Pikieta NOP-u przed sądem i proces narodowców za zakłócenie wykładu prof. Baumana (ZDJĘCIA)

Marcin Rybak
Pierwsza rozprawa osób oskarżonych o zakłócanie porządku publicznego podczas wykładu  prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczęła się dziś o godzinie 9.30
Pierwsza rozprawa osób oskarżonych o zakłócanie porządku publicznego podczas wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczęła się dziś o godzinie 9.30 fot. Paweł Relikowski
Około 20 osób z transparentem "Bauman + Dutkiewicz = czerwona koalicja" stanęło przed głównym wejściem do wrocławskiego sądu na Podwalu. To zapowiadana przez Narodowe Odrodzenie Polski pikieta. Ma to być protest przeciwko postawieniu przed sądem działaczy i sympatyków NOP, którzy w ubiegłym roku zakłócili wykład prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Narodowcy chcą zmiany składu sędziowskiego. Ogłoszono przerwę w rozprawie. Została ona wznowiona po godzinie 11. Sąd oddalił ten wniosek. Trwa przesłuchanie obwinionych.

Pierwsza rozprawa osób oskarżonych o zakłócanie porządku publicznego podczas wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczęła się dziś o godzinie 9.30. Przed sądem stanęły 23 osoby obwinione o wykroczenie. To wyjątkowy proces w sprawie o wykroczenia, bo toczy się w największej sali sądu okręgowego. Przed salą pojawili się także policjanci z wykrywaczami metalu - takich obrazków nie oglądamy na co dzień.

W ławach dla publiczności, na sali rozpraw pojawił się znany działacz opozycji z czasów PRL, przywódca Solidarności Walczącej - Kornel Morawiecki.

Działacze i sympatycy NOP stanęli przed sądem obwinieni o wykroczenie z art. 51 paragraf 1 kodeksu wykroczeń. Czytamy w nim: Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu (orzekanej w wymiarze od 5 do 30 dni) , ograniczenia wolności ( trwa 1 miesiąc) albo grzywny (wymierzanej w wysokości od 20 do 5000 złotych)

Przypomnijmy, że do zakłócenia wykładu profesora Baumana doszło w czerwcu 2013 roku. Zaczęło się niewinnie, gdy jeden ze słuchaczy ubrany w barwy Ślaska Wrocław chciał podejść na wyciągniecie ręki do prof. Bauman i zrobić mu zdjęcie. Gdy nie dopuściła go ochrona, zaczęły się okrzyki i gwizdy. Skandowali m.in. hasła "Precz z komuną", "Dutkiewicz, kogo zapraszasz", "Raz sierpem, raz młotem czerwona hołotę".

Musiała interweniować policja. Na salę weszli funkcjonariusze z bronią gładkolufową i oddział antyterrorystów. Gdy na sali zapanował spokój, prezydent Wrocławia powiedział: - Nie będę w swoim mieście tolerował nacjonalistycznej hołoty. Akcja policji została nagrodzona brawami przez pozostałych słuchaczy.

Już na początku poniedziałkowej rozprawy kilku z 23 obwinionych złożyło wnioski o ustanowienie obrońcy z urzędu, motywując to m.in. "politycznym charakterem sprawy", która narusza prawa i wolności obywatelskie. Sąd nie zgodził się uznając, że nie ma obowiązku posiadania w takiej sprawie obrońcy z urzędu a żaden z obwinionych nie jest w takiej sytuacji, żeby nie mógł sam zatrudnić adwokata. W odpowiedzi obwiniony Dawid G. złożył wniosek o zmianę składu sądu. Ogłoszono przerwę do godziny 11.00. Następnie sąd oddalił wniosek i rozpoczął przesłuchiwanie obwinionych.

Do rozprawy NOP-owców odniósł się także prezydent Rafał Dutkiewicz, którego nazwisko pojawiło się na transparentach przed sądem. Prezydent Wrocławia nie odciął się od słów, które wypowiedział w kierunku narodowców, kiedy zakłócili wykład prof. Baumana. Choć przypomniał, że nie na jego zaproszenie profesor przyjechał do Wrocławia.

- Profesor przyjechał na zaproszenie SLD i niemieckich socjaldemokratów - stwierdził Rafał Dutkiewicz. - Jeżeli chodzi o przeszłość prof. Baumana, to jasno się wypowiedziałem na ten temat, krytykując to, że był częścią stalinowskiego systemu zbrodniczego. Jednak każdy kto przebywa we Wrocławiu jest moim gościem. Poza tym nie będę tolerował przerywania wykładów - mówi Rafał Dutkiewicz. Prezydent dodał, że każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów ale powinien to robić zgodnie z pewnymi zasadami.

WIĘCEJ O ZAJŚCIACH NA UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM: Policja usunęła narodowców z wykładu prof. Baumana. Dutkiewicz: Nie będę tolerował hołoty (ZDJĘCIA)

Czytaj też:
- 23 osoby z zarzutami za zakłócenie wykładu prof. Baumana

- [b]Wykład prof. Baumana w Teatrze Współczesnym. Policja zatrzymała protestujących (ZOBACZ ZDJĘCIA) [/b

Wideo

Komentarze 148

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hf
Struktury UB, Informacji Wojskowej, prokuratury wojskowej i sądownictwa wojskowego [...] są odpowiedzialne za cierpienia i śmierć wielu tysięcy obywateli Polski. Sejm potępia zbrodniczą działalność tych instytucji.

Uchwała Sejmu RP z dnia 16 listopada 1994
Zygmunt Bauman, urodzony w 1925 r. w Poznaniu, socjolog; do 1968 r. na Uniwersytecie Warszawskim, usunięty z powodów politycznych- można wyczytać na temat znanego filozofa w „Nowej encyklopedii powszechnej PWN”. To cytat krótki, ale symptomatyczny. Bez względu bowiem na objętość różnych biogramów Baumana, widać w nich pewną asymetrię. O ile informacja na temat jego usunięcia z UW w czasie antysemickich rozgrywek wewnątrz PZPR w 1968 r. pojawia się zawsze, o tyle szczegółów na temat działalności Baumana w latach 1945-1953 doszukać się nie sposób.

Archiwa Instytutu Pamięci Narodowej zawierają interesujące dokumenty dotyczące działalności Zygmunta Baumana w tym okresie. Pozwalają one uzupełnić i skorygować dane podawane w biogramach znanego filozofa. Wynika z nich, że w latach 1945-1953 Bauman był oficerem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Struktura, choć ubrana w mundury wojskowe, to z wojskiem miała niewiele wspólnego. Była bowiem zbrojnym ramieniem partii komunistycznej utworzonym na wzór wojsk NKWD i służącym ujarzmieniu polskiego społeczeństwa.

To właśnie jednostki KBW ścigały po wojnie najsłynniejsze oddziały polskiej partyzantki: V. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na Białostocczyźnie, mjra Hieronima Dekutowskiego „Zapory” na Lubelszczyźnie czy Józefa Kurasia „Ognia” na Podhalu. Przeciwko zbrojnemu podziemiu walczył z bronią w ręku także Bauman. Otrzymał za to Krzyż Walecznych.
J
Janko
Cytuję z strony kibicowskiej :
"„I odpuść naszym winowajcom” – Żaden kraj tak jak Polska nie stosuje tej modlitwy ,choć ta skierowana jest do Boga nie do ludzi . W zamian za to polski rząd i wymiar sprawiedliwości karzą (lub chcą ukarać) tych którzy sprzeciwiają się odpuszczeniu win wobec narodu , i Polski.
Przewrotnie posłużę się przykładem …….Izraela
Kraj który nigdy nie dał „odpuszczenia grzechów” , gdzie Szymon Wiesenthal i Efraim Zuroff wspierani przez Mossad , do końca swych dni , tropili , ścigali i sądzili z pomocą swojego rządu tych którzy zawinili względem ich narodu (Adolf Eichmann, Franz Stangl, Erich Priebke, Ukrainiec Iwan Demaniuk czy Chorwat Dinko Sakic.) wszyscy zostali pojmani i osądzeni , poprzez proces Eichmanna ówczesny premier Izraela Dawid Ben Gurion zbudował prawdziwe zjednoczenie żydów , oraz najsilniejsze państwo w regionie.
Dlaczego ich wzorem nie można ścigać zbrodniarzy stalinowskich ? Porównanie jak najbardziej adekwatne – za Rotmistrzem Pileckim – „Oświęcim to była igraszka” Dlaczego nie można osądzić i skazać zbrodniarzy typu , Stefan Michnik czy major Zygmunt Bauman ? I jeszcze paru z bliższej przeszłości jak Jaruzelski czy Kiszczak ? Wielu z nich jak np.Eugeniusz Chimczak żyło sobie w spokoju (zmarł w 2012) do końca swych dni ciesząc się wolnością , dziećmi,wnukami , bez wyrzutów sumienia !!!

Słaby rząd , słaby wymiar sprawiedliwości , pro-rządowe media , pro – rządowi politycy regionalni jak np.Dutkiewicz – to wszystko prowadzi do jednego – do słabego państwa.

