Pikieta NOP-u przed sądem i proces narodowców za zakłócenie...

  Pikieta NOP-u przed sądem i proces narodowców za zakłócenie wykładu prof. Baumana (ZDJĘCIA)

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pierwsza rozprawa osób oskarżonych o zakłócanie porządku publicznego podczas wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczęła
  1/9
  przejdź do galerii

  Pierwsza rozprawa osób oskarżonych o zakłócanie porządku publicznego podczas wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczęła się dziś o godzinie 9.30 ©fot. Paweł Relikowski

  Około 20 osób z transparentem "Bauman + Dutkiewicz = czerwona koalicja" stanęło przed głównym wejściem do wrocławskiego sądu na Podwalu. To zapowiadana przez Narodowe Odrodzenie Polski pikieta. Ma to być protest przeciwko postawieniu przed sądem działaczy i sympatyków NOP, którzy w ubiegłym roku zakłócili wykład prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Narodowcy chcą zmiany składu sędziowskiego. Ogłoszono przerwę w rozprawie. Została ona wznowiona po godzinie 11. Sąd oddalił ten wniosek. Trwa przesłuchanie obwinionych.
  Pierwsza rozprawa osób oskarżonych o zakłócanie porządku publicznego podczas wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczęła się dziś o godzinie 9.30. Przed sądem stanęły 23 osoby obwinione o wykroczenie. To wyjątkowy proces w sprawie o wykroczenia, bo toczy się w największej sali sądu okręgowego. Przed salą pojawili się także policjanci z wykrywaczami metalu - takich obrazków nie oglądamy na co dzień.

  W ławach dla publiczności, na sali rozpraw pojawił się znany działacz opozycji z czasów PRL, przywódca Solidarności Walczącej - Kornel Morawiecki.

  Działacze i sympatycy NOP stanęli przed sądem obwinieni o wykroczenie z art. 51 paragraf 1 kodeksu wykroczeń. Czytamy w nim: Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu (orzekanej w wymiarze od 5 do 30 dni) , ograniczenia wolności ( trwa 1 miesiąc) albo grzywny (wymierzanej w wysokości od 20 do 5000 złotych)

  Przypomnijmy, że do zakłócenia wykładu profesora Baumana doszło w czerwcu 2013 roku. Zaczęło się niewinnie, gdy jeden ze słuchaczy ubrany w barwy Ślaska Wrocław chciał podejść na wyciągniecie ręki do prof. Bauman i zrobić mu zdjęcie. Gdy nie dopuściła go ochrona, zaczęły się okrzyki i gwizdy. Skandowali m.in. hasła "Precz z komuną", "Dutkiewicz, kogo zapraszasz", "Raz sierpem, raz młotem czerwona hołotę".

  Musiała interweniować policja. Na salę weszli funkcjonariusze z bronią gładkolufową i oddział antyterrorystów. Gdy na sali zapanował spokój, prezydent Wrocławia powiedział: - Nie będę w swoim mieście tolerował nacjonalistycznej hołoty. Akcja policji została nagrodzona brawami przez pozostałych słuchaczy.

  Już na początku poniedziałkowej rozprawy kilku z 23 obwinionych złożyło wnioski o ustanowienie obrońcy z urzędu, motywując to m.in. "politycznym charakterem sprawy", która narusza prawa i wolności obywatelskie. Sąd nie zgodził się uznając, że nie ma obowiązku posiadania w takiej sprawie obrońcy z urzędu a żaden z obwinionych nie jest w takiej sytuacji, żeby nie mógł sam zatrudnić adwokata. W odpowiedzi obwiniony Dawid G. złożył wniosek o zmianę składu sądu. Ogłoszono przerwę do godziny 11.00. Następnie sąd oddalił wniosek i rozpoczął przesłuchiwanie obwinionych.

  Do rozprawy NOP-owców odniósł się także prezydent Rafał Dutkiewicz, którego nazwisko pojawiło się na transparentach przed sądem. Prezydent Wrocławia nie odciął się od słów, które wypowiedział w kierunku narodowców, kiedy zakłócili wykład prof. Baumana. Choć przypomniał, że nie na jego zaproszenie profesor przyjechał do Wrocławia.

