Piłka ręczna: Metraco wygrywa, KPR-y postraszyły faworytów

Michał Rygiel
Małgorzata Trawczyńska po złamaniu ręki do gry wróci najwcześniej za półtora miesiąca MKS Zagłębie Lubin
Ważne punkty Metraco Zagłębia, optymistyczne rezultaty w Jeleniej Górze i Kobierzycach - tak wyglądała 14. kolejka PGNiG Superligi na Dolnym Śląsku

Choć tylko Metraco Zagłębie wygrało swój mecz w 14. kolejce PGNiG Superligi kobiet, weekend w wykonaniu dolnośląskich drużyn trzeba uznać za udany.

Zacznijmy od Lubina, gdzie podopieczne Bożeny Karkut powtórzyły scenariusz z pierwszej rundy sezonu. Na parkiecie przegrały z Vistalem i Pogonią Balticą (drugi mecz potem zweryfikowano jako walkower na korzyść Zagłębia), żeby w trzeciej kolejce pokonać Energę AZS Koszalin. Nie inaczej było tym razem.

Miedziowe w pierwszej połowie toczyły wyrównany pojedynek ze swoimi rywalkami. Cieniem na tej odsłonie położyła się kontuzja Małgorzaty Trawczyńskiej.

Młoda skrzydłowa Zagłębia w 17. minucie niefortunnie upadła na parkiet, a diagnoza była brutalna - złamana kość łokciowa i promieniowa z przemieszczeniem. Trawczyńska pojechała do szpitala, a jej koleżanki walczyły dalej.

W drugiej odsłonie grę lubinianek napędzała obrona. Świetne zawody rozgrywały się bramkarki Zagłębia - Monika Maliczkiewicz i Monika Wąż, a zawodniczki z pola dobrze pracowały w defensywie. Efekt? Więcej szybkich kontrataków i powiększanie przewagi. Na pięć minut przed końcem piłkarki z Lubina prowadziły siedmioma bramkami, a nieco mniejszą przewagę bezpiecznie dowiozły do ostatniej syreny i dwa punkty zostały w Lubinie.

Bardzo blisko sensacji było w Jeleniej Górze, gdzie miejscowy KPR podejmował AZS Łączpol AWFiS Gdańsk, siódmą obecnie drużynę Superligi.

Jeleniogórzanki szybko wyszły na niespodziewane prowadzenie. Zaledwie 17-letnia skrzydłowa KPR-u w pierwszych minutach spotkania rzuciła trzy bramki z rzędu. Gdańszczanki były w szok, dopiero po pierwszym kwadransie wyrównały stan meczu. Taki stan rzeczy utrzymał się do przerwy.

Wraz z upływem czasu tradycyjnie odpowiedzialność za ofensywę drużyny Tomasza Konitza wzięły Sabina Kobzar i Joanna Załoga. Dzięki ich trafieniom KPR cały czas był w grze. W drugiej odsłonie, choć AZS prowadził trzema bramkami, gospodynie potrafiły wyrównać i na pięć minut przed końcem na tablicy wyników był remis. Jednak ostatnie chwile należały do drużyny gości, która uciekła spod topora.

Podobne emocje były w Kobierzycach. Prowadzony przez Tomasza Folgę KPR napędził sporo strachu wyżej notowanemu Startowi Elbląg. Tam po kwadransie gospodynie prowadziły trzema bramkami, czego nie spodziewali się chyba najbardziej optymistycznie nastawieni kibice beniaminka Superligi. Elblążanki zdołały się jednak otrząsnąć, w czym niewątpliwie pomogły im kary dla zespołu KPR-u. Do przerwy Start prowadził jedną bramką.

W drugiej połowie różnicę zrobiła dobra defensywa drużyny gości. Parę udanych interwencji zamienionych na łatwe bramki po kontrze i choć ofensywa kobierzyczanek nie funkcjonowała źle, nie udało się odrobić strat.

Trzeba bardzo optymistycznie patrzeć na nadchodzące kolejki. KPR Jelenia Góra będzie faworytem meczu z Olimpią-Beskid, zaś KPR Kobierzyce nie jest bez szans przeciwko Łączpolowi. Metraco Zagłębie powinno zaś stoczyć ciekawe starcie ze Startem Elbląg.

Metraco Zagłębie Lubin - Energa AZS Koszalin 26:21 (12:11)

Zagłębie: Maliczkiewicz, Wąż - Grzyb 4, Załęczna 2, Semeniuk, Mączka 3, Buklarewicz 1, Milojević 2, Ważna, Wiertelak 4, Marić 3, Jochymek 1, Belmas, Trawczyńska 1, Ma
lta 5.
Energa AZS: Kowalczyk, Wiercioch - Michałów 1, Roszak 4, Stasiak 6, Budnicka, Tracz 1, Domaros, Kaczanowska, Błaszczyk 3, Nestsiaruk 3, Izak, Sądej 3, Piwowarczyk.

KPR Jelenia Góra - AZS Łączpol AWFiS Gdańsk 30:32 (15:15)

KPR: Ciesiółka, Filończuk - Bielecka 1, Bilenia 4, Tomczyk 2, Kobzar 9, Załoga 9, Jasińska 1, Kanicka, Janas 4.
AZS: Chojnacka, Kajumowa - Stachowska 6, Mazurek 4, Siódmiak 6, Kalska 8, Górna 5, Cirjan, Skonieczna, Tomczyk, Masna 3.

KPR Kobierzyce - Kram Start Elbląg 26:31 (15:16)

KPR: Demiańczuk, Słota - Skalska 3, Mączka 8, Wesołowska 2, Wojda 1, Łuczkowska, Kaźmierska 1, Łyszczyk, Szymańska 5, Bartkowska, Linkowska 3, Daszkiewicz 3, Walczak, Michalak 2.
Start: Szywerska, Powaga - Dankowska 7, Lisewska 7, Jędrzejczyk 5, Waga 4, Muchocka 2, Gerej 2, Andrzejewska 2, Kwiecińska 1, Świerżewska 1, Balsam, Hawryszko, Grobelska, Stokłosa, Szopińska.

Pozostałe mecze: Piotrcovia Piotrków Tryb. - Olimpia-Beskid Nowy Sącz 31:20 (15:6), Vistal Gdynia - Pogoń Baltica Szczecin 27:19 (13:7), MKS Selgros Lublin - UKS PCM Kościerzyna 38:20 (17:9).

Następna kolejka (28-29.01):
UKS Kościerzyna - Vistal, Selgros - Piotrcovia, KPR Jelenia Góra - Olimpia-Beskid, AZS Łączpol - KPR Kobierzyce, Start - Metraco Zagłębie, Energa AZS - Pogoń Baltica.

64. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca i Trenera Dolnego Śląska - AKTUALNE WYNIKI: