Piłka ręczna: Zagłębie wygrało pierwszy raz. Niesamowite finisze meczów Chrobrego i Miedzi

Paweł Pluta
Grzegorz Garbacz z Miedzi w ataku na bramkę Warmii Olsztyn
Grzegorz Garbacz z Miedzi w ataku na bramkę Warmii Olsztyn fot. piotr krzyżanowski
Aż do piątej kolejki musieli czekać kibice w Lubinie na pierwsze punkty Zagłębia. Prezes Witold Kulesza zapowiadał, że w przypadku piątej porażki żadnych rozmów już nie będzie przeprowadzał, tylko podejmie konkretne decyzje.

Mimo wszystko sternik Zagłębia w przegraną u siebie ze Stalą Mielec nie wierzył. I słusznie. Nerwów stracił jednak sporo.

Lubinianie znów źle zaczęli mecz ze Stalą, bo po 5 min przegrywali 2:4. W 10 min na prowadzeniu był zespół Jacka Będzikowskiego (6:5). Potem żadnej z drużyn nie udało się wywalczyć większej przewagi. W 40 min Zagłębie przegrywało 17:19, by pięć minut później wygrywać 22:20. Wreszcie w 57 min lubi-nianie wygrywali 28:24. Trzy ostatnie bramki zdobyła Stal, ale gospodarze grali już nawet w czwórkę (w sumie mieli 22 min kar, przy 8 min gości).

Także zespół Chrobrego wystawił swych kibiców na ciężką próbę w pojedynku z Nielbą Wągrowiec. Goście prowadzili niemal przez cały mecz (w 13 min już 6:3). W drugiej połowie także gra nie układała się po myśli gospodarzy (przegrywali m.in. 15:18). Głogowianie zaskoczyli dopiero w końcówce spotkania, a na prowadzenie wyszli dopiero w ostatniej minucie. Nielba miała jeszcze szansę na wyrównanie, ale z pojedynku sam na sam z Przemysławem Krajewskim zwycięsko wyszedł bramkarz Chrobrego Sebastian Zapora.

Bramkarz był też bohaterem pojedynku Siódemki Miedzi Legnica z Warmią Olsztyn. W tym wypadku mowa o Lechu Kryńskim, który zaliczył aż dwadzieścia udanych interwencji. Sam mecz był niezwykle wyrównany, a na tablicy wyników najczęściej widniał remis. Goście z Olsztyna byli na prowadzeniu po raz ostatni w 41 min (15:14). Gdy w 50 min Miedź wygrywała już 20:17, wydawało się, że będzie już z górki. W 54 min znów był remis po 21. Na dwie minuty przed końcem legniczanie wygrywali 23:22. Oba zespoły próbowały jeszcze zmienić rezultat, ale jednobramkowe zwycięstwo stało się udziałem Miedzi.

Chrobry Głogów - Nielba Wągrowiec 30:29 (14:15)
Chrobry: Zapora, Stachera, Kapela - Piętak 7, Różański 2, Bednarek 2, Żak, Świtała, Mochocki 5, Kuta, Fogler, Płaczek 6, Wysokiński 1, Czekałowski, Ścigaj 7.

Siódemka Miedź Legnica - Warmia Olsztyn 23:22 (11:10)
Miedź: Kryński, Banisz - Paluch 3, Koprowski 3, Garbacz 4, Skrabania 4, Czuwara 3, Piwko 1, Świątek 3, Kokoszka 2, Wita, Brygier.

Zagłębie Lubin - Stal Mielec 28:27 (14:13)
Zagłębie: Malcher, Świrkula - Stankiewicz 5, Gumiński 2, Rosiak, Kużdeba 2, Paweł Adamczak, Fabiszewski 2, Kozłowski, Szymyślik 7, Piotr Adamczak 6, Obrusiewicz 4, Kieliba, Orzłowski.
PGNiG Superliga mężczyzn
Pozostałe wyniki 5. kolejki: Azoty Puławy - Orlen Wisła Płock 19:19 (9:9), Vive Targi Kielce - MMTS Kwidzyn 39:22 (21:13) - awansem. Powen Zabrze - Jurand Ciechanów 26:24 (12:15).

1. Vive Targi Kielce 5 10 191-123
2. Orlen Wisła Płock 5 9 158-115
3. Azoty Puławy 5 8 121-105
4. Chrobry Głogów 5 8 133-132
5. Miedź Legnica 5 6 129-141
6. MMTS Kwidzyn 5 4 124-135
7. Powen Zabrze 5 4 116-121
8. Stal Mielec 5 3 133-146