  - Profesor przyjechał na zaproszenie SLD i niemieckich socjaldemokratów - stwierdził Rafał Dutkiewicz. - Jeżeli chodzi o przeszłość prof. Baumana, to jasno się wypowiedziałem na ten temat, krytykując to, że był częścią stalinowskiego systemu zbrodniczego. Jednak każdy kto przebywa we Wrocławiu jest moim gościem. Poza tym nie będę tolerował przerywania wykładów - mówi Rafał Dutkiewicz. Prezydent dodał, że każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów ale powinien to robić zgodnie z pewnymi zasadami.

  WIĘCEJ O ZAJŚCIACH NA UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM: Policja usunęła narodowców z wykładu prof. Baumana. Dutkiewicz: Nie będę tolerował hołoty (ZDJĘCIA)

  Czytaj też:
  - 23 osoby z zarzutami za zakłócenie wykładu prof. Baumana

  - [b]Wykład prof. Baumana w Teatrze Współczesnym. Policja zatrzymała protestujących (ZOBACZ ZDJĘCIA) [/b

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (149)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Towarzysz „Semjon”. Nieznany życiorys Zygmunta Baumana

  hf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Struktury UB, Informacji Wojskowej, prokuratury wojskowej i sądownictwa wojskowego [...] są odpowiedzialne za cierpienia i śmierć wielu tysięcy obywateli Polski. Sejm potępia zbrodniczą działalność...rozwiń całość

  Struktury UB, Informacji Wojskowej, prokuratury wojskowej i sądownictwa wojskowego [...] są odpowiedzialne za cierpienia i śmierć wielu tysięcy obywateli Polski. Sejm potępia zbrodniczą działalność tych instytucji.

  Uchwała Sejmu RP z dnia 16 listopada 1994
  Zygmunt Bauman, urodzony w 1925 r. w Poznaniu, socjolog; do 1968 r. na Uniwersytecie Warszawskim, usunięty z powodów politycznych- można wyczytać na temat znanego filozofa w „Nowej encyklopedii powszechnej PWN”. To cytat krótki, ale symptomatyczny. Bez względu bowiem na objętość różnych biogramów Baumana, widać w nich pewną asymetrię. O ile informacja na temat jego usunięcia z UW w czasie antysemickich rozgrywek wewnątrz PZPR w 1968 r. pojawia się zawsze, o tyle szczegółów na temat działalności Baumana w latach 1945-1953 doszukać się nie sposób.

  Archiwa Instytutu Pamięci Narodowej zawierają interesujące dokumenty dotyczące działalności Zygmunta Baumana w tym okresie. Pozwalają one uzupełnić i skorygować dane podawane w biogramach znanego filozofa. Wynika z nich, że w latach 1945-1953 Bauman był oficerem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Struktura, choć ubrana w mundury wojskowe, to z wojskiem miała niewiele wspólnego. Była bowiem zbrojnym ramieniem partii komunistycznej utworzonym na wzór wojsk NKWD i służącym ujarzmieniu polskiego społeczeństwa.

  To właśnie jednostki KBW ścigały po wojnie najsłynniejsze oddziały polskiej partyzantki: V. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na Białostocczyźnie, mjra Hieronima Dekutowskiego „Zapory” na Lubelszczyźnie czy Józefa Kurasia „Ognia” na Podhalu. Przeciwko zbrojnemu podziemiu walczył z bronią w ręku także Bauman. Otrzymał za to Krzyż Walecznych.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cytat.

