brzegu Dolnym. Gwarantuje bardzo dobrą współpracę z prezydentami Dolnego Śląska - argumentuje radny Bochniak.

AKTUALIZACJA, godz. 14.05
Radny Dariusz Stasiak w imieniu klubów radnych Bezpartyjnych Samorządowców i PiS składa kandydaturę Cezarego Przybylskiego na Marszałka Dolnego Śląska. - Od 1990 roku działał w samorządzie - przypomina. - Zaczynał w gminie Warta Bolesławiecka potem w powiecie Bolesławieckim i samorządzie województwa. Wśród wszystkich osób, które tutaj siedzą to jest kandydatura najlepsza - dodaje Stasiak. - Ma zdolność do poszukiwania zgody, kompromisu ze wszystkimi, którzy tego oczekują. Pod wnioskiem o powołanie Przybylskiego na marszałka podpisało się 20 radnych.

AKTUALIZACJA, godz. 13.55 - WICEPRZEWODNICZĄCY SEJMIKU WYBRANI
Wybrane zostały wskazane przez KO, PiS i Bezpartyjnych osoby: Marek Obrębalski, Jerzy Pokój i Andrzej Kredkowski.

AKTUALIZACJA, godz. 13.30
Trzech wiceprzewodniczących sejmiku radni wybiorą w głosowaniu tajnym. Tak samo jak przewodniczącego. Bezpartyjni Samorządowcy zgłosili kandydaturę na wiceprzewodniczącego sejmiku - Marka Obrębalskiego. Koalicja Obywatelska - Jerzego Pokoja, wcześniej dwukrotnie przewodniczącego sejmiku. Kandydatem PiS jest Andrzej Kredkowski, przedsiębiorca z Lwówka Śląskiego.

AKTUALIZACJA, godz. 12.25
Koalicja PiS i Bezpartyjni Samorządowcy uzupełnili porządek obrad dzisiejszej sesji sejmiku. Po wyborze przewodniczącego, będą wybierani wiceprzewodniczący sejmiku, a zaraz potem marszałek, wicemarszałkowie i członkowie zarządu województwa.

AKTUALIZACJA, godz. 12.10 - JEST NOWY PRZEWODNICZĄCY SEJMIKU
W wyborach na przewodniczącego sejmiku zgłoszono dwójkę kandydatów. Koalicja Obywatelska zgłosiła Iwonę Krawczyk a koalicja PiS i bezpartyjnych Samorządowców Andrzeja Jarocha z PiS. Wybory wygrał Andrzej Jaroch. Uzyskał 21 głosów.

AKTUALIZACJA, godz. 11.25
Wniosek o przerwę do 13 grudnia (Marka Łapińskiego) został odrzucony.

AKTUALIZACJA, godz. 11.20
Radny Dariusz Stasiak ( z Bezpartyjnych) zaprzecza, by decyzja o tym kto będzie Przewodniczącym Sejmiku zapadła w Sejmie. Przypomina też Markowi Łapińskiemu, że to PO wprowadziła podatek od kopalin. - Zapisy umowy koalicyjnej będziemy weryfikować przez kilka lat - mówi. - To na wniosek Cezarego Przybylskiego i Roberta Raczyńskiego (czyli radnych Bezpartyjnych Samorządowców) punkt o podatku od kopalin został wycofany z porządku obrad Sejmu. I ma zostać zracjonalizowany. Liczymy, ze do 1 kwietnia temat kopalin zostanie załatwiony.

AKTUALIZACJA, godz. 11.15
Radny Koalicji Obywatelskiej Marek Łapiński prosi o przerwę do 13 grudnia. Apeluje do Bezpartyjnych Samorządowców by jeszcze przemyśleli koalicję z PiS. "Z partią, która jest za centralizacją. Z partią, która jest antysamorządowa".

- Zgłasza wniosek formalny o przerwę w obradach do 13 grudnia - mówił. - Przed nami ważna pięcioletnia kadencja. Przed nami ważne decyzje m.in. Przewodniczącego Sejmiku. Wiemy, że ta funkcja została uzgodniona pomiędzy Bezpartyjnymi Samorządowcami a PiSem. Dowiedzieliśmy się o tym w Warszawie w Sejmie. To niestandardowe, że w Warszawie w Sejmie dowiedzieliśmy się kto będzie marszałkiem.

- Sprawdźcie umowę koalicyjną drodzy koledzy - mówi Łapiński do Bezpartyjnych. Sprawdźcie czy zapowiedzi obniżenia podatku od kopalin zostaną dotrzymane. Do 13 grudnia są trzy posiedzenia Sejmu Sprawdźcie czy przed początkiem roku budżetowego dochodzy budżetu uszczuplone o te 15 procent. Jak nie będą uszczuplone to zapowiedź obniżenia podatku jest tylko grą polityczną.

Będziemy też wiedzieli czy będzie inny projekt uchwalony. O zmianie ustawy o podatku od kopalin. Ta ustawa mówi o dotacji KGHM-u na rzecz wybranych samorządów Dolnego Śląska. Ta ustawa nie mówi o obniżeniu podatku. Tylko o tym, ze 5 procent tego podatku zapłaci KGHM trzem powiatom w drodze darowizny.

Nie ma obniżenia podatku o 15 procent. Nie ma takiego projektu - mówi Łapiński.