Cały ten „proces” ma dla mnie jeden plus – Otworzy oczy większej rzeszy polaków nie tylko wrocławian na problem jakim jest „odpuszczanie win” zbrodniarzom."
h
hb
Pomijając to, że nigdy nie żałował, tego co zrobił, to nawet dziś nazywa AK-owców terrorystami. A jeśli twierdzisz, że został "wygnany" w 1968r. przez swoje poglądy, to ubolewam nad Twoją wiedzą historyczną. Podpowiadam - popatrz na nazwiska (czyt. narodowość) osób, które uciekały z bloku wschodniego w tamtym roku i z czym to było związane.
l
lex
A ty w ogóle zrozumiałeś, co napisał poprzednik? Chyba nie.
C
Czarny
Już pisałem Ci kilkanaście postów niżej ale jest tu tego tyle, że mogłeś przegapić, więc piszę raz jeszcze: CYTAT: Jako Szef Wydziału Pol-Wych operacji bierze udział w walce z bandami. Przez 20 dni dowodził grupą, która wyróżniła się schwytaniem wielkiej ilości bandytów. ŹRÓDŁO CYTATU: P. Gontarczyk, Towarzysz Semjon. Nieznany życiorys Zygmunta Baumana, „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”, nr 6 (65), czerwiec 2006, dok. 2. WYJAŚNIENIE: Bandy i bandyci to wg Sowieckiego ścierwa AKowcy, Żołnierze Wyklęci itp. Wystarczy? Jeśli Ci mało to przeczytaj książkę bo nie wolno mi jej tutaj kopiować :)
p
polo
Zadaj sobie proste pytanie. Jak można kogoś wygnać z więzienia lub obozu
jakim był komunizm?
Lub inaczej.
Jeżeli otwierasz komuś bramę obozu lub wiezienia i umożliwiasz wyjazd do wolnego świata, to dajesz mu wolność czy nie?
G
Gabriel Potoczny
To czyj i do kogo należy ten reżim jak nazywasz to
zdarzenie ?
C
Ciekawski
Dutkiewicz na "wykładzie" majora stwierdził, że go zaprosił. Teraz już mówi, że zaprosili go... Niemcy.
To taki "austriacki" sposób na otrzepanie się rzeczy niewygodnych. Dlaczego "austriacki"? Bo Austriacy to najcwańszy naród na świecie, wszystkim wmówili, że Hitler był Niemcem.
A
Alanbk
bk
K
Kon Radek
We Wrocławiu nie wolno przerwać wykładu żydowskiego profesora, ale za to w Poznaniu można przerwać kazanie katolickiego księdza.
R
Robin z Hub
Już zaczyna mówić ludzkim glosem o zbrodniczym systemie którego przedstwaicielem jest Baumanu a kontynuacją SLD.
Szkoda że nie wspomniał o tym otwierając "występ" Baumana na uniwersytecie.
S
Stan
@wrocławianiN - Opamiętaj się, toż to jest UBowska szmata i kanalia. Masz wątpliwości to wyszukaj w Internecie.
J
Jan
Jeśli się mówi o zbrodniach, a nikt nie chce słuchać, to się krzyczy. Jeśli się krzyczy, a wyganiają, to się robi rewolucję. Jeśli się robi rewolucję, a biją pałami to... to znaczy, że wciąż żyjemy w realiach komunizmu. I tyle.

A chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że droga przed komunizmem jest bardzo krótka.

O majdanie na Ukrainie też niektórzy mówią, że zadymiarze zakłócają tam porządek. Wiele się musisz jeszcze nauczyć, studenciku, bo widzę, że łykasz wszystko, co ci powiedzą profesorkowie (większość ich karierek też zostało zrobionych w czasach głębokiego komunizmu - ci, co wtedy żyli, mniej więcej wiedzą w jaki sposób), a słabo znasz historię.
A
Anna
...to ja wstydzę się, że mamy taki uniwersytet. Ale czego można wymagać od ludzi, którzy sami przecież nie mają praktycznie żadnych osiągnięć naukowych? Czy mają tama jakichś historyków? A może ci historycy też mówią tak, jak aktualnie wiatr zawieje? To przykre, że instytucja, która powinna rozwijać naukę, w zasadzie nie odstaje od miejsc, gdzie rządzi tylko i wyłącznie polityka. Czy można się później dziwić, że nasze "uczelnie" szorują tyły we wszelkich możliwych rankingach?
g
greg
To, co głosi Bauman, niewiele ma wspólnego z nauką. Bliżej mu do literata niż naukowca. Prawdziwi naukowcy śmieją się z wytworów Baumana, bo nauka polega na robieniu badań i empirycznym sprawdzaniu głoszonych tez, a nie opowiadaniu historyjek, których w żaden sposób zweryfikować się nie da. Poczytaj sobie np. Kuhna - jednym z podstawowych kryteriów naukowości jest falsyfikowalność. To, co głosi Bauman, było korzystne ze względów politycznych dla wielu środowisk - stąd popularność Baumana, a nie ze względu na osiągnięcia naukowe. Inaczej mówiąc, mimo że przebrał się w inne ciuszki (z aparatczyka przeniósł się do światka akademickiego), to jednak dalej pozostał politykiem.
Dodaj ogłoszenie