  Janko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Cytuję z strony kibicowskiej :
  "„I odpuść naszym winowajcom” – Żaden kraj tak jak Polska nie stosuje tej modlitwy ,choć ta skierowana jest do Boga nie do ludzi . W zamian za to polski rząd i...rozwiń całość

  Cytuję z strony kibicowskiej :
  "„I odpuść naszym winowajcom” – Żaden kraj tak jak Polska nie stosuje tej modlitwy ,choć ta skierowana jest do Boga nie do ludzi . W zamian za to polski rząd i wymiar sprawiedliwości karzą (lub chcą ukarać) tych którzy sprzeciwiają się odpuszczeniu win wobec narodu , i Polski.
  Przewrotnie posłużę się przykładem …….Izraela
  Kraj który nigdy nie dał „odpuszczenia grzechów” , gdzie Szymon Wiesenthal i Efraim Zuroff wspierani przez Mossad , do końca swych dni , tropili , ścigali i sądzili z pomocą swojego rządu tych którzy zawinili względem ich narodu (Adolf Eichmann, Franz Stangl, Erich Priebke, Ukrainiec Iwan Demaniuk czy Chorwat Dinko Sakic.) wszyscy zostali pojmani i osądzeni , poprzez proces Eichmanna ówczesny premier Izraela Dawid Ben Gurion zbudował prawdziwe zjednoczenie żydów , oraz najsilniejsze państwo w regionie.
  Dlaczego ich wzorem nie można ścigać zbrodniarzy stalinowskich ? Porównanie jak najbardziej adekwatne – za Rotmistrzem Pileckim – „Oświęcim to była igraszka” Dlaczego nie można osądzić i skazać zbrodniarzy typu , Stefan Michnik czy major Zygmunt Bauman ? I jeszcze paru z bliższej przeszłości jak Jaruzelski czy Kiszczak ? Wielu z nich jak np.Eugeniusz Chimczak żyło sobie w spokoju (zmarł w 2012) do końca swych dni ciesząc się wolnością , dziećmi,wnukami , bez wyrzutów sumienia !!!

  Słaby rząd , słaby wymiar sprawiedliwości , pro-rządowe media , pro – rządowi politycy regionalni jak np.Dutkiewicz – to wszystko prowadzi do jednego – do słabego państwa.

  Cały ten „proces” ma dla mnie jeden plus – Otworzy oczy większej rzeszy polaków nie tylko wrocławian na problem jakim jest „odpuszczanie win” zbrodniarzom."

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jest dobre (z polskatimes):

  Farmer John (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Władimir Putin: "Nie chcemy dzielić Ukrainy. Nie będziemy dążyć do konfrontacji... Krym jest ważnym czynnikiem stabilności w regionie i dlatego powinien mieć silną, trwałą suwerenność, która...rozwiń całość

  Władimir Putin: "Nie chcemy dzielić Ukrainy. Nie będziemy dążyć do konfrontacji... Krym jest ważnym czynnikiem stabilności w regionie i dlatego powinien mieć silną, trwałą suwerenność, która dzisiaj może być tylko rosyjska". - W przeciwnym razie Krym może zostać utracony - tak dla Rosjan, jak i Ukraińców..."

  To też jest dobre (z sieci):
  • "Z drogi śledzie „Misiek” jedzie: 170 km/h... Tak Kamiński pędzi po mandat… europosła"
  • "Ceny wódki pójdą w górę"
  • "Hodowcy świń stracili już 200 -250 mln zł"
  • "Tego procesu nie można traktować jedynie jako przekroczenia decybeli..."
  • "Misją życiową Michała Kamińskiego jest zwalczanie Jarosława Kaczyńskiego"
  • "Presja ma sens, pilnowanie Polski może być skuteczne, a media mogą być uczciwe i obiektywne"
  • "Gdzie jest Andrzej Wajda? Miał tyle do powiedzenia o Rosji. Brakuje mi głosu tego autorytetu teraz…
  • "Smoleńskie nieprawidłowości oceni sąd w Poznaniu"
  • "Więcej Tuska w Tusku: premier powiększył się w pasie. Sprawa wagi państwowej..."
  • "Cimoszewicz: "Za kilka tygodni miną 4 lata od wypadku. Gdzie są wnioski? Gdzie wskazanie odpowiedzialnych?"
  • "Wiara w uczciwość smoleńskiego śledztwa warta jest dokładnie tyle co przekonanie, oficjalnie podtrzymywane przez Moskwę, że nie ma wojsk rosyjskich na Krymie"
  • "Były członek Biura Politycznego Ciosek... Wokół czego mamy się jednoczyć w obliczu agresji Rosji?"
  • "Prof. Nowak: Putin chce podporządkować sobie całą Europę"
  • "Humorystyczne sankcje... Zostaliśmy wykorzystani do propagandowego nacisku, nic w zamian nie uzyskując."
  • "Amerykańskie gazety: Sankcje Obamy są niepoważne... "

