Piłka ręczna: Do Londynu przez Hiszpanię. Duńczycy mistrzami Europy

Paweł Pluta
Dania pokonała Serbię w finale mistrzostw Europy. Polacy zagrają w kwalifikacjach olimpijskich.

Polscy piłkarze ręczni będą walczyć z Hiszpanami, Serbami i Algierczykami o udział w igrzyskach olimpijskich. Turniej kwalifikacyjny z udziałem tych czterech reprezentacji zostanie rozegrany w dniach 6-8 kwietnia w Hiszpanii. Przepustki do Londynu wywalczą dwa najlepsze zespoły.
Szansę na grę w turnieju olimpijskim zawdzięczamy Duńczykom, którzy wczoraj pokonali Serbów 21:19 w finale mistrzostw Europy. Tylko ich wygrana przedłużyła nadzieje Polaków na grę w Londynie, gdyż Dania zwolniła miejsce w turnieju kwalifikacyjnym, wywalczone w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Szwecji. Tam podopieczni trenera Bogdana Wenty zajęli ósme miejsce - pierwsze niepremiowane awansem do kwalifikacji. Duńczycy jako złoci medaliści mistrzostw kontynentu zapewnili sobie bezpośredni awans na igrzyska w Londynie. W turnieju olimpijskim (28.07-10.08) miejsca mają już także zagwarantowane: Wielka Brytania (gospodarz), Francja (mistrz świata), Tunezja (mistrz Afryki), Argentyna (mistrz igrzysk panamerykańskich), Korea Płd. (zwycięzca azjatyckiego turnieju kwalifikacyjnego). Pozostałe sześć zespołów wyłonią właśnie turnieje kwalifikacyjne. Oprócz tego, w którym zagrają Polacy, jeden zostanie rozegrany w Szwecji(z udziałem gospodarzy, Węgier, Brazylii i Macedonii), a drugi w Chorwacji (gospodarze, Islandia, Japonia, Dominikana).

Wczoraj reprezentacja Polski poznała też rywala w rundzie play-off eliminacji mistrzostw świata, które w 2013 roku odbędą się w Hiszpanii. Mieliśmy dużo szczęścia, bo mogliśmy trafić m.in. na: Czechy, Norwegię, Rosję czy Słowację. Nas los skojarzył z Litwą, z którą zagramy na wyjeździe 9 lub 10 czerwca 2012 roku, a rewanż odbędzie się tydzień później w Polsce. Na MŚ w 2013 roku pojedzie lepszy zespół z tego dwumeczu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Polska stara się o organizację mistrzostw Europy w 2016 roku. Naszymi rywalami są Chorwacja i Norwegia, a gospodarza poznamy w czerwcu tego roku.

Wróćmy jeszcze do zakończonych wczoraj mistrzostw Europy w Serbii. Finałowy pojedynek w Beogradskiej Arenie oglądało 20 tysięcy widzów. W składzie Serbów zabrakło Darko Sesuma, który podczas piątkowego półfinału z Chorwacją został trafiony ostrym przedmiotem rzuconym z trybun. Ten chuligański wybryk omal nie zakończył się utratą oka zawodnika, który na co dzień jest kolegą klubowym Karola Bieleckiego. Gospodarze ME ani razu nie wyszli na prowadzenie w tym pojedynku, a przypomnijmy, że w rozgrywkach grupowych pokonali Duńczyków 24:22. Finał był jednak bardzo wyrównany, a jeszcze na 5 minut przed końcem Serbowie przegrywali tylko 18:19.
Polakom, którzy zajęli na ME 9. miejsce, pozostaje satysfakcja, że w Serbii pokonali Danię 27:26.

Finał mistrzostw Europy: Dania - Serbia 21:19 (9:7)

Mecz o 3. miejsce: Chorwacja - Hiszpania 31:27 (13:12)