Piłka nożna: Miasto dało gwarancje Śląskowi na 16 mln zł

  Piłka nożna: Miasto dało gwarancje Śląskowi na 16 mln zł

  Jakub Guder, Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Piłka nożna: Miasto dało gwarancje Śląskowi na 16 mln zł

  ©Tomasz Hołod

  W sobotę o godz. 9.30 spotkała się Rada Nadzorcza Śląska Wrocław. Przełomu nie było. Najważniejsze jest to, że miasto przekazało prezesowi klubu gwarancje finansowania WKS-u w tym roku na poziomie 16 mln zł. W wydanym oświadczeniu podpisanym przez Włodzimierza Patalasa czytamy także, że klub może domagać się odszkodowania na niewybudowanie przez Polsat Nieruchomości galerii handlowej.
  Piłka nożna: Miasto dało gwarancje Śląskowi na 16 mln zł

  ©Tomasz Hołod

  - Spotkanie przebiegło bardzo spokojnie, w miłej, konstruktywnej atmosferze. Myślę, że w przeciągu tygodnia wszystko powinno się rozstrzygnąć, ale nie mogę nic więcej powiedzieć, bo jestem jedynie pełnomocnikiem i muszę stanowisko miasta przekazać właścicielowi - powiedział po wyjściu z biura Włodzimierza Patalasa mec. Józef Birka przedstawiciel Zygmunta Solorza-Żaka.

  W wydanym po spotkaniu oświadczeniu czytamy, że miasto uważa iż nie można wiązać oddania nakładów poniesionych przez Polsat Nieruchomości w związku pracami na działce obok Stadionu Miejskiego, z wykupieniem 51 proc udziałów Solorza za 8,7 mln zł.

  - My teraz czekamy na odpowiedź, czy te akcje zostaną nam sprzedane i ewentualną wizytę u notariusza.
  Mamy zabezpieczone w budżecie pieniądze na ten cel - powiedział Patalas. Jednocześnie podkreślił, że miasto dało gwarancje klubowi w wysokości 16 mln zł, dzięki którym WKS zapewne otrzyma licencję na grę w kolejnym sezonie i spokojnie będzie mógł funkcjonować do końca roku.

  Skąd ta kwota? 4 mln zł klub już dostał z budżetu przeznaczonego na promocję miasta, kolejne 2 mln zł dostanie w ten sam sposób. Dodatkowo w budżecie miasta na ten rok zapisane jest 10 mln zł na podniesienie kapitału spółki. Bez zgody drugiego właściciela w ten sposób nie można jednak tej kwoty przekazać, więc zapewne zostanie przeksięgowana i również przekazana jako środki na promocję.

  - Owszem mówiłem, że przelane ostatnie dwa miliony złotych, to ostatnia kwota, ale klub jest w bardzo złej sytuacji - stwierdził Patalas, ale zaznaczył jednocześnie, że nie dopuszcza upadku Śląska.

  W wydanym po spotkaniu oświadczeniu miasto nie zaprzecza, że spółka Polsat Nieruchomości poniosła pewne koszty dotyczące z pracami na działce obok stadionu, ale zaznacza jednocześnie, że część tych prac obniżyła wartość nieruchomości. W piśmie czytamy także, że Śląsk może domagać się "odszkodowania za niezrealizowanie inwestycji" od Polsatu, a Polsat wszelkie rozliczenia powinien robić z klubem, nie z miastem.

  Na spotkaniu obecny był także prezes WKS-u Piotr Waśniewski. Spotkania komentować jednak nie chciał.
  - Poprosiłem pana prezesa, żeby w najbliższym czasie przedstawił wszystkie zobowiązania spółki - stwierdził Patalas.

  Kilka dni temu Józef Birka stwierdził, że Solorz dogadał się już z Rafałem Dutkiewiczem w sprawie odsprzedania swoich udziałów Śląska. Warunkiem miało być sprzedanie działki i oddanie zainwestowanych w nią pieniędzy - ok. 20 mln zł.
  - Nie było takiej umowy - powiedział dziś Patalas.

  OŚWIADCZENIE

  1. Struktury własności spółki "Śląsk Wrocław S.A." i procesu zbywania/nabywania akcji nie należy wiązać z rozliczeniami nakładów poniesionych na działkach: 4/2, 8/5, 54/11 o łączej powieszchni 6,6223 ha u zbiegu ulicy Królewieckiej i Alei Ślaska.

  2. Inwestycja, która miała się dokonać na wyżej wymienionych działkach jest opisana umową pomiędzy Śląskiem Wrocław oraz Polsatem Nieruchomości. Miasto nie jest stroną tej umowy.

