Piłka ręczna: Zagłębie straciło tytuł na rzecz Vistalu

Paweł PlutaZaktualizowano
Zrozpaczone zawodniczki KGHM Metraco Zagłębia Lubin, po przegranym finale z Vista Łączpolem Gdynia Piotr Krzyżanowski
W piątym, decydującym meczu finału play-off PGNiG Superligi KGHM Metraco Zagłebie Lubin przegrało u siebie z Vistalem Łączpolem Gdynia 25:26 (16:14). Zespół z Gdyni po raz pierwszy w historii sięgnął po tytuł mistrza Polski.

Nie tak to wszystko miało wyglądać. Mistrzynie Polski - KGHM Metraco Zagłębie Lubin straciły wczoraj tytuł na rzecz Vistalu Łączpolu Gdynia, który po złoty medal sięgnął po raz pierwszy w historii klubu.
Kurnik, czyli jak mówi o hali SP nr 14 trenerka Zagłębia Bożena Karkut, pękał wczoraj w szwach. Niewielkie trybun sali przy ul. Norwida mogą oficjalnie pomieścić ok. 450 osób. Ilu ścisnęło się ich w środowy wieczór, naprawdę trudno doprawdy zliczyć. Spora część kibiców, siedzących w pierwszym rzędzie miało nogi tuż przy lub już na boisku.
Wynik finału otworzył zespół z Gdyni, ale już chwilę później Zagłębie wygrywało 2:1. Kiedy jedna z drużyn wychodziła na prowadzenie, druga odpowiadała natychmiast wyrównaniem. I tak przez pierwsze trzydzieści minut. Dopiero w ostatnich sekundach pierwszej połowy mistrzynie Polski wyszyły po raz pierwszy na dwubramkowe prowadzenie (16:14).
Serca kibiców Zagłębia zamarły, kiedy w 10 minucie świetnie spisująca się w dotychczasowych meczach finałowych Monika Maliczkiewicz otrzymała czerwoną kartkę. Dodajmy, że w myśl nowych przepisów jak najbardziej słusznie, bo bramkarka z Lubina sfaulowała biegnącą tyłem w kontrataku Katarzynę Koniuszaniec. Między słupkami stanęła wówczas Izabela Czarna i zmieniała się z Natalią Cwirko. Na szczęście mistrzynie Polski doskonale radziły sobie grając w osłabieniu (w pierwszej odsłonie 4 minuty).
Zaraz po przerwie lubinianki osiągnęły trzybramkową przewagę (17:14) i w 36 minucie 19:16. Wydawało się, że będzie już tylko lepiej. Niestety cztery bramki z rzędu zdobyły gdynianki, w tym jedną grając w osłabieniu i w 43 minucie wygrywały 20:19. Wówczas dwie zawodniczki Vistalu powędrowały na ławkę kar. Nie wytrzymał nerwowo duński trener gości Thomas Orneborg i po jego ukaraniu, zespół z Gdyni grał przez dwie minuty tylko trzema zawodniczkami w polu. Wykorzystały to lubinianki i w 46 minucie wygrywały 22:20. Chwilę później kary otrzymały zawodniczki Zagłębia i znów mieliśmy remis po 22. W 51 minucie mistrzynie Polski wygrywały 24:22, ale ponownie musiały grać w podwójnym osłabieniu, no i zrobiło się 24:24 (55 min).
Końcówka to już seria błędów. Piłka wypadała zawodniczkom obu drużyn z rąk. Te wojnę nerwów lepiej wytrzymały gdynianki. W 58 minucie o czas poprosiła Bożena Karkut. Po wznowieniu sędziowie uznali, że Kinga Byzdra nie była faulowana i Łączpol zdobył bramkę z kontry. Jednak Zagłębie doprowadziło do remisu po 25. Na minutę przed końcem o czas poprosił Thomas Orneborg. Chwilę później piłka znalazła się w rękach lubinianek. Na rzut zdecydowała się Karaolina Semeniuk-Olchawa, ale Małgorzata Gapska wybroniła. 20 sekund przed końcową syreną na prowadzenie znów wyszła ekipa z Gdyni. Zagłębie walczyło do końca, ale rzut rozpaczy zatrzymał się na poprzeczce Łączpolu i to ten zespół został nowym mistrzem Polski.
- Zabrakło tylko szczęścia - powiedziała po spotkaniu Bożena Karkut, kiedy jej podopieczne odbierały srebrne medale.