  A to jest najlepsze (z sieci):
  • "Tusk obiecuje jak zawsze: "Na razie wydaje się, że robotę wykonano nieźle..."
  • "Tusk pełen zadowolenia: nasza polityka jest czymś dokładnie odwrotnym... I dzięki temu jesteśmy skuteczniejsi
  • "R. Sikorski: Polska prowadzi dziś zręczną, skuteczną politykę zagraniczną, a prezydent Lech Kaczyński prowadził politykę gestów..."
  • "PO chce ściągnąć zaległy abonament wraz z odsetkami i dać nauczkę tym, którzy uwierzyli Donaldowi Tuskowi"
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak to jest z tym zaproszeniem?

  Ciekawski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Dutkiewicz na "wykładzie" majora stwierdził, że go zaprosił. Teraz już mówi, że zaprosili go... Niemcy.
  To taki "austriacki" sposób na otrzepanie się rzeczy niewygodnych. Dlaczego "austriacki"?...rozwiń całość

  Dutkiewicz na "wykładzie" majora stwierdził, że go zaprosił. Teraz już mówi, że zaprosili go... Niemcy.
  To taki "austriacki" sposób na otrzepanie się rzeczy niewygodnych. Dlaczego "austriacki"? Bo Austriacy to najcwańszy naród na świecie, wszystkim wmówili, że Hitler był Niemcem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wolnosc a la Polonaise.

  Kon Radek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  We Wrocławiu nie wolno przerwać wykładu żydowskiego profesora, ale za to w Poznaniu można przerwać kazanie katolickiego księdza.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dutkiewiczowi rura mięknie ...

  Robin z Hub (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Już zaczyna mówić ludzkim glosem o zbrodniczym systemie którego przedstwaicielem jest Baumanu a kontynuacją SLD.
  Szkoda że nie wspomniał o tym otwierając "występ" Baumana na uniwersytecie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Są na to dowody

  Stan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  @wrocławianiN - Opamiętaj się, toż to jest UBowska szmata i kanalia. Masz wątpliwości to wyszukaj w Internecie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeśli takich "naukowców" zaprasza się na nasz uniwersytet

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 1

  ...to ja wstydzę się, że mamy taki uniwersytet. Ale czego można wymagać od ludzi, którzy sami przecież nie mają praktycznie żadnych osiągnięć naukowych? Czy mają tama jakichś historyków? A może ci...rozwiń całość

  ...to ja wstydzę się, że mamy taki uniwersytet. Ale czego można wymagać od ludzi, którzy sami przecież nie mają praktycznie żadnych osiągnięć naukowych? Czy mają tama jakichś historyków? A może ci historycy też mówią tak, jak aktualnie wiatr zawieje? To przykre, że instytucja, która powinna rozwijać naukę, w zasadzie nie odstaje od miejsc, gdzie rządzi tylko i wyłącznie polityka. Czy można się później dziwić, że nasze "uczelnie" szorują tyły we wszelkich możliwych rankingach? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przyłożyc po 5 tysięcy każdemu

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 25

  skoro jest taka prawna możliwość i nie robić dodatkowych kosztów sądowych.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może tobie przyłożyć -emerycie wyżej.

