Piłka ręczna. Kram Start Elbląg - Metraco Zagłębie Lubin 21:21 k. 2:3 (12:11)

Michał Rygiel, JG
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne fot. Paweł Relikowski
Kibice Metraco Zagłębia Lubin muszą mieć ostatnio mocne nerwy. Ich drużyna w Elbląga znów potrzebowała rzutów karnych, by zejść z boiska z tarczą. Szczypiornistki Bożeny Karkut po regulaminowym czasie gry remisowały z Kramem Startem Elbląg 21:21, lecz w karnych były skuteczniejsze (3:2). Tym samym nadal pozostały wiceliderem PGNiG Superligi Kobiet.

Lubinianki od początku miały problemy ze zdobywaniem bramek, utrzymując się w meczu za pomocą swojej defensywy. Podopieczne Bożeny Karkut często łapały kary, ale nawet w osłabieniu Zagłębie nie pozwoliło Startowi na zbudowanie przewagi. W pierwszych minutach impuls wicemistrzyniom Polski dawała Małgorzata Mączka, która mocnymi rzutami z drugiej linii pokonywała Sołomiję Szywerską.

Pomimo błędów w ataku Zagłębia to właśnie ten zespół pierwszy wyskoczył na dwubramkowe prowadzenie, dzięki dwóm bramkom Adrianny Górnej na tablicy wyników było 8:6. Chyba mało kto spodziewał się, że będzie to ostatnia przewaga lubinianek do końca meczu, a jednak po czasie dla Andrzeja Niewrzawy inicjatywę przejęły elblążanki. Indywidualne akcje Hanny Jaszczuk były trudne do zatrzymania przez obronę Zagłębia, a do tego dobrą dyspozycję rzutową prezentowała reprezentantka Polski - Sylwia Lisewska, która nie myliła się z rzutów karnych.

Po przerwie wciąż przeważały gospodynie, a lubiniankom mecz zaczynał wymykać się spod kontroli. Druga połowa należała do bramkarek, zarówno Szywerska, jak i Monika Wąż prezentowały bardzo wysoką skuteczność interwencji i zwłaszcza obrony tej drugiej były kluczowe dla losów spotkania. Bramkarka Metraco parę razy uratowała swoje koleżanki od powiększenia deficytu do zbyt dużych rozmiarów.

Na dziesięć minut przed końcem Start prowadził trzema bramkami, ale wtedy do akcji wkroczył duet Pielesz-Mączka, który rozrywał obronę elblążanek celnymi próbami. Zagłębie w ostatniej minucie wróciło do gry, ale to gospodynie miały w rękach piłkę meczową. Ta powędrowała oczywiście do Lisewskiej, która jednak atomowym rzutem trafiła w poprzeczkę. Zagłębie stanęło przed szansą na rozstrzygnięcie tego spotkania w regulaminowym czasie gry, lecz ostatnia akcja kompletnie nie wyszła zespołowi prowadzonemu przez Bożenę Karkut.

Konkurs rzutów karnych należał do bramkarek Zagłębia - Monika Wąż i Monika Maliczkiewicz wybroniły próby szczypiornistek Startu i dały swojej drużynie zwycięstwo. To jednak nie może w pełni satysfakcjonować lubinianek, bo straciły one odrobiony w świętej wojnie punkt do Perły Lublin i znów mają 10 oczek straty.

Kram Start Elbląg - Metraco Zagłębie Lubin 21:21 k. 2:3 (12:11)
Start:
Powaga, Szywerska - Choromańska, Świerczek, Waga 5, Jędrzejczyk 3, Dorsz 2, Kwiecińska, Kozimur, Szynkaruk, Lisewska 9/4, Stokłosa, Świerżewska, Jaszczuk 2
Karne: 4/4

Zagłębie: Wąż, Maliczkiewicz - Grzyb 3/1, Mączka 5, Semeniuk, Trawczyńska 1, Buklarewicz 1, Rosińska, Górna 3/2, Piechnik, Jochymek, Belmas, Pielesz 7/1, Milojević 1
Karne: 4/6

Pozostałe mecze: MKS Perła Lublin - GTPR Gdynia 25:24 (11:16), SPR Pogoń Szczecin - Energa AZS Koszalin 21:26 (9:14), Piotrcovia Piotrków Tryb. - UKS PCM Kościerzyna 29:38 (16:23), Korona Handball Kielce - KPR Ruch Chorzów 20:22
(13:10), KPR Jelenia Góra - KPR Kobierzyce 21:21 (11:11, k. 0:3).