  3. Powyżej przywołana umowa gwarantuje Śląskowi Wrocław:
  a) odszkodowanie ze strony Polsatu Nieruchomości w wypadku niezrealizowania inwestycji
  b) uniknięcie jakichkolwiek roszczeń dotyczących nakładów poniesionych przez Polsat Nieruchomości (w sytuacji, kiedy inwestycja nie zostanie zrealizowana).

  4. Miasto nie przeczy, że Polsat Nieruchomości poniósł pewne nakłady na omawianym gruncie. Pragniemy jednak stwierdzić, że:
  a) nie wszystkie z tych nakładów podnoszą wartość działek, niektóre z nich mogą tę wartość obniżyć (poprzez zmianę gęstości gruntu i stosunków wodnych)
  b) żaden z poniesionych przez Polsat Nieruchomości wydatków nie został udokumentowany protokołem odbioru, kosztorysem powykonawczym, czy fakturą (nieznany jest zatem stan rzeczywistych płatności)
  c) nakłady mają charakter wzajemny, bowiem w trakcie gdy Polsat Nieruchomości zajmował się przygotowywaniem inwestycji na opisanych działkach wystąpiły znaczne szkodydrogowe i budowlane - wynikające z nienależycie prowadzonej inwestycji - usunięcie których (bądź też zabezpieczenie przed nimi) - kosztowało miasto kilka milionów złotych

  5. Ewentualne wykonanie nakładów poniesionych przez Polsat Nieruchomości może mieć jedynie charakter rozliczenia i musi uwzględnić poniżej przywołane kwestie:
  a) odszkodowanie ze strony Polsatu Nieruchomości na rzecz Śląska Wrocław S.A.
  b) wcześniejsze zrzeczenie się przez Polsat Nieruchomości prawa do dochodzenia nakładów
  c) ekspertyzę dotyczącą tego, które z nakładów rzeczywiście podniosły wartość działek
  d) udokumentowania płatności związanych z tymi nakładami (podpunkt c)

  6. Zgodnie z umowami i stanem rzeczywistym rozliczenie to przebiegać powinno pomiędzy Polsatem Nieruchomości a Śląskiem Wrocław S.A.

  7. Miasto Wrocław po dokonaniu sprzedaży działek będzie gotowe do ewentualnych negocjacji ze Śląskiem Wrocław S.A. Sprzedaż działek jest warunkiem koniecznym w pisywanym procesie. (...)

  8. Miasto nie jest gotowe sprzedać Polsatowi opisywanego gruntu w procedurze bezprzetargowej.


  ZOBACZ KONIECZNIE:
  JÓZEF BIRKA: ZA SOLORZA ŚLĄSK ODNIÓSŁ NAJWIĘKSZE SUKCESY
  RADNI PO: POŁĄCZMY ŚLĄSK ZE SPÓŁKĄ WROCŁAW 2012

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (175)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale ma wstrętny ryj!!!!

  mafia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Typowy ryj polaka!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MY CHCEMY

  WLASCICIELA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  KTORY ZBUDUJE DRUZYNE A NIE SKNERE KTORY MA WEZA W KIESZENI
  KTORY BEDZIE LICZYL DOBRYCH ZAWODNIKOW NA BOISKU, A NIE DROBNE W SWOJEJ KIESZENI
  KTORY ZAPELNI STADION NIE KOPACZAMI, ALE...rozwiń całość

  KTORY ZBUDUJE DRUZYNE A NIE SKNERE KTORY MA WEZA W KIESZENI
  KTORY BEDZIE LICZYL DOBRYCH ZAWODNIKOW NA BOISKU, A NIE DROBNE W SWOJEJ KIESZENI
  KTORY ZAPELNI STADION NIE KOPACZAMI, ALE ZMOBILIZOWANYMI ZAWODNIKAMI
  WRESZCIE, KTORY BEDZIE BRAL CZYNNY UDZIAL W KLUBIE BY TYM MOBILIZOWAC DO CHECI GRY JAK I CHECI PRZYJSCIA NA MECZ ZEBY GO OBEJZEC
  MY NIE CHCEMY SKNERY MY CHCEMY CHCIWEGO SUKCESOW WLASCICIELA KTORY WIE ZE TRZEBA ZAINWESTOWAC FINANSOWO I EMOCJONALNIE, ZEBY MIEC WYNIKI
  A TEGO DUSIGROSZA PROSIMY JUZ ZABRACzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Granda

  Wkurzony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Jakim prawem jasnie pamujący ze swoją switą daje kasę miasta w którym mieszka i płaci podatki ponad 600 tyś. ludzi na kopaczy - nieuków i nieudaczników. Na ich przedstawienia chodzi nie więcej niż...rozwiń całość