AKTUALIZACJA, godz. 10.50
Ogłoszono 10 minut przerwy. - Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii. Szanuję tych ludzi, którzy tu przyszli - powiedział nam w przerwie Michał Bobowiec, jeden z radnych Bezpartyjnych Samorządowców. - Zamierzam wypełnić to co deklarowałem w kampanii wyborczej. Jako klub radnych podjęliśmy trudną decyzję - mówi o koalicji z PiS-em.

AKTUALIZACJA, godz. 10:35
Gdy do ślubowania podchodzą radni Bezpartyjnych Samorządowców stojący z tyłu sali działacz Obywateli RP podnosi do góry tablicę z napisem "Władza minie wstyd zostanie!!!".

AKTUALIZACJA, godz. 10.25
Radni sejmiku składają ślubowanie.

Przed godziną 10.00 gmach Urzędu Wojewódzkiego, pikietowała piątka działaczy Obywateli RP. Sprzeciwiają się zawieraniu przez Bezpartyjnych Samorządowców koalicji z PiS-em. - Nie zawiera się układów ze zdrajcami – mówiła dziennikarzom Ewa Trojanowska. - Ci którzy łamią najwyższe prawa są zdrajcami – dodała. Chwilę później protestujący pojawili się na sali sesyjnej sejmiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 222

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
J23,a dla przyjaciół Janek
Wreszcie ta hołota złodziei z po została bez koryta
P
Podatnik
Przeciez Pinior mial bronic...k****, oszukal...
s
steffi
Wstyd to być idiotą i nie rozumieć zasad demokracji i dlaczego Polacy odebrali władzę folksdojczom.
Za mało czasu minęło od wojny i jeszcze żyją ludzie którzy wiedzą jak się robi szkopską propagandę.
r
rzg
pierzysz facet jakbyś był potłuczonym z PO.
Bezpartyjni weszli w koalicję z kim chcieli.O PO niedługo nikt nie będzie słyszał .
Zastąpi je Nowoczesna i Petru Teraz lub Przedwczoraj
p
p.
Równie dobrze można powiedzieć, że głosujący na bezpartyjnych nie chcieli rządów PO.
p
p.
Akurat tak się składa, że w skład nowej koalicji wchodzi też ekipa która w dużej części (włącznie z Marszałkiem) rządziła w poprzedniej kadencji. Więc jak najbardziej mają prawo do powoływania się na tematy które zaczęli w poprzedniej kadencji.
g
gość
Nowa władza w sejmiku dolnośląskim wylicza czego to ona nie zrobi w tej kadencji. Tylko dziwnym zbiegiem okoliczności jest fakt, że przywołuje zadania, które są już dawno w toku realizacji lub na ukończeniu. Należy się spodziewać więc, że za niedługo odtrąbią sukcesy do których nie mają żadnych praw nie mówiąc już o zasługach w ich realizacji.
Z
Zupełnie poważnie
Niestety wyborcy zapominają bardzo szybko.
P
Przećwiczyli
Spotkania tych z teatru w podziemiu też takie, no ich było z kilkanaście np., ale fotograf tam robił co mógł na pl. Wolności np. Tu się nie postarali, ale nadrobią lajkami na fejsie i będzie czym się szczycić. Ogólnie ludzie sami z siebie zakpili głosując na BS, ale gorzej ci na KO, a gdyby tak zacząć głosować ZA kimś? Mniejsze rozczarowanie. Oby się choć trochę ten układ sił opłacił regionowi, ale poracha za porachą, jak nie jedni to drudzy. Byle nas jaśnie oświeceni z wawy nie odwiedzali za często, boję się wypadków...
K
Kto
Co będzie z obecnymi pracownikami Teatru? Bo jak gończy, co by jednak się nie wyrażać, protestujący się dorwą to i konserwatorom powierzchni nie przepuszczą. Gdzie jest ktoś od uczciwej konkurencji, skoro Zaklejacze zakładają swój teatr, powiedzmy, jakośtambardzoodlegle konkurują z Tpl i bazują na czarnym pr, zniesławianiu aktorów z Polskiego itp? Dyrektorowi się cięgi należą za umowy, choć to żebująca, ale powszechna praktyka ale coś mi się zdaje, że oberwą znów nie ci co powinni :/ A tak ogólnie, chciałabym by tak skrupulatnie patrzono politykom w tym lokalnym na łapy jak dyrektorowi teatru... Arlekin, Stadion, Nfm, spółeczki, parking przy Hali, a to pewnie krople w oceanie...
W
Wera
j.w.
s
szczepanh (d. olek_01)
Bezpartyjni ZDRAJCY - I MÓJ GŁOS ZMARNOWALI , A GDZIE CBA ???
G
Gość
Zgadzam się z twoją wypowiedzią,jesteś Gość! Dodam, że należy przeprowadzić audyt wydanych pieniędzy przez DOKIS oraz wydanych pieniędzy na utrzymywanie TPL Podziemie,którego zadaniem było niszczenie Teatru Polskiego,dyrektora oraz pracowników, którzy pragnęli zrobić porządek po poprzedniku.Odciągali widzów napastując i ubl ubliżając im,trzaskali drzwiami i krzesłami w trakcie spektakli.Celowo byli opłacani-rozliczyć !
P
Pako
Znakomicie!:):)
W
WrocMAN
I nic więcej. Żal, że owi bezpartyjni, tak potraktowali obywateli, którzy na nich zagłosowali. Wiadomym jest, że osoby, które oddały głos na Bezpartyjnych, nie chciały rządów pisu. A tutaj proszę. I niech nie pitolą o wspólnym dobrze, bo się sprzedali, za pisowską ofertę :-/
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie