PILNE: Artiom Łaguta ze Sparty Wrocław indywidualnym mistrzem świata na żużlu!

Jarosław Pabijan
Artiom Łaguta triumfatorem cyklu Grand Prix i indywidualnym mistrzem świata na żużlu! Zawodnik Betardu Sparty Wrocław w kończącej sezon rundzie na toruńskiej Motoarenie zajął czwarte miejsce, ale już po wygranym półfinale zapewnił sobie pierwszy w karierze tytuł najlepszego żużlowca globu. Ze srebra może cieszyć się ustępujący mistrz, Bartosz Zmarzlik. Na podium stanął również Rosjanin Emil Sajfutdinow.

Artiom Łaguta wygrał piątkowy turniej na toruńskiej Motoarenie, po którym miał już dziewięć punktów przewagi w klasyfikacji przejściowej nad drugim Bartosz Zmarzlikiem. Rosjanin zaliczył jednak słabe wejście w sobotnie zawody, zaczynając od zaledwie trzech punktów w trzech pierwszych biegach. 30-latek wygrał dwa ostatnie biegi w fazie zasadniczej, dzięki czemu zdołał ostatecznie awansować do najlepszej ósemki.

Łaguta wygrał pierwszy półfinał, po którym było jasne, że Zmarzlik nie zdoła go już wyprzedzić w klasyfikacji! Jeden z liderów Betardu Sparty Wrocław zapewnił sobie pierwsze w karierze indywidualne mistrzostwo świata, a po minięciu linii mety utonął w objęciach członków swojego teamu.

Triumfatorem sobotnich zawodów okazał się Zmarzlik. Na podium stanęli także Emil Sajfutdinow (który sięgnął po brąz w całym cyklu) i Maciej Janowski.

Łaguta zakończył sezon z dorobkiem 192 punktów. Zmarzlik uzbierał 189 oczek, a Sajfutdinow 149. Miejsce w przyszłorocznym cyklu Grand Prix zapewniła sobie czołowa szóstka klasyfikacji końcowej. Znalazło się w niej dwóch zawodników Betardu Sparty Wrocław – Janowski jest piąty (129), a Tai Woffinden szósty (122).