  Jakim prawem jasnie pamujący ze swoją switą daje kasę miasta w którym mieszka i płaci podatki ponad 600 tyś. ludzi na kopaczy - nieuków i nieudaczników. Na ich przedstawienia chodzi nie więcej niż 6-7 tyś. oglądaczy którzy, nie zapełniliby starego stadionu. Jako to reprezentacja mieszkańców.
  Pora zwolnić wszystkich kacyków z UMzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Peters (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Śląsk vs Podbeskidzie 13.000 widzów, Ślask vs Widzew 14.000 widzów, Śląsk vs Legia 22.000 widzów. To trzy ostatnie mecze. Źródło: 90minut.pl. Nie zakłamuj faktów.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tax-rabarbar

  zapewne masz rację Peters... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  tylko pojemność wrocławskeigo molocha to jakieś 43.000. Czy coś koło. Odrobinę ponad połowa była zapełniona tylko na meczu z Legią. Do tego jak śląsk zacznie (o ile zacznie) spadać w tabeli to...rozwiń całość

  tylko pojemność wrocławskeigo molocha to jakieś 43.000. Czy coś koło. Odrobinę ponad połowa była zapełniona tylko na meczu z Legią. Do tego jak śląsk zacznie (o ile zacznie) spadać w tabeli to faktycznie zostanie 7-8 tys. I co wtedy?
  Do tego ciekawi mnie bardzo co oznacza słowo "przekazać" w komunikatach praswoych. "Miasto przekazało już 2 miliony", "Miasto przekaże jeszcze 10 milionów". Miasto to akcjonariusz spółki akcyjnej. A w KSH nie ma tak, że akcjonariusze sobie coś tam spółce przekazują. Chcesz włożyc do spółki kasę to albo podnieś kapitał, albo pieniądze spółce pożycz (obojętnie już co się pod tym słowem "pożyczka" kryje) ale zawsze do zwrotu, albo zrób darowiznę. Wiele więcej możliwości nie ma bo reszta to jakieś odmiany powyższego. Akcjonariusz i spółka to dwa odrębne podmioty i tu nie ma żadnego "przekazywania" z kieszeni do kieszeni. Dlatego bardzo jestem ciekawy podstawy prawnej tego "przekazywania" pieniędzy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Raaaafaaaaał!!!!!!!!!!!!! Cooooooooooooo....???!!!!! Wyyyyyp....aaaaaalaj!!!!!!!!

  vox populi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 9

  Kto się zgadza, daje lajka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nieudolni frajerzy

  Swarski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 3

  Czas wymienić ekipę z ratusza. Są nieporadni, naiwni, nie z tej epoki. Rozdają publiczne pieniądze na własne chciejstwa, próbują uratować twarz. Nic z tego nie wyjdzie. Ekipa Dutkiewicza musi...rozwiń całość

  Czas wymienić ekipę z ratusza. Są nieporadni, naiwni, nie z tej epoki. Rozdają publiczne pieniądze na własne chciejstwa, próbują uratować twarz. Nic z tego nie wyjdzie. Ekipa Dutkiewicza musi przestać marnować miejską kasę na Śląsk, na stadion, na koncerty, na fontanny i fajerwerki. Licha drużyna nie zasługuje na pieniądze z promocji miasta. A za zmarnowanie szansy na rozwój Wrocławia będziecie odpowiadać przed wyborcami. Pieniądze z Funduszu Spójności wymagają wkładu własnego, a wy marnujecie czas i szansę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dutkiewicz kutasie

  leiter84 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 6

  doigrasz się jeszcze za te wały z Solorzem. Solorz dyma cię i twoich gogusiów bez mydła aż się cała Polska śmieje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WKS

  To za mało (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

  Przecież wszyscy Wrocławianie kochają WKS - o czym świadczą liczne napisy na elewacjach i wlepki w tramwajach, a także często spotykane grupy patriotów z szalikami, śpiewających jakżeż piękne...rozwiń całość

  Przecież wszyscy Wrocławianie kochają WKS - o czym świadczą liczne napisy na elewacjach i wlepki w tramwajach, a także często spotykane grupy patriotów z szalikami, śpiewających jakżeż piękne pieśni!
  20 milionów to stanowczo za mało dajcie im 200 milionów, a nawet 2 miliardy!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  osilek

  osilek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 37

  do wszystkich jeb**** maruderow - dawanie kasy na Slask, to nie tylko dawanie kasy na sport, ale tez, a moze przede wszystkim na PROMOCJE miasta


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tax-rabarbar

  promocję już mamy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Cała Polska sika w gacie ze śmiechu ze umów jakie Wrocek podpisał. No może o to magistratowi idzie. Bo przekaz jest prosty: Inwestujcie we Wrocławiu - mało włożycie a zarobicie. Cholera, ale mi się...rozwiń całość

  Cała Polska sika w gacie ze śmiechu ze umów jakie Wrocek podpisał. No może o to magistratowi idzie. Bo przekaz jest prosty: Inwestujcie we Wrocławiu - mało włożycie a zarobicie. Cholera, ale mi się hasło walnęło. Na pormocję miasta w Polsce więcej nie trzeba. A za granicą? No cóż.... Śląsk zyt często nie bywa.... szczególnie w bogatych ośrodkach, gdzie ludzie mają kasę i mogliby do Wrocławia z ciekawości przyjechać. Bo te bogate ośrodki mają drużyny z którymi Śląsk w meczu o stawkę nie zagra pewnie nigdy. To po kiego mi taka promocja?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  Zwłaszcza była to dobra promocja w Czarnogórze i w Hanowerze :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaka promocja ??!!!!

  Mac (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  Po to co ostatnio prezentują to wstyd się przyznać , że to miejski klub . Niedługo mecz z Flotą to bedzie " promocja harakteru i zapału do gry " - kopacze Śląska już kombinują jakby tego meczu nie...rozwiń całość

  Po to co ostatnio prezentują to wstyd się przyznać , że to miejski klub . Niedługo mecz z Flotą to bedzie " promocja harakteru i zapału do gry " - kopacze Śląska już kombinują jakby tego meczu nie rozegrać.
  Jak ogladałem mecz z Podbeskidziem to nie wierzyłem , że to gra pierwszy skład ale wszelkie wątpliwości rozwiał mecz ze Ślęzą zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..

  wroclove (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

  tzn na czym ta promocja polega ? reklama na tramwaju ?:P

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kibic

  kibic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 27

  dla mnie to jest zrozumiale; gdyby nie miasto, to slask by zdyskwalifikowali z ekstraklasy, a chyba bysmy tego nie chcieli.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 11

  Większości Wrocławian totalnie wisi gdzie grałby Śląsk


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Peters (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 21

  a mi wisi większość wrocławian i cieszę się, że Śląsk zostaje w Ekstraklasie :)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolego

  leiter84 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

  To jest portal dla Wrocławian, a nie przyjezdnych słoików.
  Tutaj wydawane są nasze (nie twoje) pieniądze na klub, który nie interesuje w tym mieście nikogo. Prawdziwi Wrocławianie woleli by pójść...rozwiń całość

  To jest portal dla Wrocławian, a nie przyjezdnych słoików.
  Tutaj wydawane są nasze (nie twoje) pieniądze na klub, który nie interesuje w tym mieście nikogo. Prawdziwi Wrocławianie woleli by pójść na koszykówkę, żużel czy siatkówkę, ale te sporty są dożynane, żeby finansować miernych skórokopobiegaczy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Peters (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Leiter84 po pierwsze nie jesteśmy kolegami. Po drugie mieszkam we Wrocławiu od urodzenia, więc nazywanie mnie "przyjezdnym słoikiem" jest nietrafne. Po trzecie jestem zarejestrowany we wrocławskim...rozwiń całość

  Leiter84 po pierwsze nie jesteśmy kolegami. Po drugie mieszkam we Wrocławiu od urodzenia, więc nazywanie mnie "przyjezdnym słoikiem" jest nietrafne. Po trzecie jestem zarejestrowany we wrocławskim urzędzie skarbowym, wiec to też moje pieniądze. Po czwarte sporty o których mówisz są dożynane bo nie odnoszą żadnych sukcesów. Żużel pomijam bo wg mnie to nie sport tylko jazda w kółko i robienie hałasu. Podsumowując cała Twoja wypowiedź jest o kant d*** rozbić :)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tax-rabarbar

  no faktycznie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  historycznie rzecz ujmując dokonania Śląska Wrocław w piłce nożnej nijak się mają do sukcesów (niestety z wiadomych przyczyn historycznych) koszykarzy czy żużlowców. Gdyby tą samą kasę zainwestować...rozwiń całość

  historycznie rzecz ujmując dokonania Śląska Wrocław w piłce nożnej nijak się mają do sukcesów (niestety z wiadomych przyczyn historycznych) koszykarzy czy żużlowców. Gdyby tą samą kasę zainwestować w kosza lub żużel to prawdopodobnie koszykarze dorzuciliby do kolekcji "-nasty" tytuł Mistrzów Polski. Śląsk ma dotąd 2. I nie zanosi się na więcej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tomasz K.

  Tomasz K. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 28

  I dobrze, ja popieram akurat takie pomysly. Śląsk to Mistrz Polski, i prawie wszędzie zespoły są dofinansowywane.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo