Piłka nożna: Miedź - Chroby 1:1 (ZDJĘCIA, RELACJA)

Mateusz Różański, Paweł Witkowski, JG
W sportowym życiu każdego miasta przychodzi taki dzień, że wszystko, od świtu do zmierzchu, upływa pod znakiem jednego - meczu derbowego. Tak było w sobotę w Legnicy. Pierwszą oznakę piłkarskiego święta dało się słyszeć już około godziny 10:00, kiedy to na dworcu pojawili się kibice Śląska. Chóralne śpiewy zwiastowały, że za kilka godzin odbędzie się najważniejszy mecz sezonu.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z MECZU MIEDŹ - CHROBRY

Na pół godziny przed pierwszym gwizdkiem trybuny stadionu przy Orła Białego zapełniały się kibicami ubranymi na niebiesko. Po przeciwległej stronie zasiadło ponad 700 kibiców Chrobrego.
Obie drużyny spotkały się po raz 44. Dotychczas zdecydowanie lepiej radzili sobie legniczanie, którzy z tarczą wracali 18 razy. Głogowianom ta sztuka udała się 9-krotnie.

Zawodnicy rozpoczęli dość ospale, ale rekompensowała to znakomita oprawa spotkania, choć i tutaj można było mieć zastrzeżenia. - Jeśli nie liczyć chamskich przyśpiewek, mecz stał na pierwszoligowym poziomie - mówił na pomeczowej konferencji Bogusław Baniak.
Pierwszą okazję do zmiany rezultatu legniczanie mieli już w 6 minucie. Z 14 metrów, niczym z armaty, huknął Hempel, ale jego strzał wybronił świetnie dysponowany tego dnia Augustyn. Kilka minut później tej samej sztuki próbował Zakrzewski, ale i tym razem górą okazał się golkiper gości.
Do głosu doszli w końcu głogowianie. Bledzewskiego usiłował najpierw pokonać Hałambiec, a chwilę później Bukraba. Obie próby spełzły jednak na niczym. Wynik remisowy utrzymał się do przerwy.

- Rozegraliśmy znakomitą pierwszą połowę, zabrakło tylko bramki, która mogłaby nas przybliżyć do zwycięstwa - powiedział kapitan legniczan Kamil Hempel.
Gdy sędzia rozpoczynał drugą część gry, jeszcze nie wszyscy zajęli swoje miejsca, a już kilkadziesiąt sekund później padła pierwsza bramka. Fantastycznym uderzeniem popisał się Bukraba. Kibice przyjezdni eksplodowali. To nie podłamało jednak legniczan, którzy starali się jak najszybciej odrobić straty. W 58 minucie Zakrzewski uderzył w poprzeczkę i gdy wydawało się, że defensorzy gości zażegnają niebezpieczeństwo, do piłki najwyżej wyskoczył filigranowy Nowacki i umieścił ją w siatce. Był remis 1:1.

Kolejne strzały legniczan mijały bramkę lub padały łupem Augustyna. Również zawodnikom Chrobrego nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Mecz zakończył się remisem 1:1.

Potknięcia drużyn walczących o awans nie wykorzystał lider II ligi GKS Tychy, który podzielił się punktami z Górnikiem PWSZ Wałbrzych. Przed takim meczem trenerzy niżej notowanych drużyn remis braliby w ciemno. Czy Robert Bubnowicz uważa podobnie? - Nie. Walczyliśmy o zwycięstwo. Ta liga jest na tyle wyrównana, że przy dobrej dyspozycji można wygrać z każdym - mówił po spotkaniu szkoleniowiec biało-niebieskich. - Czuję lekki niedosyt. Może nie mieliśmy wielu klarownych sytuacji, ale to my częściej przebywaliśmy z piłką na połowie rywali i to my częściej zagrażaliśmy ich bramce - dodał.

Górnicy nie zaznali u siebie porażki od 5 kolejnych spotkań. Obecnie z 12-punktową stratą do GKS-u zajmują 10. miejsce. Aż ciężko uwierzyć, że zespół, z którym tyszanie remisują, a przy tym cieszą się, że nie przegrali, na początku sezonu zaliczył 4 porażki z rzędu, a pozycja trenera Bubnowicza była mocno zagrożona. - Bardzo żałuję tego początku rozgrywek, ale czasu już nie wrócę. Cieszę się, że potrafiliśmy dobrze zareagować. Pamięta się chwile dobre i złe. Dlatego jestem wdzięczny, że zarząd mi zaufał. Teraz staramy się nadrabiać stracone punkty - mówił Bubnowicz.

Kolejnym rywalem jego drużyny będą Czarni Żagań. - Znam ten zespół bardzo dobrze. To trudny rywal. Zmiana trenera Czarnym dobrze zrobiła, spisują się teraz całkiem przyzwoicie. Postaramy się jednak nie zawieść naszych kibiców, których czeka ostatni mecz w Wałbrzychu w tym roku - mówił szkoleniowiec.

Nowym sternikiem ekipy z Żagania jest Romuald Szukiełowicz, który zastąpił Janusza Kudybę. Jego zespół pod wodzą "nowej miotły" zdobył 14 pkt w 7 meczach. Spotkanie z Czarnymi w sobotę (g. 13).

Miedź Legnica - Chrobry Głogów 1:1 (0:0)
Bramki: Marcin Nowacki 58 - Michał Bukraba 46.
Sędziował: Szymon Lizak (Poznań).
Widzów: 4200.
Miedź: Bledzewski - Starosta, Paszliński, WoźniczkaI, Zasada - Gawlik, Nowacki, GaruchI(79 Feciuch), Madejski, Hempel (62 KajcaI) - Zakrzewski.
Chrobry: Augustyn - Ziemniak, Michalec, Suchecki, Samiec - BukrabaI, Hałambiec (41 Stasiak), NiedźwiedźI(68 Machaj), Kaczmarek (90 Filbier) - Wan, Grzybowski (86 Sylwestrzak).

Górnik PWSZ Wałbrzych - GKS Tychy 0:0
Górnik: Jaroszewski - D. Michalak, WojtarowiczI, WepaI, SawickiI - Rytko, FojnaI, Morawski, G. Michalak - Zinke (67 Moszyk), Maciejak.
GKS: Struski - ObrobińskiI, BalulI, KopczykI, LesikI- Kupczak, Czupryna (46 BizackiIBabiarz, Małkowski (78 Furczyk) - Szczęsny, Folc (84 Sobczak).

II liga - grupa zachodnia - Pozostałe mecze 18. kolejki:

Czarni Żagań - MKS Kluczbork 2:1 (Grzegorz Dorobek 47, Maciej Kononowicz 52 - Rafał Wodniok 68),
Bałtyk Gdynia - Tur Turek 0:1 (Paweł Adamiec 90 karny),
Nielba Wągrowiec - Ruch Zdzieszowice 1:1 (Jacek Figaszewski 44 - Mariusz Kapłon 45),
Zagłębie Sosnowiec - Elana Toruń 1:2 (Adrian Marek 50 - Radosław Mikołajczak 44, Damian Sędziak 62),
Chojniczanka Chojnice - Energetyk ROW Rybnik 1:1 (Kacper Tatara 72 - Dawid Gajewski 45),
Jarota Jarocin - Calisia Kalisz 3:1 (Damian Nawrocik 31, Sebastian Kamiński 63, Damian Pawlak 88 - Szymon Matuszewski 78),
Bytovia Bytów - Raków Częstochowa 1:1 (Łukasz Kłos 49 - Krzysztof Napora 15).

1. GKS Tychy 18 35 28-10
2. Miedź Legnica 18 33 30-13
3. Chrobry Głogów 18 33 26-22
4. Chojniczanka Chojnice 18 33 39-27
5. Elana Toruń 18 32 29-23
6. Bytovia Bytów 18 31 26-25
7. Jarota Jarocin 18 27 25-20