  Alanbk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  bk

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszystko jest względne

  wrocławianiN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 26

  Nie pochwalam działalności i przynależności profesora Zygmunta Baumana w okresie powojennym. Nie można mu zarzucić że on to ukrywa w swoim życiorysie. Zrozumiał swoje błędy młodości i wtedy jego...rozwiń całość

  Nie pochwalam działalności i przynależności profesora Zygmunta Baumana w okresie powojennym. Nie można mu zarzucić że on to ukrywa w swoim życiorysie. Zrozumiał swoje błędy młodości i wtedy jego postawa i działalność naukowa i polityczna przestały się podobać władzy ludowej
  Został skazany przez Władysława Gomułkę na wygnanie z Polski i musiał Polskę opuścić w 1968 roku. Dzisiaj należy do grupy nielicznych rozpoznawanych na świecie i uznanych polskich naukowców.
  Jego badania i analizy cech ustrojów totalitarnych w tym głównie III Rzeszy i ZSRR doprowadziły go prób opisania przez niego obrazu przyszłych społeczeństw i kierunków ich rozwoju. W swoich teoriach ponowoczesności jest bez wątpienia liczącym się na świecie naukowcem.

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do wrocławianiN

  hb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Pomijając to, że nigdy nie żałował, tego co zrobił, to nawet dziś nazywa AK-owców terrorystami. A jeśli twierdzisz, że został "wygnany" w 1968r. przez swoje poglądy, to ubolewam nad Twoją wiedzą...rozwiń całość

  Pomijając to, że nigdy nie żałował, tego co zrobił, to nawet dziś nazywa AK-owców terrorystami. A jeśli twierdzisz, że został "wygnany" w 1968r. przez swoje poglądy, to ubolewam nad Twoją wiedzą historyczną. Podpowiadam - popatrz na nazwiska (czyt. narodowość) osób, które uciekały z bloku wschodniego w tamtym roku i z czym to było związane.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie rozśmieszaj mnie

  greg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 1

  To, co głosi Bauman, niewiele ma wspólnego z nauką. Bliżej mu do literata niż naukowca. Prawdziwi naukowcy śmieją się z wytworów Baumana, bo nauka polega na robieniu badań i empirycznym sprawdzaniu...rozwiń całość

  To, co głosi Bauman, niewiele ma wspólnego z nauką. Bliżej mu do literata niż naukowca. Prawdziwi naukowcy śmieją się z wytworów Baumana, bo nauka polega na robieniu badań i empirycznym sprawdzaniu głoszonych tez, a nie opowiadaniu historyjek, których w żaden sposób zweryfikować się nie da. Poczytaj sobie np. Kuhna - jednym z podstawowych kryteriów naukowości jest falsyfikowalność. To, co głosi Bauman, było korzystne ze względów politycznych dla wielu środowisk - stąd popularność Baumana, a nie ze względu na osiągnięcia naukowe. Inaczej mówiąc, mimo że przebrał się w inne ciuszki (z aparatczyka przeniósł się do światka akademickiego), to jednak dalej pozostał politykiem.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie rozśmieszaj mnie II

  polo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  Zadaj sobie proste pytanie. Jak można kogoś wygnać z więzienia lub obozu
  jakim był komunizm?
  Lub inaczej.
  Jeżeli otwierasz komuś bramę obozu lub wiezienia i umożliwiasz wyjazd do wolnego świata,...rozwiń całość

  Zadaj sobie proste pytanie. Jak można kogoś wygnać z więzienia lub obozu
  jakim był komunizm?
  Lub inaczej.
  Jeżeli otwierasz komuś bramę obozu lub wiezienia i umożliwiasz wyjazd do wolnego świata, to dajesz mu wolność czy nie? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie rozśmieszaj mnie II

  lex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  A ty w ogóle zrozumiałeś, co napisał poprzednik? Chyba nie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zrozumiał swoje błędy młodości i wtedy jego postawa i działalność naukowa i polityczna przestały się

  Ciekawy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 3

  A w którym momencie przeprosił za utrwalanie władzy ludowej z pistoletem w ręku?
  Bo w wywiadzie kilka lat raczej traktował to jako zabawę w harcerstwo.
  Nigdy nie wyraził skruchy za swoją...rozwiń całość

  A w którym momencie przeprosił za utrwalanie władzy ludowej z pistoletem w ręku?
  Bo w wywiadzie kilka lat raczej traktował to jako zabawę w harcerstwo.
  Nigdy nie wyraził skruchy za swoją działalność po wojnie.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo